fbpx
Wróć do bloga

Kiedy jest dobry moment na resekcję żołądka?

moment na resekcję żołądka

Pacjenci wielokrotnie odwlekają wykonanie zabiegu w czasie. Nawet jeśli ta procedura ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia, staramy się maksymalnie opóźnić jej realizację. Może się wydawać, że nigdy nie ma idealnego momentu. Jednocześnie warto pamiętać, że przesuwanie zabiegu o kolejne miesiące czy lata nie będzie obfitowało w korzyści, a nawet wręcz przeciwnie – może pogorszyć Twój stan zdrowia. Zabiegi bariatryczne pozwalają na zmniejszenie wielkości żołądka, a co za tym idzie – ograniczają ilość przyjmowanych pokarmów. Osobom niezaznajomionym z chirurgicznymi metodami otyłości, ta forma leczenia może wydawać się zbędna, przez co nie spieszą się z ustaleniem terminu zabiegu. Jednak resekcja żołądka to dla wielu pacjentów ostatnia deska ratunku w walce z otyłością. Kiedy w takim razie jest dobry moment na resekcję żołądka?

Jakie są zalety resekcji żołądka?

Głównym i jednocześnie najważniejszym celem resekcji żołądka jest zmniejszenie jego objętości. Rozciągnięte ściany żołądka są spowodowane przyjmowaniem dużych ilości pokarmu przez długi czas. U osób z otyłością jest to dużym problemem i przeszkodą w stosowaniu się do zaleceń dietetycznych. Poszerzony żołądek sprawia, że ciężej uzyskać nam uczucie sytości i ciągle czujemy się głodni, pomimo przyjmowania posiłków o kaloryczności zalecanej przez specjalistę. W efekcie ciężej jest zredukować masę ciała. Zmniejszenie żołądka to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Polega na usunięciu części żołądka (resekcji), tak aby zmniejszyć jego objętość nawet o 90%. Obszar usuwanej tkanki dostosowywany jest przez chirurga indywidualnie do każdego pacjenta. Niewątpliwie zaletą resekcji żołądka jest utrata masy ciała. Pacjent przyjmuje mniejsze porcje pokarmów, ponieważ szybciej czuje się nasycony – co wynika z mniejszej objętości żołądka.

moment na resekcję żołądka kiedy

Dobry moment na resekcję żołądka – czy takowy istnieje?

Może się wydawać, że nie ma idealnego momentu na zabieg operacyjny. Zawsze będziemy widzieć jakąś przeszkodę, która sprawi, że przesuniemy tę procedurę w czasie. Może to być obawa przed znieczuleniem, zbliżający się wakacyjny wyjazd czy też chęć podjęcia kolejnej próby intensywnych treningów i stosowania rygorystycznej diety. Warto jednak zaznaczyć, że każdy miesiąc i pora roku są właściwym czasem na zadbanie o swoje zdrowie. A taki właśnie jest cel operacji bariatrycznych.

Otyłość wiąże się z ryzykiem rozwoju wielu chorób, a także złym samopoczuciem i trudnościami w poruszaniu się. Im szybciej podejmiemy się leczenia bariatrycznego, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się zdrowym ciałem. Dobry moment na resekcję żołądka powinien wystąpić wtedy, kiedy inne metody zawiodły. Chociaż operacja bariatryczna przynosi świetne efekty, warto rozpocząć leczenie od nieinwazyjnych metod, jak aktywność fizyczna połączona ze zbilansowaną dietą redukcyjną. Zwiększający się wynik na wadze to nie tylko problem ze znalezieniem pasujących ubrań, ale także pogorszenie stanu zdrowia. Choroby towarzyszące otyłości mogą nasilać się z każdym kolejnym nowo nabytym kilogramem. 

Kiedy jest dobry moment na resekcję żołądka?

Właściwa odpowiedź powinna brzmieć tak: Dobry moment na resekcję żołądka to ten, kiedy wiesz, że jej potrzebujesz. Jak każdy zabieg operacyjny, tak również resekcja żołądka niesie za sobą pewne reguły, których trzeba się trzymać po zabiegu. Takie informacje przedstawi Ci lekarz bariatra na konsultacji, gdzie wspólnie omówicie wszystkie „za i przeciw” wykonania zabiegu resekcji żołądka w Twoim przypadku. Dobry moment na resekcję żołądka może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów i stanu zaawansowania choroby. Decyzja o operacji powinna być podjęta wraz z lekarzem bariatrą i przy współpracy z dietetykiem, psychoterapeutą i fizjoterapeutą. Skontaktuj się z Baria Med, aby dowiedzieć się więcej!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x