fbpx
Wróć do bloga

Czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć? 

czy przed operacją bariatryczną trzeba schudnąć

Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do operacji bariatrycznej lub też zastanawiają się nad zgłoszeniem do lekarza bariatry, zastanawiają się, jak należy się przygotować. Chirurgiczne metody są obecnie najbardziej skuteczną formą leczenia otyłości i pozwalają zachować długofalowe efekty. Operacja bariatryczna przynosi zdumiewające skutki u wielu pacjentów. Jednak poza zasługą wykwalifikowanych chirurgów bariatrów, duża część sukcesu leży po stronie pacjenta. Mowa tutaj oczywiście o odpowiednim przygotowaniu do operacji. Wśród wielu pytań, które pacjenci zadają nam, zanim zdecydują się na zabieg, często pada właśnie to – „Czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć?”. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na nie w poniższym artykule!

Operacja bariatryczna i jej znaczenie w leczeniu otyłości

Co roku około 5 tysięcy osób w Polsce umiera z powodu otyłości i jej negatywnych skutków dla zdrowia. Wprowadzenie chirurgicznych metod leczenia otyłości zmniejszyło śmiertelność o około 40%. Do operacji bariatrycznej  kwalifikowani są przede wszystkim pacjenci z otyłością olbrzymią, czyli tacy, których BMI wynosi 40. Zabiegi bariatryczne proponuje się również osobom otyłym, których BMI wynosi 35, ale towarzyszą temu inne choroby związane z otyłością. Może to być cukrzyca typu II, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadciśnienie. Do największej korzyści operacyjnego leczenia otyłości należy przede wszystkim redukcja masy ciała. Jednak poza efektem wizualnym w postaci szczuplejszej sylwetki, zabiegi te niosą wiele więcej korzyści. Należą do nich:

– zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,

– lepsze samopoczucie,

– redukcja problemów z poruszaniem,

– podniesienie jakości życia pacjentów,

– obniżenie ciśnienia tętniczego,

– zmniejszenie ryzyka wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego.

czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć

Czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć, czyli jak się przygotować do zabiegu?

Prawdą jest, że wszystkie zabiegi bariatryczne wymagają współpracy ze strony pacjenta. Odpowiednie przygotowanie do operacji pozwoli nie tylko ograniczyć czas rekonwalescencji, ale także umożliwi osiągnięcie lepszych efektów leczenia. W naszym projekcie BARIA MED w placówce Inter-Med możesz liczyć na wsparcie specjalistów na każdym etapie leczenia. To oni przeprowadzą Cię przez tę drogę i bądą wspierać w trudniejszych momentach. Po zakwalifikowaniu do operacji bariatrycznej otrzymasz wszystkie niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci odpowiednio przygotować się do całej procedury.

Pacjent decydujący się na zabieg powinien być świadomy całego procesu. Jednym z elementów przygotowania się do operacji jest odpowiednia dieta. Ponieważ zabieg bariatryczny jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, dobry stan zdrowia jest niezbędny i warunkuje szybszy powrót do codzienności. Pacjenci, którzy zastanawiają się, czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć, otrzymują dość jednoznaczną odpowiedź na swoje pytanie. Jest to wręcz wskazane, aby  obniżyć masę ciała przed zabiegiem poprzez wprowadzenie diety niskokalorycznej. Redukcja masy ciała pozwoli odciążyć serce pacjenta, a także wątrobę. To również ważny etap, który przygotuje chorego do nowej rzeczywistości – mniejszych i zdrowszych posiłków po zabiegu. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu to znak, że poradzi sobie z żywieniem również po operacji. 

odchudzanie przed operacją bariatryczną

Wsparcie specjalistów jest bezcenne – czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć?

Samodzielne utrzymanie niskokalorycznej diety przed zabiegiem bariatrycznym może sprawić wiele trudności pacjentom z otyłością. Konieczna jest całkowita zmiana nawyków żywieniowych, zmniejszenie wielkości porcji oraz ich kaloryczności, spożywanie regularnych posiłków oraz zaprzestanie podjadania słodkich i słonych przekąsek. Pacjenci, którzy pytają, czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć, otrzymają w BARIA MED pełne wsparcie zarówno ze strony lekarzy, jak i dietetyka, psychoterapeuty oraz fizjoterapeuty. Rola dietetyka jest nieoceniona w przygotowaniu do operacji bariatrycznej. Jadłospis przygotowany przez specjalistę będzie dostosowany do preferencji pacjenta, a także dobrze zbilansowany, aby nie doprowadzić do niedoborów przed zabiegiem bariatrycznym. Zmiana nawyków żywieniowych wymaga również odpowiedniej motywacji, dlatego na każdym etapie leczenia możesz liczyć na opiekę psychoterapeuty. Redukcji masy ciała sprzyja także aktywność fizyczna. Bezpieczne ćwiczenia bez obciążania stawów wykonasz pod opieką naszego fizjoterapeuty. Wraz ze wszystkimi specjalistami tworzymy zespół BARIA MED, który pomoże Ci w procesie leczenia otyłości.

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x