Chirurgia bariatryczna
Co roku około 5 tysięcy osób w Polsce umiera z powodu otyłości i jej negatywnych skutków dla zdrowia. Z pomocą przyszła chirurgia bariatryczna. Wprowadzenie chirurgicznych metod leczenia otyłości zmniejszyło śmiertelność o około 40%. Do operacji bariatrycznej kwalifikowani są przede wszystkim pacjenci z otyłością olbrzymią, czyli tacy, których BMI wynosi 40. Zabiegi bariatryczne proponuje się również osobom otyłym, których BMI wynosi 35, ale towarzyszą temu inne choroby związane z otyłością.
Prawdą jest, że wszystkie zabiegi bariatryczne wymagają współpracy ze strony pacjenta. Odpowiednie przygotowanie do operacji pozwoli nie tylko ograniczyć czas rekonwalescencji, ale także umożliwi osiągnięcie lepszych efektów leczenia.
Mimo wspaniałych efektów, w postaci zmniejszenia śmiertelności osób otyłych, po zabiegach bariatrycznych, pacjent musi czujnie pilnować swojego zdrowia. Operacja bariatryczna, zwłaszcza jeśli wiąże się z utratą znacznej ilości masy ciała, może wpłynąć na wchłanianie niektórych składników odżywczych. Takich jak żelazo, witamina B12, kwas foliowy i witamina D. Są one niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Zaburzenie związane z produkcją krwinek, może przynieść poważne konsekwencje w postaci niedokrwistości.
Niedokrwistość
Jesteś po operacji bariatrycznej i czujesz ciągłe zmęczenie i osłabienie? Twoja skóra jest blada, odczuwasz zawroty głowy i duszność? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Anemia, jest najczęstszym powikłaniem po leczeniu bariatryczny. Po operacji jesteś w grupie ryzyka osób narażonych na tę dolegliwość.
Anemia, czyli niedokrwistość, to stan, w którym organizm ma zbyt małą liczbę czerwonych krwinek lub zbyt mało hemoglobiny, białka zawartego w czerwonych krwinkach.Te dwie składowe, są odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek i narządów. Nieleczona anemia może być przyczyną trwałego uszkodzenia układu nerwowego.
Dlatego ważne jest, aby osoby, które przeszły operację bariatryczną, regularnie wykonywały badania krwi, aby monitorować poziom składników odżywczych. Jeśli zauważasz u siebie lub bliskich, którzy przeszli zabieg bariatryczny objawy anemii nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Co powoduje niedokrwistość po operacji bariatrycznej?
Najczęstszą przyczyną niedokrwistości po operacji bariatrycznej jest niedobór żelaza. Jest kilka powodów, które doprowadzają do tej sytuacji. Chirurgia bariatryczna mobilizuje do stosowania odpowiedniej diety. Niestety, wielu pacjentów o tym zapomina. Dieta powinna być bogata w wystarczającą ilości pokarmów bogatych w żelazo. Dobrze wprowadzić do jadłospisu czerwone mięso, które jest bogate w żelazo. Innym powodem jest zaburzone wchłanianie substancji odżywczych w jelicie cienkim. Pominięcie części jelita cienkiego przy operacjach typu gastric bypass, powoduje, że mniej żelaza zostaje wchłonięte. Oprócz wyżej opisanych, dwóch głównych przyczyn anemii, istnieją również mniej powszechne przyczyny niedokrwistości. Mowa o krwawiącym wrzodzie w przewodzie pokarmowym lub niedoborze kwasu foliowego lub witaminy B12.
Objawy niedokrwistości
Anemia charakteryzuje się wieloma objawami. Wyróżniamy objawy łagodne i ciężkie. Zależą one od poziomu niedoboru czerwonych krwinek lub hemoglobiny.
- Uczucie ciągłego zmęczenia i znużenia;
- duszność;
- ból i zawroty głowy;
- zimne kończyny;
- bladość skóry i błon śluzowych;
- problemy z koncentracją;
- przyspieszona akcja serca;
- zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego.
Chirurgia bariatryczna, a leczenie anemii
Na podstawie kilku doniesień wydaje się, że różne bariatryczne procedury chirurgiczne w różny sposób wpływają na wchłanianie składników odżywczych. Chirurgia bariatryczna ma na celu zmniejszenie żołądka, w konsekwencji czego spożywamy mniejsze porcje. Z kolei pasaż jest przyspieszony, a trawienie przyjętego pokarmu jest niedokładne. Tym samym nie wchłania się wszystko, czego potrzebuje organizm. Dlatego tak ważne jest dodatkowe wsparcie w postaci odpowiedniej suplementacji witamin i mikroelementów.
Ogólne leczenie anemii obejmuje suplementację żelaza lub witamin, leczenie choroby podstawowej, transfuzję krwi lub terapię farmakologiczną.
W przypadku leczenia anemii po operacji bariatrycznej wyróżniamy kilka niezbędnych kroków.
Po pierwsze, regularne wykonywane badania krwi. Dzięki badaniom możemy analizować krew pod kątem niedoborów witamin i minerałów, w tym także przesiewamy pod kątem anemii. Podczas gdy wiele niedoborów może pojawiać się wcześnie po operacji, niedokrwistość może rozwijać się miesiącami, a nawet latami. Po drugie, niezwykle istotna jest suplementacja żelaza. Jeśli w trakcie wizyty kontrolnej stwierdzimy niski poziom czerwonych krwinek, zaczniemy od wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania, należy wtedy włączyć więcej pokarmów bogatych w żelazo.
Czasami zmiany w diecie i stylu życia nie zawsze mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Jednakże przestrzeganie diety pooperacyjnej i zaleceń odnośnie do suplementacji powinno zminimalizować ryzyko niedokrwistości.
Jak zapobiec anemii?
Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec anemii po operacji bariatrycznej, zapewniając kompleksowy plan pooperacyjny. Powinien obejmować zrównoważoną, zdrową dietę. Na szczęście wiele pokarmów bogatych w żelazo jest również doskonałym źródłem białka dla pacjenta, a wiele z nich jest niskokalorycznych z niską zawartością cukru i tłuszczu. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na anemię, warto włączyć w dietę następujące składniki:
- Różnorodne chude mięso;
- warzywa liściaste i strączkowe;
- soja i tofu;
- orzechy i nasiona;
- pełnoziarniste produkty zbożowe.
Oprócz tego warto unikać alkoholu. Alkoholu może utrudniać wchłanianie żelaza i witaminy B12, co prowadzi do ich niedoborów. Pamiętaj również o regularnych wizyty u lekarza. Pozwalają na monitorowanie zdrowia i wykrycie potencjalnych problemów, w tym niedoborów żelaza i witaminy B12. Warto podkreślić, że każdy organizm jest inny, więc zalecenia dotyczące zapobiegania niedoborom po zabiegu bariatrycznym będą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań skonsultować się z lekarzem. Taką pomoc otrzymasz również w naszym ośrodku, w którym specjaliści czekają właśnie na Ciebie.