Mało ruchu, podjadanie słonych i słodkich przekąsek, dieta bogata w przetworzoną żywność – te wszystkie czynniki wpływają na gromadzenie dodatkowych kilogramów. Niezdrowy tryb życia przybiera na sile, a Ty – przybierasz na wadze. Zanim się obejrzysz, twoje BMI nie pozostawia złudzeń – towarzyszy Ci nadwaga. I co dalej? Czy trzeba ją leczyć? Jak wygląda leczenie nadwagi? Odpowiadamy!
Nadwaga, a otyłość – czym się różnią?
Zdarza się, że pacjenci używają tych pojęć zamiennie, co jest dużym błędem. Owszem, oba określają sytuacje, w których dochodzi do przyrostu masy ciała, jednak różnią się stopniem zaawansowania i ryzykiem powikłań. Nadwaga to zaburzenie, które skutkuje nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, osiągające:
– 13-18% masy ciała u mężczyzn,
– 18-25% masy ciała u kobiet.
W przypadku otyłości, mówimy już nie o zaburzeniu, ale o chorobie przewlekłej. W tym przypadku nadmierna ilość tkanki tłuszczowej stanowi zagrożenie dla zdrowia. O otyłości mówimy wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa przekracza:
– 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn,
– 30% całkowitej masy ciała u kobiet.
Aby odróżnić nadwagę od otyłości, stosujemy wskaźnik masy ciała, znany jako BMI (Body Mass Index). Możesz go obliczyć TUTAJ.
Mam nadwagę i co dalej? Jak wygląda leczenie nadwagi?
Chociaż nadwaga nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, jest zaburzeniem, które może być krokiem w drodze do otyłości. To od nas i naszego stylu życia zależy, czy dojdzie do tego etapu, czy może obierzemy inny, właściwy kierunek – zdrowie. Leczenie nadwagi to tak naprawdę zapobieganie rozwojowi otyłości u tych pacjentów. Jak powinno ono wyglądać? Oto kilka wskazówek:
– Zdrowa i zbilansowana dieta, najlepiej, jeśli będzie ułożona przez doświadczonego dietetyka. Uwzględnienie Twoich preferencji żywieniowych i dopasowanie zapotrzebowania energetycznego do Twoich potrzeb zwiększy skuteczność diety i ułatwi Ci trzymanie się jej zasad.
– Regularne posiłki – czyli spożywanie dań z jadłospisu w mniej więcej równych odstępach czasowych. Taka reguła zmniejsza chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami i reguluje uczucie głodu.
– Aktywność fizyczna dopasowana do Twoich możliwości. Włączenie codziennego ruchu o umiarkowanej intensywności wyrabia zdrowy nawyk i sprawia, że odczuwamy przyjemność z aktywności.
Gdzie znajduje się granica między nadwaga a otyłością? Leczenie nadwagi.
Od otyłości do nadwagi jest bardzo niedaleka droga. Granicę pomiędzy nimi najprościej ustalić na podstawie wskaźnika BMI:
Nadwaga | 25,0-29,9 |
Otyłość I stopnia | 30,0-34,9 |
Otyłość II stopnia | 35,0-39,9 |
Otyłość III stopnia (olbrzymia) | > 40,0 |
Leczenie nadwagi nie wymaga sięgania po chirurgiczne metody. W BARIA-MED podchodzimy indywidualnie do naszych Pacjentów, oferując kompleksowe leczenie z udziałem wykwalifikowanego zespołu, w którego skład wchodzą:
– dietetyk kliniczny,
– psycholog-psychoterapeuta,
– fizjoterapeuta,
– obesitolog.
Leczenie nadwagi obejmuje przede wszystkim metody zachowawcze. Na początku ustalimy Twój cel i oczekiwania względem sylwetki, a następnie zaplanujemy dietę oraz aktywność fizyczną. W BariaMed możesz liczyć na pracę zespołową specjalistów z różnych dziedzin. Stawiamy na kompleksową diagnostykę i leczenie naszych pacjentów – tak, aby jak najlepiej pomóc naszym pacjentom.