Otyłość nie kojarzy nam się raczej pozytywnie. Nic w tym dziwnego, skoro niesie za sobą wiele niepożądanych skutków. Nawet jeśli podczas jedzenia czujemy przyjemność – musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami w przyszłości. Do tych przykrych doświadczeń nie należą jedynie kwestie zdrowotne, ale również psychiczne i socjalne. Jakie są długookresowe skutki otyłości? Z czym muszą się zmierzyć pacjenci z otyłością?
Otyłość to dopiero początek…
Otyłość klasyfikujemy jako chorobę przewlekłą. W jej patogenezie znaczenie ma wiele czynników, do których należą:
– czynniki genetyczne,
– czynniki środowiskowe (dieta, styl życia)
– stan hormonalny organizmu,
– czynniki społeczne,
– czynniki kulturowe.
Jest to obecnie jeden z poważnych problemów na skalę światową. Wiąże się bowiem z poważnymi skutkami zdrowotnymi oraz ciągłym narastaniem częstości występowania. Długookresowe zdrowotne skutki otyłości obejmują zwiększone ryzyko wystąpienia:
– cukrzycy,
– chorób układu sercowo-naczyniowego (choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu oraz zatorowości płucnej),
– chorób autoimmunologicznych,
– dyslipidemii,
– schorzeń i urazów układu ruchu,
– nowotworów złośliwych.
Długookresowe skutki otyłości – nie tylko zdrowotne!
Określając długookresowe skutki otyłości, w pierwszej kolejności myślimy o problemach zdrowotnych, które są związane z nadmiarem kilogramów. Jednak to nie jedyne konsekwencje, z jakimi przyjdzie się zmierzyć pacjentom z nieleczoną otyłością. Otyłość to zmiany wewnątrz Twojego ciała, które są zauważalne również na zewnątrz. Wpływa to oczywiście na postrzeganie samego siebie, czyli samoocenę. Jej obniżenie ma wpływ na wiele aspektów w Twoim życiu. To przede wszystkim spadek poczucia własnej wartości, co przekłada się na życie prywatne i zawodowe. Długookresowe skutki otyłości to ograniczanie z dnia na dzień kontaktów towarzyskich. Niepokój związany z wyjściem na miasto czy do znajomych sprawia, że osoby z otyłością całkowicie z tego rezygnują. Co więcej – również badania pokazują, że pacjenci z nadwagą i otyłością rzadziej nawiązują i utrzymują kontakty z innymi ludźmi. Wynika to z obawy przed odrzuceniem oraz negatywnym postrzeganiem ze względu na masę ciała.
Problemy w sypialni, czyli długookresowe skutki otyłości w związkach.
Ze względu na obniżoną samoocenę, pacjenci mogą dostrzegać również narastające problemy w relacjach miłosnych. Długookresowe skutki otyłości pod postacią chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, mogą przyczyniać się do pogorszenia kontaktów seksualnych. W przypadku kobiet można się spodziewać zaburzeń lubrykacji, z kolei u mężczyzn z otyłością często napotykamy zaburzenia erekcji oraz zjawisko wytrysku wstecznego. U obu płci nierzadka jest także psychiczna blokada przed współżyciem. Wynika ona najczęściej ze wstydu przed własnym wyglądem oraz obawą przed negatywnym odbiorem przez partnera. Leczenie otyłości powinno zatem obejmować nie tylko pracę nad ciałem, ale również nad emocjami i lękami. Poprawa relacji przyjacielskich oraz miłosnych jest możliwa, a na najlepsze efekty można liczyć, współpracując z psychologiem.
Psychoterapia dla pacjentów z otyłością – korzyści
Praca z pacjentem chorującym na otyłość wymaga współpracy wielu specjalistów. Jak już wspomnieliśmy, długookresowe skutki otyłości to problemy dotykające różnych sfer życia. Podstawą leczenia jest dobrze dopasowana dieta, zestaw ćwiczeń oraz pomoc w zakresie zdrowia psychicznego. W Baria Med możesz liczyć na wsparcie naszej psycholożki i psychoterapeutki. Terapia to nie tylko zrozumienie przyczyn otyłości, ale również motywacja i chęć do dalszego leczenia. Problemy z zaniżoną samooceną oraz kłopoty w relacjach przyjacielskich i miłosnych także wymagają konsultacji. Specjalista pomoże Ci uporać się z Twoimi lękami i obawami, które wpływają na kontakty towarzyskie oraz powodują dysfunkcje seksualne.