Joga nabiera w ostatnich latach popularności. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to sport niemal dla każdego. Chociaż wydawałoby się, że jest to bardzo delikatna forma aktywności, sesja jogi potrafi zmęczyć nawet zaawansowanego uczestnika. Czy oznacza to, że joga pozwala zrzucić dodatkowe kilogramy? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł. Joga w leczeniu otyłości – rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Czy da się schudnąć podczas jogi?
Joga jest często pierwszym rodzajem aktywności, na jaki się decydujemy. Osobom początkującym może się wydawać, że jest to bardzo statyczna forma ćwiczeń. Nic bardziej mylnego! Pozycje w jodze wymagają siły oraz wytrzymałości. Zachowanie równowagi jest możliwe dzięki sile własnych mięśni. Właśnie dlatego joga pozwala na ich wzmocnienie. Chociaż joga nie jest treningiem aerobowym, bez problemu możemy podczas niej spalić nieco kalorii. Czy w takim razie joga w leczeniu otyłości zda egzamin? Podczas sesji jogi możliwe jest spalenie kalorii. Aby do tego doszło, konieczny jest jednak deficyt kaloryczny (pisaliśmy o nim TUTAJ), który możemy zachować dzięki odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej. Co najważniejsze – joga w leczeniu otyłości, ale nie tylko, pozwoli na zwiększenie masy mięśniowej. To z kolei prowadzi do zwiększenia deficytu – ponieważ większa masa tkanki mięśniowej zużywa więcej energii dostarczanej z pokarmem.
Joga w leczeniu otyłości – czy joga to aktywność dla otyłych?
Leczenie otyłości wymaga nie tylko odpowiedniej diety, wsparcia fizjoterapeuty czy też kontroli u wielu specjalistów. Ten proces to także stopniowa zmiana nawyków oraz wdrażanie aktywności fizycznej do planu dnia pacjenta. Zanim jednak zdecydujemy się na intensywne treningi czy dynamiczne sporty, warto zacząć od czegoś prostszego. Pozwoli to na oswojenie się z ćwiczeniami oraz nabranie motywacji do dalszej aktywności. Joga w leczeniu otyłości może spodobać się wielu pacjentom i być dobrym wprowadzeniem do procesu odchudzania. Ćwicząc jogę, możemy spodziewać się wzmocnienia mięśni, poprawy koordynacji ruchowej czy też nauczenie się poprawnego oddychania. Joga w leczeniu otyłości ma jedną bardzo ważną zaletę – nie wymaga obciążenia ani wyskoków, dzięki czemu nie stanowi dużego obciążenia dla stawów. To bardzo istotne, ponieważ w przypadku otyłych pacjentów ćwiczących bez opieki specjalisty, może dochodzić do kontuzji i urazów, które wykluczają na pewien czas z dalszej aktywności.
Ćwiczenia na zdrowe odchudzanie, czyli joga w leczeniu otyłości.
Regularna praktyka jogi ma bardzo pozytywny wpływ na pracę wielu układów w naszym organizmie. To nie tylko wzmocnienie mięśni oraz, co za tym idzie, redukcja tkanki tłuszczowej. Joga w leczeniu otyłości ma także zbawienny wpływ na pracę układu krwionośnego, dzięki naturalnemu kontrolowaniu ciśnienia krwi. Poprawia elastyczność ciała oraz wzmacnia te partie mięśni, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Dzięki temu możemy pozbyć się bólu pleców, a także napięciowych bólów głowy.
Joga może być znakomitym wstępem do innych aktywności fizycznych, gdyż pozwoli na stopniowe oswajanie się z wysiłkiem. Wzmocnienie mięśni przed innymi treningami również powoduje, że joga w leczeniu otyłości zda egzamin.
Jak zacząć aktywność fizyczną?
Aktywność fizyczna w przypadku osób otyłych powinna być wprowadzana stopniowo i modyfikowana w zależności od samopoczucia pacjenta. Kontrolę nad tym powinien sprawować nie kto inny jak fizjoterapeuta. Oceni on pracę Twoich stawów i napięcie mięśni. Wsparcie ze strony specjalisty pozwala zachować odpowiedni poziom motywacji – jest to bardzo istotne w przypadku pacjentów z otyłością, którzy wiele lat poświęcili na różne metody leczenia. Dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń ułatwi Ci rozpoczęcie aktywności fizycznej, a także uchroni przed potencjalnymi urazami oraz kontuzjami. Joga w leczeniu otyłości może sprawdzić się także przed i po operacji bariatrycznej. W Baria Med pracujemy zespołowo, dzięki czemu możesz liczyć na opiekę fizjoterapeuty-rehabilitanta, dietetyka klinicznego, psychoterapeuty oraz chirurga bariatry. Takie podejście sprawia, że nasi pacjenci osiągają niebywałe efekty w leczeniu otyłości. Przekonaj się sam!
Joga dla otyłych z punkt widzenia fizjoterapii
soby z nadwagą często mają opory przed uczestnictwem w zajęciach grupowych z powodu wstydu i obawy, że nie będą w stanie wykonać ćwiczeń na poziomie innych uczestników, co może powodować poczucie wyobcowania.
W fizjoterapii, podobnie jak w jodze, kluczową zasadą jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pracujemy nad poprawą kondycji i mobilności, uwzględniając unikalne ograniczenia i możliwości każdej osoby. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy pacjent pracuje na miarę swoich możliwości, bez porównywania się z innymi.
Jeśli czujesz się niepewnie z powodu swojej wagi, pamiętaj, że każdy ma swoje własne wyzwania i cele terapeutyczne. Każdy uczestnik skupia się na swojej rehabilitacji i postępach. Waga nie jest jednoznacznym wskaźnikiem sprawności fizycznej – wiele osób z nadwagą osiąga znaczące sukcesy w terapii.
Wiele pacjentów obawiają się, że wszyscy inni są w lepszej formie. Jednak doświadczenie grupowej terapii pokazuje, że każdy ma swoje trudności i obszary do przepracowania. Wspólna praca nad poprawą zdrowia może być niezwykle motywująca i oczyszczająca, pomagając zrozumieć, że nie jesteśmy sami w swoich zmaganiach.