Otyłość chorobą cywilizacji
Obecnie istnieje niezliczona ilość dostępnych strategii odchudzania, a nowych stale przybywa. Wiele z nich jest nieskutecznych i krótkoterminowych, szczególnie dla osób z otyłością kliniczną. Wśród otyłych osób, mniej niż 5% zrzuca nadmiar kilogramów i utrzymuje wagę, korzystając z diety i ćwiczeń. Otyłość kliniczna stanowi jedną z najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Według raportu GUS z 2020 roku są one powodem aż 65% zgonów w Polsce! Pandemia XXI wieku, bo tak zostało okrzyknięte przez WHO rozprzestrzenienie się otyłości na świecie. NFZ natomiast podaje, że aż co 4 dorosły w Polsce może zmagać się z otyłością. Skala problemu stale rośnie, dlatego warto zastanowić się jak leczyć otyłość i powstrzymać tę postępującą pandemię.
Co wiesz o otyłości?
Istnieje wiele sposobów klasyfikacji stanu zdrowia w odniesieniu do wagi, ale najczęściej stosowaną metodą jest wskaźnik masy ciała. BMI jest miarą tego, czy pacjent ma prawidłową wagę przy swoim wzroście.
Dla większości dorosłych BMI wynosi:
- 18,5 do 24,9 oznacza, optymalną wartość;
- powyżej 25 oznacza nadwagę;
- powyżej 30, wartość opisuje otyłość kliniczną.
Przed wybraniem metody jak leczyć otyłość, warto upewnić się ile wynosi BMI. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić, ile wynosi Twoje BMI, na naszej stronie znajdziesz prosty kalkulator: https://baria-med.pl/nieoperacyjne-leczenie-otylosci/#nad-calc
Oczywiście BMI nie służy do definitywnego diagnozowania otyłości, ponieważ niektóre osoby, bardzo umięśnione, czasami mają wysoki BMI bez nadmiaru tłuszczu. Jednakże dla większości ludzi BMI jest użytecznym wskaźnikiem tego, czy mają zdrową wagę, nadwagę lub otyłość.
Poznaj przyczyny, żeby wiedzieć jak leczyć otyłość
Najczęściej diagnozowaną przyczyną otyłości jest niewystarczająca aktywność fizyczna lub jej całkowity brak w połączeniu z nadmierną podażą pokarmów wysokokalorycznych względem zapotrzebowania organizmu. Powód ten stanowi aż 98% przyczyn otyłości klinicznej! Spożywanie większych ilości kalorii, szczególnie tych zawartych w tłustych i słodkich pokarmach, skutkuje tym, że nadmiar dostarczanej energii jest magazynowany przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłość jest coraz powszechniejszym problemem, ponieważ współczesny tryb życia dla wielu osób wiąże się ze spożywaniem nadmiernych ilości taniego, wysokokalorycznego jedzenia oraz spędzaniem dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, przy biurkach, na sofach czy w samochodach. Istnieją również schorzenia, które czasami mogą przyczyniać się do przybierania na wadze, takie jak niedoczynność tarczycy. Jednakże tego typu schorzenia zwykle nie powodują problemów z wagą, jeśli są skutecznie kontrolowane za pomocą leków. Zatem odpowiedzią na pytanie jak leczyć otyłość, jest zmiana nawyków żywieniowych. Brzmi to całkiem prosto, ale czy to tak łatwo wcielić również w życie?
Zmień swoje nawyki!
Zastanawiasz się jak leczyć otyłość, od czego zacząć? Nie ważne jaki sposób wybierzesz, ważne abyś był konsekwentny w swoim wybierz. Wyznacz sobie cele. Wyznaczanie konkretnych celów może pomóc Ci pozostać na właściwej drodze. Zamiast „być bardziej aktywnym”, postaw sobie za cel spacer 15 do 30 minut przed pracą lub w porze lunchu w wybrane dni tygodnia. Jeśli przegapisz spacer w poniedziałek, nic straconego, wtorek jest również dobrym dniem na spacer.
Nie zawsze od razu musi się wszystko udać. Daj sobie czas i nie bądź dla siebie zbyt surowy. Po niepowodzeniu, takim jak przejadanie się na spotkaniu rodzinnym lub w miejscu pracy, spróbuj skupić się na powrocie do planu zdrowego odżywiania tak szybko, jak to możliwe. Staraj się jeść tylko wtedy, gdy siedzisz przy stole w jadalni lub kuchni. W pracy unikaj miejsc, w których mogą być dostępne smakołyki.
Jak leczyć otyłość?
Sposób leczenia otyłości klinicznej jest zależny od stopnia nadwagi lub otyłości oraz obecności chorób towarzyszących. Podstawą leczenia każdego stopnia otyłości jest zmiana stylu życia. Polega na wprowadzeniu większej ilości aktywności fizycznej. Ważna jest także dobrze zbilansowanej diety – powinna być ona ustalona w porozumieniu z wyspecjalizowanym dietetykiem. Jeśli konwencjonalne metody zawiodły, mimo ich skutecznego wprowadzenia do życia, lekarz może rozważyć leczenie farmakologiczne. Natomiast w przypadku otyłości klinicznej II i III stopnia rozpatrzyć można leczenie chirurgiczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia otyłości klinicznej? Zapraszamy na naszą stronę: https://baria-med.pl/zabiegi/
Problemy związane z otyłością
Otyłość może powodować szereg problemów, w tym trudności w codziennych czynnościach i poważne dolegliwości zdrowotne. Do codziennych problemów związanych z otyłością należą:
- duszność;
- zwiększona potliwość;
- chrapanie;
- trudność w wykonywaniu aktywności fizycznej;
- często bardzo zmęczony;
- bóle stawów i pleców;
- niska pewność siebie i samoocena;
- poczucie izolacji;
- Psychologiczne problemy związane z otyłością mogą również wpływać na relacje pacjenta z rodziną i przyjaciółmi, a ostatecznie mogą prowadzić do depresji.
Otyłość może również zwiększać ryzyko wystąpienia wielu potencjalnie poważnych schorzeń, takich jak:
- cukrzyca typu 2 – stan, który powoduje, że poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki
- wysokie ciśnienie krwi
- wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca tętnic, może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu
- astma
- zespół metaboliczny – połączenie cukrzycy, nadciśnienia i otyłości
- kilka rodzajów raka , w tym rak jelita grubego, rak piersi i rak macicy
- choroba refluksowa przełyku (GERD) – w której kwas żołądkowy wycieka żołądka do przełyku
- kamienie żółciowe – małe kamienie, zwykle zbudowane z cholesterolu, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym
- zmniejszona płodność
- choroba zwyrodnieniowa stawów – stan obejmujący ból i sztywność stawów
- bezdech senny – stan, który powoduje przerwy w oddychaniu podczas snu, co może prowadzić do senności w ciągu dnia ze zwiększonym ryzykiem wypadków drogowych, a także większym ryzykiem cukrzycy, nadciśnienia i chorób serca
- choroba wątroby i choroba nerek
- powikłania ciąży, takie jak cukrzyca ciążowa lub stan przedrzucawkowy (kiedy kobieta doświadcza potencjalnie niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi podczas ciąży)
Otyłość skraca oczekiwaną długość życia średnio o 3 do 10 lat, w zależności od tego, jak ciężka jest. Szacuje się, że otyłość i nadwaga przyczyniają się do co najmniej 1 na 13 zgonów w Europie.