Otyłość nie bierze się z powietrza i nie pojawia z nienacka. Nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że wynik na wadze to już otyłość, proces gromadzenia tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie musi trwać już dużo dłużej. Przyczyny otyłości – ile razy się nad nimi zastanawiałeś? Dlaczego kilogramy przybywają i ciężko się ich pozbyć? Podpowiadamy jak sobie z tym radzić i gdzie szukać pomocy!
Kilogram do kilograma, czyli o drodze do otyłości.
Otyłość klasyfikowana jest przez WHO jako choroba przewlekła. Wśród 1,6 MILIARDA ludzi z problemem zbyt dużej masy ciała, aż 522 MILIONY cierpią na otyłość. Szacuje się, że 53% kobiet i nawet 68% mężczyzn w Polsce ma nadmierną masę ciała. Z kolei aż 25% Polaków choruje na otyłość! Chociaż jest to globalny problem, wielu pacjentów wciąż zastanawia się, jakie są przyczyny otyłości. Jest to zdecydowanie schorzenie, które nie pojawia się nagle w naszym życiu. Zanim u pacjenta rozpoznamy otyłość, możemy mieć pewność, że wcześniej cierpiał na nadwagę. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej postępowało, aż BMI nie pozostawiło żadnych złudzeń – to otyłość! Kto za nią odpowiada?
Przyczyny otyłości – rozwiewamy wątpliwości!
Pacjenci, którzy mają problem z dodatkowymi kilogramami, często doszukują się przyczyny otyłości w zaburzeniach tarczycy lub chorobie Hashimoto. Przyjęło się również sądzenie, że geny odpowiadają za większą masę ciała. Jednak statystyki są w tym wypadku bezwzględne. Chociaż faktycznie w niektórych schorzeniach, jak i przy stosowaniu pewnych leków może dochodzić do zwiększenia apetytu lub zwolnienia metabolizmu – nie możemy tego kategoryzować jako przyczyny otyłości. Jeśli będziemy stosować się do zasad zdrowego i zbilansowanego odżywiania oraz zachowywać odpowiednią ilość ruchu każdego dnia – nie powinniśmy martwić się o nadprogramowe kilogramy. Wśród wielu kobiet żyje obawa, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej powoduje tycie. Tutaj sytuacja się powtarza. Niektóre leki hormonalne powodują zwiększony apetyt, ale jeśli przeciwstawimy się temu uczuciu i nie sięgniemy po dodatkowego batonika czy chipsy – otyłość nam raczej nie grozi. Jakie w takim razie są prawdziwe przyczyny otyłości?
Jeden batonik jeszcze nikomu nie zaszkodził… Czy oby na pewno?
Takie myśli krążą nam po głowie, kiedy próbujemy sięgnąć po dodatkową przekąskę czy dokładkę obiadu. Jeśli takie odczucie zdarza się raz na jakiś czas – to jeszcze nic złego. Problem pojawia się, kiedy takie sytuacje się powtarzają, a my każdą chęć na coś słodkiego lub słonego tłumaczymy:
– „nie zaszkodzi”,
– „miałam dzisiaj gorszy dzień”,
– „należy mi się”.
Brak regularnych posiłków czy zbyt duża ilość przetworzonej żywności – to właśnie możemy określić jako prawdziwe przyczyny otyłości. Wśród społeczeństwa zauważalna jest tendencja wzrostowa w występowaniu zarówno nadwagi, jak i otyłości. I jedno jest pewne – nadwaga i otyłość wynikają z dodatniego bilansu energetycznego. Co to oznacza?
– zbyt małą ilość aktywności fizycznej,
– nieprawidłowy sposób odżywiania,
– czynniki psychospołeczne,
– zaburzenia odżywania (np. nadmierne przejadanie się).
Współpraca z dietetykiem oraz psychoterapeutą pozwoli na znalezienie przyczyny otyłości i dobranie odpowiedniego leczenia. W początkowym etapie wystarczy zacząć od zbilansowanej diety, regularnych ćwiczeń oraz uczestniczenia w terapii. Korzystając z usług Baria Med, możesz liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie odchudzania.