Wróć do bloga

Otyłość brzuszna u kobiet, czyli skąd się biorą niechciane boczki i fałdki…

otyłość brzuszna u kobiet

Kobiece ciało kojarzone jest z krągłościami, uwydatnionymi biodrami i pełnym biustem. Jednak zmieniające się kanony piękna próbowały przemycić różne modele sylwetki, jako „idealny” wzór kobiecego ciała. Jak pokazuje rzeczywistość, damskie ciała różnią się między sobą. Wśród nich możemy wyróżnić nawet kilka typów uznawanych za wymarzony rodzaj sylwetki. Jednak nawet pomimo wielu upodobań, żadna z pań nie jest zadowolona, kiedy na wadze pojawiają się dodatkowe kilogramy, a w odbiciu lustrzanym dostrzegalne stają się dodatkowe fałdki w okolicy brzucha. Otyłość brzuszna u kobiet to wcale nie taki rzadki problem. Szacuje się, że 29% kobiet ma nadwagę, a nawet 21% cierpi z powodu nadwagi. 

Skąd się bierze otyłość?

Przyczyn otyłości możemy wymienić wiele. Z pewnością zalicza się do nich brak aktywności w ciągu dnia i siedzący tryb życia. Praca biurowa, przemieszczanie się tylko za pomocą samochodu i spędzanie popołudnia przed telewizorem – te czynniki zdecydowanie nie sprzyjają utracie kilogramów, a wręcz przeciwnie – ich nabywaniu. Jeśli do tego dołączymy jeszcze spożywanie wysoce przetworzonej żywności, słodzonych napojów i podjadanie między posiłkami – mamy praktycznie gotowy przepis na nadwagę czy otyłość. Odkładaniu się tkanki tłuszczowej mogą sprzyjać także choroby metaboliczne, jak cukrzyca czy insulinooporność, oraz zaburzenia hormonalne. A skoro o hormonach mowa – czy żeńskie hormony mogą sprzyjać rozwojowi otyłości? Otyłość brzuszna u kobiet – co to jest?

Czym jest otyłość brzuszna u kobiet?

Otyłość brzuszna u kobiet występuje wtedy, kiedy obwód talii jest równy lub większy od 80 cm. W przypadku mężczyzn mowa tutaj o 94 cm w obwodzie talii. Innym, miarodajnym wskaźnikiem jest WHR, czyli waist – hip ratio. Jest to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Otyłość brzuszną rozpoznajemy wtedy, gdy iloraz ten wynosi > 0,8 u kobiet (u mężczyzn > 1,0). W przypadku kobiet nie tylko niezdrowe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej wpływają na odkładanie się niechcianej tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Sprzyja temu również gospodarka hormonalna, a właściwie zaburzenia hormonalne estrogenów i progesteronu. To właśnie te hormony mają ogromny wpływ na dystrybucję tkanki tłuszczowej.

otyłość brzuszna u kobiet na czym polega jak ją rozpoznać

Estrogen, czyli żeński hormon odpowiedzialny za popęd seksualny, a także rozwój cech płciowych, sprawia, że nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w obrębie ud, bioder.  Jeśli zaś dojdzie do wystąpienia nadmiaru androgenów w damskim organizmie, możemy spodziwać się skłonności do otyłości brzusznej. Androgeny, czyli męskie hormony sprzyjają dystrybucji tkanki tłuszczowej właśnie w obrębie brzucha. Taką przypadłość można zaobserwować szczególnie u kobiet w okresie menopauzy. Obniżony jest wtedy poziom estrogenów we krwi i jednocześnie podwyższone jest stężenie androgenów. Takie proporcje będą zwiększały ryzyko rozwinięcia się otyłości brzusznej, jeśli pacjentka nie zadba o zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Jak zapobiec otyłości brzusznej? Czy to w ogóle możliwe?

Zgadzamy się z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Otyłość brzuszna u kobiet może zostać uniknięta, jeśli zastosujesz się do pewnych zasad. Tkanka tłuszczowa w obrębie brzucha pojawia się częściej u mężczyzn, ze względu na wysokie stężenie androgenów w ich organizmie. Jednak może także pojawić się u kobiet. Z pewnością warto zwrócić uwagę na zdrową i zbilansowaną dietę. Aby mieć pewność, że Twoje posiłki są dobrze skomponowane, a kaloryczność diety odpowiednia dla Twojego zapotrzebowania energetycznego, warto zgłosić się do doświadczonego dietetyka. Nie obędzie się również bez aktywności fizycznej – początkowo możesz zacząć od spacerów, aby oswoić się z codzienną dawką ruchu. Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję i zwiększa wydolność organizmu, ale również pozytywnie wpływa na gospodarkę cukrową. Zgłoś się do Baria Med – projektu, który skupia się na zdrowym podejściu do  redukcji masy ciała. Działamy przy placówce InterMed, gdzie wraz z zespołem wykwalifikowanych specjalistów pomożemy Ci pozbyć się niechcianych kilogramów!

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x