Wróć do bloga

Otyłość w rodzinie – czy da się temu zapobiec?

otyłość w rodzinie

Epidemia otyłości w XXI wieku dotyka nie tylko dorosłych, ale również ich pociechy. Badania wykazują, że 70% dzieci, których rodzice są otyli, również cierpi na otyłość. Otyłość w rodzinie może wynikać z uwarunkowań genetycznych, jak i nieprawidłowych nawyków przekazywanych także dzieciom. Jednak, zamiast zrzucać winę za otyłość na geny, dowiedz się, jak możesz temu zapobiec!

Skąd się bierze otyłość?

 Otyłość jest obecnie bardzo powszechnym problemem. Szacuje się, że nawet 58% Polaków ma problem ze zbyt dużą masą ciała. Otyłość stanowi chorobę cywilizacyjną, która dotyka nawet 800 MILIONÓW osób na całym świecie. Liczba ta stale rośnie, do czego przyczyniła się w dużym stopniu także pandemia SARS-CoV-2. Konsekwencją otyłości jest nie tylko zmiana sylwetki i niezdrowy wygląd, ale także zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, a nawet zawału serca. Przyczyn otyłości możemy doszukiwać się na różnych podłożach. Do głównych powodów nadmiernej masy ciała należą:

  • nieprawidłowa dieta, wysokowęglowodanowa, zawierająca przetworzoną żywność;
  • siedzący tryb życia;
  • praca zdalna;
  • zaburzenia odżywiania, w tym zespół kompulsywnego objadania się;
  • przyjmowanie leków związanych z chorobami przewlekłymi;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • czynniki genetyczne.
otyłość w rodzinie jak temu zapobiec

Genetyczne uwarunkowanie otyłości, czyli czym jest otyłość w rodzinie?

Czy otyłość możemy odziedziczyć po rodzicach? Czy istnieje gen otyłości? Naukowców od lat ciekawiło to, czy istnieje gen, który przekazywany z pokolenia na pokolenie, odpowiada za rozwój otyłości. Okazuje się, że TAK! Nie jest to jednak do końca tak, jakbyśmy chcieli. Istnieją geny, które zwiększają ryzyko rozwoju otyłości, jednak to od nas zależy czy do tego dojdzie. Badacze udowodnili związek pomiędzy nadmierną masą ciała, a około 100 genami. Gen FTO (fat mass and obesity associated gene), o którym mowa, nazywany także genem otyłości jest tylko jednym z wielu genów, które zwiększają ryzyko zachorowania na otyłość. 

Bezpłatna konsultacja przedmedyczna

Marlena Ślósarczyk - koordynator i dietetyk

Wypełnij formularz i zarejestruj się na konsultację zdalną z koordynatorem bariatrycznym

Darmowa konsultacja

FORMULARZ

Dowiedz się więcej - TELEFON:

882 799 733

Rozwijająca się w rodzinie nadwaga najczęściej wynika z nieodpowiednich nawyków żywieniowych. To, co jemy i lubimy, zależy w dużej mierze od tego, jak odżywialiśmy się w domu. Jeśli od dziecka przywykliśmy do jedzenia tłustych potraw, deser był obowiązkowym posiłkiem każdego dnia, a szafka ze słodyczami się nie zamykała – nie powinniśmy zrzucać winy na geny. Otyłość dziedziczna, to raczej kwestia wychowania w określonej kulturze żywienia i aktywności ruchowej.

Otyłość w rodzinie to także predyspozycja wynikająca z przekazywania potomstwu chorób, które mogą się wiązać z łatwością przybierania na wadze – jak insulinooporność, cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. 

zdrowe nawyki w rodzinie gen otyłości czy istnieje

Czy zawsze jesteśmy skazani na otyłość?

Oczywiście, że NIE! Mówiąc o genach, predyspozycji do chorób czy niezdrowych nawykach wyniesionych z domu powinniśmy mieć świadomość, że to tylko czynniki zwiększające ryzyko otyłości! Przy zdrowym stylu życia oraz regularnej aktywności fizycznej nie powinniśmy obawiać się, że dojdzie do rozwoju tak groźnej choroby, jak otyłość. Czasami jednak odpowiednie kroki podejmujemy nieco później, kiedy waga pokazuje już znaczny przyrost kilogramów.

Najważniejszym jest włączenie odpowiedniej diety, ułożonej indywidualnie przez dietetyka doświadczonego w leczeniu otyłości. Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa w leczeniu otyłości. Na równi ze wsparciem dietetyka znajdziemy także psychoterapię oraz konsultacje u fizjoterapeuty. Wizyta u psychologa to bardzo ważny element w leczeniu otyłości, który pozwala na zmianę nastawienia pacjenta oraz motywację do walki o swoje zdrowie. Z kolei konsultacje z fizjoterapeutą umożliwiają stopniowe wdrażanie aktywności fizycznej dopasowanej do możliwości pacjenta i jego wydolności fizycznej. 

Otyłość w rodzinie kontra nowoczesne metody leczenia otyłości

Do leczenia otyłości podchodzimy indywidualnie, dlatego metody mogą się różnić w zależności od potrzeb i problemów pacjentów. Jeśli podejście do zmiany stylu życia się nie powiodło, możemy zaproponować chirurgiczne leczenie otyłości. Operacje bariatryczne pozwalają uzyskać świetne efekty u pacjentów, u których wcześniejsze próby leczenia nie przyniosły zamierzonych skutków. Zabiegi te określamy jako małoinwazyjne, wykorzystujące nowoczesny sprzęt do chirurgii laparoskopowej. 

Jeśli w Twojej rodzinie są osoby chorujące na otyłość, nie oznacza to, że również zachorujesz. Jednak jest to z pewnością oznaka, że warto przykładać większą wagę do zdrowego trybu życia. Otyłość w rodzinie to nie wyrok! Możesz temu zapobiec z naszą pomocą – skontaktuj się z nami, a my zaproponujemy Ci skuteczny plan leczenia otyłości! 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x