Wróć do bloga

Nadwaga czy otyłość – nie myl tych pojęć!

otyłość-a-ryzyko-nowotworów

Siedzący tryb życia i praca biurowa znacznie wpłynęły na przybieranie na wadze. Swoją rolę w zaburzeniach odżywiania odegrała także pandemia. W jaki sposób? Zatrzymała nas w domu, zdecydowanie bardziej sprzyjając oglądaniu telewizji, niż domowym treningom. Problem otyłości i nadwagi towarzyszy nam od wielu lat, ale w ostatnim czasie przybrał na sile. Przyczyny są bardzo indywidualne, ale odpowiednie leczenie pozwala wrócić do formy i zdrowia. Na samym początku warto wiedzieć, czy dokucza nam nadwaga, czy otyłość. Wbrew pozorom to dwa różne pojęcia, których nie powinieneś mylić!

Skąd się biorą dodatkowe kilogramy?

Czasami wydaje nam się, że łatwiej przybrać na wadze, niż zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Te jednak nie biorą się z powietrza i w większości przypadków to my sami odpowiadamy za to, że nasz organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej. Nadwaga i otyłość to przypadłości, na które mamy dość duży wpływ. Jak to się dzieje? Główną przyczyną wzrostu wagi jest zazwyczaj dodatni bilans energetyczny. To właśnie on odpowiada za odkładanie się przyjętej w pożywieniu energii pod postacią tkanki tłuszczowej. Dodatni bilans energetyczny pojawia się wtedy, kiedy spożywamy więcej kalorii niż spalamy. Może być to powiązane ze zbyt dużymi porcjami jedzenia, podjadaniem między posiłkami czy też spożywaniem dużej ilości słodkich i słonych przekąsek. Prawdopodobnie nasza aktywność fizyczna nie jest w stanie zrekompensować takiej dawki energii. Na przybieranie na wadze mają wpływ także inne czynniki jak problemy hormonalne, złe nawyki żywieniowe czy nadmierne spożywanie alkoholu. 

nadwaga czy otyłość na wadze

Nadwaga czy otyłość – jak je odróżnić?

Zdarza się, że pacjenci używają tych pojęć, czyli nadwaga i otyłość – zamiennie. Jest to jednak sporym błędem, ponieważ mówimy o dwóch różnych sytuacjach. Pierwsze z nich oznacza bowiem niekorzystny dla naszego zdrowia stan, a drugie to nazwa poważnej choroby cywilizacyjnej. Nadwaga czy otyłość – co dokładnie oznaczają? Oto dokładne definicje:

Bezpłatna konsultacja przedmedyczna

Marlena Ślósarczyk - koordynator i dietetyk

Wypełnij formularz i zarejestruj się na konsultację zdalną z koordynatorem bariatrycznym

Darmowa konsultacja

FORMULARZ

Dowiedz się więcej - TELEFON:

882 799 733

Nadwaga jest to zaburzenie hormonalne wywołane stylem życia, skutkujące nagromadzeniem białej tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające 13 – 18% masy ciała u mężczyzn i 18 – 25% masy ciała w przypadku kobiet.

Otyłość to choroba przewlekła o złożonej etiologii, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 30% u kobiet.

W zależności od wieku i płci pacjenta możemy mówić o innych wartościach prawidłowych odnośnie do zawartości tkanki tłuszczowej. Możemy określić stan:

– niedowagi,

– optymalnej zawartości tkanki tłuszczowej,

– nadwagi,

otyłości.

Jak rozpoznać czy to nadwaga czy otyłość?

Przede wszystkim, aby ustalić procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, potrzebujemy ustalić pewne współczynniki. O względnej zawartości tkanki tłuszczowej mówi nam wskaźnik RFM (Relative Fat Mass). Jest to wiarygodny wskaźnik wykorzystywany w diagnostyce nadwagi, otyłości oraz cukrzycy. W praktyce równie często potrzebujemy ustalić wskaźnik masy ciała, znany jako BMI (Body Mass Index). Aby określić, czy pacjent zmaga się z otyłością brzuszną, konieczne będzie również zmierzenie obwodu pasa oraz obliczenie stosunku obwodu talii do obwodu bioder. Za pomocą nowoczesnych pomiarów możemy także określić dokładną zawartość tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej w ciele człowieka. 

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x