fbpx
Wróć do bloga

Czy nadwagę trzeba leczyć? Jak wygląda leczenie nadwagi?

Czy nadwagę trzeba leczyć? Jak wygląda leczenie nadwagi?

Mało ruchu, podjadanie słonych i słodkich przekąsek, dieta bogata w przetworzoną żywność – te wszystkie czynniki wpływają na gromadzenie dodatkowych kilogramów. Niezdrowy tryb życia przybiera na sile, a Ty – przybierasz na wadze. Zanim się obejrzysz, twoje BMI nie pozostawia złudzeń – towarzyszy Ci nadwaga. I co dalej? Czy trzeba ją leczyć? Jak wygląda leczenie nadwagi? Odpowiadamy!

Nadwaga, a otyłość – czym się różnią?

Zdarza się, że pacjenci używają tych pojęć zamiennie, co jest dużym błędem. Owszem, oba określają sytuacje, w których dochodzi do przyrostu masy ciała, jednak różnią się stopniem zaawansowania i ryzykiem powikłań. Nadwaga to zaburzenie, które skutkuje nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, osiągające:

– 13-18% masy ciała u mężczyzn,

– 18-25% masy ciała u kobiet.

W przypadku otyłości, mówimy już nie o zaburzeniu, ale o chorobie przewlekłej. W tym przypadku nadmierna ilość tkanki tłuszczowej stanowi zagrożenie dla zdrowia. O otyłości mówimy wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa przekracza:

– 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn,

– 30% całkowitej masy ciała u kobiet.

Aby odróżnić nadwagę od otyłości, stosujemy wskaźnik masy ciała, znany jako BMI (Body Mass Index). Możesz go obliczyć TUTAJ.

leczenie nadwagi u pacjentów jak leczyć nadwagę

Mam nadwagę i co dalej? Jak wygląda leczenie nadwagi?

Chociaż nadwaga nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, jest zaburzeniem, które może być krokiem w drodze do otyłości. To od nas i naszego stylu życia zależy, czy dojdzie do tego etapu, czy może obierzemy inny, właściwy kierunek – zdrowie. Leczenie nadwagi to tak naprawdę zapobieganie rozwojowi otyłości u tych pacjentów. Jak powinno ono wyglądać? Oto kilka wskazówek:

Zdrowa i zbilansowana dieta, najlepiej, jeśli będzie ułożona przez doświadczonego dietetyka. Uwzględnienie Twoich preferencji żywieniowych i dopasowanie zapotrzebowania energetycznego do Twoich potrzeb zwiększy skuteczność diety i ułatwi Ci trzymanie się jej zasad.

Regularne posiłki – czyli spożywanie dań z jadłospisu w mniej więcej równych odstępach czasowych. Taka reguła zmniejsza chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami i reguluje uczucie głodu.

Aktywność fizyczna dopasowana do Twoich możliwości. Włączenie codziennego ruchu o umiarkowanej intensywności wyrabia zdrowy nawyk i sprawia, że odczuwamy przyjemność z aktywności. 

odchudzanie u pacjentów z nadwagą leczenie nadwagi

Gdzie znajduje się granica między nadwaga a otyłością? Leczenie nadwagi.

Od otyłości do nadwagi jest bardzo niedaleka droga. Granicę pomiędzy nimi najprościej ustalić na podstawie wskaźnika BMI:

Nadwaga25,0-29,9
Otyłość I stopnia30,0-34,9
Otyłość II stopnia35,0-39,9
Otyłość III stopnia (olbrzymia)> 40,0
Źródło: Medycyna Praktyczna

Leczenie nadwagi nie wymaga sięgania po chirurgiczne metody. W BARIA-MED podchodzimy indywidualnie do naszych Pacjentów, oferując kompleksowe leczenie z udziałem wykwalifikowanego zespołu, w którego skład wchodzą:

– dietetyk kliniczny,

– psycholog-psychoterapeuta,

– fizjoterapeuta,

– obesitolog.

Leczenie nadwagi obejmuje przede wszystkim metody zachowawcze. Na początku ustalimy Twój cel i oczekiwania względem sylwetki, a następnie zaplanujemy dietę oraz aktywność fizyczną. W BariaMed możesz liczyć na pracę zespołową specjalistów z różnych dziedzin. Stawiamy na kompleksową diagnostykę i leczenie naszych pacjentów – tak, aby jak najlepiej pomóc naszym pacjentom.

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x