Bariatria, a właściwie jeszcze bardziej chirurgiczne metody leczenia otyłości to grupa skutecznych metod, które pozwalają na poprawę zdrowia oraz osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Proces chudnięcia składa się z wielu etapów i wymaga odpowiedniego przygotowania i stosowania zaleceń specjalistów. Inna rzecz, że pacjenci często gubią się w tych zaleceniach – zwłaszcza próbują je modyfikować na własną rękę. W dzisiejszym artykule przedstawię najczęściej popełniane błędy przez pacjentów bariatrycznych oraz postaram się wytłumaczyć jak radzić sobie z napotkanymi problemami.
Brak przygotowanie do zabiegu
Wiele osób, które podejmą tę przełomową decyzję o wykonaniu zabiegu, chce go wykonać jak najszybciej. Szukają miejsca, w którym kwalifikacja jest jak najprostsza i nie wymaga większego przygotowania do operacji, oprócz wykonania podstawowych badań.
Często jednak jest to bardzo niekorzystne postępowanie. Operacja bariatryczna to nie prosty zabieg kosmetyczny dlatego im lepiej pacjent jest przygotowany i bardziej świadomy całego procesu, tym lepiej będzie się regenerował i powracał do stanu zdrowia. Najważniejsze aspekty wyjścia z otyłości to dieta i stan psychiczny.
Odpowiednie odżywienie, dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nauka zdrowych nawyków żywieniowych oraz redukcja masy ciała jeszcze przed zabiegiem sprawiają, że cały proces odchudzania jest znacznie prostszy i bardziej efektywny. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia powikłań. Bardzo dużą rolę odgrywają również emocje, z którymi zmaga się pacjent. Operacja jest tylko początkiem wielkiej zmiany życiowej. Można powiedzieć, że później zaczyna się nauka jedzenia od nowa. Konsultacja z psychologiem pomaga pacjentowi radzić sobie z nowymi wyzwaniami i pojawiającymi się obawami.
Dieta od koleżanki
Często można się spotkać z „pożyczaniem” diety. Część osób myśli: „Skoro pomogła mojemu znajomemu to w zasadzie to samo”. Niezależnie od etapu, w jakim znajduje się pacjent, czy jest jeszcze przed zabiegiem, rozszerza dietę, czy jest już po operacji, zalecenia żywieniowe powinny być dostosowane indywidualnie. Dietetyk, ustalając plan żywienia bierze pod uwagę:
- historię choroby pacjenta,
- aktualne wyniki badań,
- parametry – takie jak wzrost, waga, płeć, wiek itd.
Ważna jest również aktywność fizyczna, preferencje żywieniowe i możliwości czasowe. Nie ma jednej uniwersalnej diety dobrej dla każdego. A szczególnie jeżeli ta dieta ma przyczynić się do redukcji znacznej części masy ciała. Więc nawet jeśli Twój znajomy odżywia się zgodnie z pyszną, kolorową dietą, na której świetnie się czuje i pięknie chudnie, to u innej osoby ta sama dieta może spowodować niedobory żywieniowe. Może wywołać spadek masy mięśniowej, a nawet przyczynić się do wzrostu masy ciała!
Poszukam info na grupie Facebooka
To szczególnie niebezpieczne zjawisko, które obserwuję na wielu forach społecznościowych, również tych niezwiązanych z bariatrią. To, że u innej osoby ból i mdłości nie były powodem do niepokoju, nie oznacza, że u kogoś nie są to objawy rozwijającego się stanu zapalnego i powikłań mogących nawet stanowić zagrożenie dla życia. W każdym przypadku kiedy pojawiają się dolegliwości, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając całą historię choroby pacjenta, jest w stanie ustalić dalsze postępowanie. Fora społecznościowe pełnią świetną funkcję jako grupy wsparcia, wymiany doświadczeń i wzajemnej motywacji jednak absolutnie nie powinny służyć do diagnozowania i wydawania zaleceń.
Chudnę, bo nie czuję głodu
Operacja bariatryczna wiąże się z szybkim tempem utraty masy ciała. Jej niewątpliwą zaletą jest znaczne zmniejszenie odczuwania głodu, związane ze zmniejszeniem objętości żołądka, oraz ograniczenie wydzielenia greliny odpowiedzialnej za kontrolę apetytu.
Pacjenci zachęceni efektami oraz dobrym samopoczuciem bardzo często celowo ograniczają sobie ilości spożywanych posiłków, żeby waga spadała jeszcze szybciej. Robią to często nie mając świadomości, jak poważne konsekwencje mogą wyniknąć z takiego postępowania. Dostarczanie zbyt małych ilości niezbędnych składników odżywczych prowadzi do rozwoju niedożywienia. Łatwo może dojść do niedoborów witamin i minerałów, zmniejszenia odporności i spadku masy mięśniowej.
Zbyt radykalna dieta może spowolnić chudnięcie i wywołać niechciany efekt jojo, po wprowadzeniu większych porcji. Pacjenci, którzy przechodzą przez proces odchudzania pod okiem zespołu bariatrycznego, są świadomi tego, jak ważne jest odżywianie i nauka jedzenia w taki sposób, żeby chudnąć w sposób zdrowy i skuteczny.
Chcę efektu tu i teraz
Do otyłości prowadzi nieprawidłowy styl życia w którym pacjent funkcjonuje przez dłuższy czas. Często osoby otyłe zmagają się z nadmiernymi kilogramami już od dziecka. Redukcja kilkudziesięciu kilogramów w krótkim czasie jest nie tylko nie możliwa, ale przede wszystkim zagrażałaby zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.
Im lepiej przygotujesz się do zabiegu, a cały proces odchudzania rozpisany będzie w czasie, tym lepsze i trwalsze osiągnie efekty. Bez uszczerbku na zdrowiu i psychice. Operacja zmniejszenia żołądka to jeden z ważnych etapów zmiany, która tak naprawdę jest początkiem nowego życia.
Każdy z nas popełnia błędy i jest to zupełnie normalne. Ważne jest jednak, żeby wyciągać z nich wnioski i cały czas iść naprzód.
Jako zespół BARIA-MED dbamy o to, żeby każdy Pacjent był kompleksowo zaopatrzony przez zespół specjalistów, którzy wspierają osoby pragnące zmienić swoje życie zarówno przed operacją i długo po niej.