fbpx
Wróć do bloga

Psychoterapia w leczeniu otyłości – jakie ma znaczenie?

psychoterapia w leczeniu otyłości

Wyjście z otyłości to długa droga, pełna wielu wyrzeczeń i nabywania nowych nawyków. Sposób odżywiania, który stosowaliśmy czasami od wielu lat, musi nagle zostać całkowicie zmieniony, a całodzienne oglądanie telewizji trzeba zastąpić aktywnością fizyczną. Samodzielne radzenie sobie z otyłością może być bardzo ciężkie, dlatego pomoc wykwalifikowanych specjalistów jest nieoceniona. W grupie osób, do których powinniśmy się zgłosić, znajduje się między innymi psychoterapeuta. Dlaczego? Jakie znaczenie ma psychoterapia w leczeniu otyłości?

Od otyłości do zdrowej sylwetki – od czego zacząć?

Rozpoznanie otyłości u pacjenta wymaga podjęcia pewnych kroków, aby zadbać o swoje zdrowie. Duża ilość tkanki tłuszczowej to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także ryzyko rozwoju groźnych chorób. Znaczna otyłość utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Otyłość to choroba, która sama nie ustąpi. Nie ma też dotąd jednego lekarstwa, które wyleczyłoby chorego na otyłość. Leczenie wymaga zaangażowania i pomocy specjalistów na wielu płaszczyznach, a metody powinny być indywidualnie dopasowane do pacjenta. Aby przejść przez cały proces zdrowego odchudzania, potrzebujemy nie tylko silnej woli i dobrych chęci. Praca nad własną sylwetką wymaga motywacji i dobrego nastawienia, dlatego psychoterapia w leczeniu otyłości jest nieoceniona i niezbędna. Sama dieta i intensywne ćwiczenia nie wystarczą, kiedy nie zmieni się nasze podejście do jedzenia i zdrowego trybu życia. 

psychoterapia w otyłości dieta i ćwiczenia nie wystarczą

Na czym polega psychoterapia w leczeniu otyłości?

Bez odpowiedniej motywacji ciężko jest samodzielnie osiągnąć cel w odchudzaniu, a później utrzymać jego efekty. Pacjenci chorujący na otyłość zmagają się nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale również obniżoną samooceną czy brakiem akceptacji własnego ciała. Aby pacjent osiągnął zamierzone efekty, niezbędne jest wsparcie psychologiczne. Psychoterapia w leczeniu otyłości to bardzo ważny element, który odgrywa ogromną rolę w procesie odchudzania. Ciągnące się wyrzeczenia i nieustanna dieta mogą wydawać się katorgą dla osoby z nadwagą, a samodzielne przebrnięcie przez proces leczenia wydaje się praktycznie niemożliwe. Nabranie odpowiedniego podejścia do zdrowego stylu życia oraz unikniecie wygórowanych oczekiwań względem odchudzania to tylko niektóre z zalet psychoterapii w leczeniu otyłości. Co więcej, zarówno nadwaga, jak i otyłość mogą wynikać z problemów życiowych pacjenta, które prowadzą do stresu, niekontrolowanych emocji, a w efekcie np. do zespołu kompulsywnego objadania się lub depresji. Psychoterapia w leczeniu otyłości pozwala nie tylko osiągnąć cel zdrowego życia fizycznego, ale także psychicznego.

Jak działa psychoterapia?

psychoterapia w leczeniu otyłości

Psychoterapia to forma pomocy osobom, których problem leży w sferze psychicznej. Pewne zaburzenia, wydarzenia z przeszłości czy obecne zawirowania życiowe oddziałują na codzienne funkcjonowanie. Działanie psychoterapii polega na zrozumieniu swoich uczuć i emocji. Wypracowanie odpowiedniego podejścia i motywacji u pacjenta to niekiedy długi proces. Trzeba nadmienić, że podczas spotkań z psychoterapeutą nie usłyszymy gotowych rad, a jedno spotkanie nie sprawi, że wszystkie problemy znikną. Psychoterapia w otyłości to proces, który wymaga regularnych spotkań. Z czasem pacjent sam dostrzega progres, jaki zrobił, lepiej kontroluje swoje emocje i czuje więcej motywacji do realizacji własnych celów. Nabiera pozytywnego nastawienia do siebie i do stosowanych metod odchudzania oraz leczenia, a niekorzystne nawyki, jak niewłaściwe odżywianie się czy nieadekwatne reakcje na stres odchodzą powoli w niepamięć. Wzmocnienie psychiki w leczeniu otyłości niewątpliwie ułatwia leczenie i skutkując wytrwałością w całym procesie odchudzania. 

Zadbaj o siebie już dzisiaj i umów wizytę do naszego psychoterapeuty! Więcej informacji znajdziesz w zakładce KONTAKT.

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x