Nadmierna masa ciała to problem wielu osób. Szacuje się, że w Polsce, aż 61% osób ma nadwagę. Na otyłość choruje 28% mężczyzn i 21% kobiet. Niezbędny jest deficyt energetyczny oraz prawidłowo zbilansowana dieta, dowiedz się, jak szybko schudnąć, w bezpieczny sposób.
Czy da się szybko schudnąć?
Przechodząc na dietę, chcielibyśmy szybkich i spektakularnych efektów. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe kilogramy nie pojawiły się w krótkim czasie, a są wynikiem długotrwałych nieprawidłowych nawyków. Szybka utrata masy ciała nie daje gwarancji utrzymania efektów, a często wiąże się ze spadkiem masy mięśniowej oraz rozwojem niedoborów żywieniowych.
Warto zdać sobie sprawę, że celem nie powinien być szybki efekt, ale trwała zmiana stylu życia, prawidłowe odżywienie, dobre samopoczucie i piękna sylwetka.
Deficyt kaloryczny
Kluczem do sukcesu jest stosowanie odpowiedniej kaloryczności diety. Każdy z nas, w zależności od płci, masy ciała, aktywności fizycznej oraz wielu innych czynników ma inne zapotrzebowanie. Dlatego nie ma uniwersalnych zaleceń i gotowej diety odchudzającej. Aby ustalić kaloryczność jadłospisu, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który przeprowadzi dokładny wywiad żywieniowy oraz analizę składu ciała. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać ze wzorów i na tej podstawie ustalić założenia swojej diety
Zapotrzebowanie energetyczne
PPM (podstawowa przemiana materii):
Dla kobiet = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm]) -(5 x [wiek]) – 161
Dla mężczyzn = (10 x masa ciała [kg])+(6, 25 x wzrost [cm]) -(5 x [wiek]) + 5
To jeszcze nie koniec matematyki. Mając obliczone podstawowe zapotrzebowanie na energię, znasz już minimalną kaloryczność swojej diety. Teraz musisz zastanowić się na swoją aktywnością fizyczną i obliczyć CPM, czyli całkowite zapotrzebowanie energetyczne.
CPM = PPM x PAL
Współczynnik PAL (współczynnik aktywności fizycznej):
- 1,2 – 1,3 –> chory leżący w łóżku
- 1,4 –> niska aktywność fizyczna (siedząca praca, brak regularnych treningów)
- 1,6 –>umiarkowana aktywność fizycznej (umiarkowane treningi 2-3 razy w tygodniu)
- 1,75 –> aktywny tryb życia (regularne treningi, aktywna praca)
- 2 –> bardzo aktywny tryb życia
- 2,2-2,4 –> wyczynowe uprawianie sportu
Prawidłowo zbilansowana dieta
Oczywiście na efekt diety wpływa znacznie więcej czynników oprócz samej kaloryczności. Bardzo istotna jest regularność posiłków oraz odpowiedni rozkład makroskładników (czyli białka, tłuszczu i węglowodanów). Ważne jest, aby jeść o w miarę stałych porach, co 3-4 godziny. Aby szybko schudnąć należy zrezygnować z dodatku cukru i przetworzonej żywności. Najlepiej, jeśli w każdym posiłku znajdą się świeże warzywa lub owoce. Dobrym źródłem białka w diecie są: chude mięso, ryby oraz warzywa strączkowe. Węglowodany najlepiej czerpać z produktów pełnoziarnistych, kaszy, brązowego ryżu, razowego pieczywa i ciemnego makaronu. Pamiętaj, aby nie rezygnować z dodatku tłuszczów, powinny one stanowić około 25-30% całej diety. Zamiast tłustych mięs i smażonych produktów lepiej wybierać tłuszcze roślinne. Do sałatek i jogurtów dodawaj orzechy, nasiona, pestki lub np. olej lniany. Na ciepło oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.
Zdrowa, zbilansowana dieta nie da bardzo szybkich efektów, ale masz pewność, że schudniesz w zdrowy sposób, a niechciane kilogramy nie powrócą.
Jak szybko schudnąć za pomocą bariatrii?
Chirurgia bariatryczna, jako metoda leczenia otyłości, oferuje szybkie i znaczące efekty w redukcji masy ciała. Zabiegi takie jak bypass żołądkowy, rękawowa resekcja żołądka czy opaska żołądkowa, skutecznie zmniejszają pojemność żołądka, co prowadzi do szybszego uczucia sytości i mniejszego spożycia kalorii. Dzięki tym procedurom pacjenci mogą stracić nawet 50-70% nadmiernej masy ciała w ciągu pierwszego roku po operacji. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że sukces wymaga również zmiany stylu życia, w tym zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać długoterminowe rezultaty.
Zabiegi bariatryczne w odpowiedzi na pytanie jak szybko schudnąć
W zależności od stopnia otyłości, z którą się zmagasz, lekarz może zakwalifikować Cię do rękawowej resekcji żołądka jako jednego z etapów w procesie leczenia. Oprócz tego, możesz poddać się innym zabiegom bariatrycznym, które będą dopełnieniem terapii i zwiększą jej skuteczność. Kluczowym wskaźnikiem przy kwalifikacji jest Twoje obecne BMI, które określa stopień otyłości i decyduje, czy dana metoda będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mini gastric bypass jest praktycznie każdy stopień otyłości, z uwzględnieniem dodatkowych warunków.
Otyłość III stopnia: Gdy Twój wskaźnik BMI przekracza 40, jest to wystarczający powód do wykonania operacji bariatrycznej, nawet bez obecności chorób towarzyszących. Lekarz może zakwalifikować Cię do mini gastric bypass, co pozwoli na znaczną redukcję masy ciała.
Otyłość II stopnia: Jeśli masz BMI między 35 a 40 i cierpisz na jedną lub kilka chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, stłuszczenie wątroby, choroba wieńcowa, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów, cukrzyca, zaburzenia przemiany lipidów, czy niepłodność związana z zespołem policystycznych jajników, możesz być kwalifikowany do tego zabiegu.
Otyłość I stopnia: Nawet przy BMI między 30 a 35, jeśli cierpisz na cukrzycę niekontrolowaną lekami, możesz być zakwalifikowany do mini gastric bypass. Zabieg ten jest również zalecany, gdy nie ma dobrych warunków do wykonania tradycyjnego gastric bypass.
Ja jestem zdania, że w diecie nie powinno być przymusu (choć nie jestem dietetykiem i w ogóle znawcą). Osobiście wolę dobijać deficyt aerobikiem, nawet spacer jest dobry, a ja właśnie mam zawsze kłopoty z tłuszczem trzewnym.