fbpx
Wróć do bloga

Rola psychologa w leczeniu bariatrycznym 

rola-psychologa-w-leczeniu-bariatrycznym

„Nie przejmuj się”. „Nie słuchaj innych, rób swoje”. Czy zawsze te kilka słów wystarczy, żeby podnieść na duchu osobę, które zmaga się z wieloma problemami? Jaka jest rola psychologa w leczeniu bariatrycznym? Waga ciała jest złożonym problemem, którego leczenie wiąże się z dłuższym okresem. W tej sytuacji czas może działać jak wróg, bo każdy z nas chciałby osiągać efekty, tak szybko, jak to możliwe. Podczas leczenia bariatrycznego zdarzają się piękne chwile, które sprawiają wiele radości, ale również te, które wzbudzają w pacjencie obawę, rezygnację czy brak motywacji. Psycholog odgrywa kluczową rolę w leczeniu bariatrycznym. Pomaga pacjentowi zrozumieć i radzić sobie z emocjonalnymi i psychologicznymi aspektami związanymi z otyłością i jej leczeniem.

Stygmatyzacja ludzi grubszych w społeczeństwie

Negatywne stereotypy i uprzedzenia wobec osób o większej wadze, jest niestety powszechnym zjawiskiem. Ta forma dyskryminacji prowadzi do izolacji, wykluczenia społecznego, problemów emocjonalnych i psychicznych. Oprócz tego prowadzi również do zaburzeń odżywiania. Jednym z powodów, dla których ludzie otyli są stygmatyzowani, jest pewne, powszechne przekonanie. Opiera się na tym, że wygląd otyłych ludzi jest wynikiem złych nawyków żywieniowych i braku samodyscypliny. Zapominamy, że wiele czynników, takich jak genetyka, choroby i leki, może wpłynąć na masę ciała.

Aby przeciwdziałać stygmatyzacji osób z nadwagą, ważne jest propagowanie w społeczeństwie tolerancji i szacunku wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich wyglądu czy rozmiaru. Edukacja na temat faktów związanych z otyłością i zdrowiem jest również ważna. Dzięki temu ludzie mogą zrozumieć, że problemy z wagą to często skomplikowany problem medyczny, a nie wynik braku samodyscypliny. Duży wpływ na przeciwdziałanie stygmatyzacji mają media społecznościowe. Obecnie coraz więcej słyszy się o ciałopozytywności. Jest to nowy ostatnimi czasy ruch społeczny. Jego założeniem jest promowanie akceptacji różnorodności cielesnej, równocześnie przekonując, że każde ciało jest piękne. Zamysłem ruchu body positive jest zapewnienie drugiej osobie pełnego komfortu, niezależnie od jej rozmiarów, kształtów, koloru skóry czy wieku. 

rola-psychologa-w-leczeniu-bariatrycznym

Jaka jest rola psychologa podczas leczenia bariatrycznego? 

Podczas całego procesu bariatrycznego, pacjenci często doświadczają trudnych emocji, takich jak niepokój, lęk, depresja, poczucie izolacji i niskiej samooceny. Rola psychologa to przede wszystkim pomoc w identyfikacji i zarządzaniu tymi emocjami, co pozwoli pacjentowi skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami związanymi z procesem leczenia. Dodatkowo psycholog może pomóc pacjentowi wskazać jego negatywne nawyki żywieniowe i styl życia, które mogą przyczyniać się do nadmiernej wagi, a których z przyzwyczajenia sam nie zauważa.

Specjalista zdrowia psychicznego w nieoceniony sposób opracuje z pacjentem strategię radzenia sobie z pokusami i trudnościami, które mogą pojawić się podczas procesu odchudzania. Ciągnące się wyrzeczenia i nieustanna dieta mogą wydawać się katorgą dla osoby z nadwagą. Samodzielne przebrnięcie przez proces leczenia wydaje się praktycznie niemożliwe. Nabranie odpowiedniego podejścia do zdrowego stylu życia oraz uniknięcie wygórowanych oczekiwań względem odchudzania to tylko niektóre z zalet psychoterapii w leczeniu otyłości. W naszym ośrodku możesz liczyć na fachową pomoc, która zapewni Ci wsparcie i pomoże przejść ten ciężki okres. 

Czynniki psychologiczne związane z otyłością i leczeniem bariatrycznym

Zaliczamy do nich depresję, lęk, zaburzenia odżywiania, trudności w radzeniu sobie z emocjami, brak akceptacji swojego ciała oraz niskie poczucie własnej wartości. Te czynniki często prowadzą do utrzymywania nadwagi lub otyłości, ponieważ wpływają na nawyki żywieniowe i styl życia. Leczenie bariatryczne, ale również ogólne leczenie otyłości i nadwagi może mieć pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. Walka z otyłością wspomaga również radzenia sobie z emocjami, gdyż zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia zwiększa poczucie kontroli nad swoim ciałem i zdrowiem. Pacjenci po leczeniu często zgłaszają zwiększenie poczucia własnej wartości i akceptacji swojego ciała, dlatego tak ważna jest rola psychologa w całym procesie. 

rola-psychologa-w-leczeniu-bariatrycznym

Otyłość a depresja 

Te dwie choroby często są ze sobą powiązane i mogą wzajemnie wpływać na siebie. Badania sugerują, że otyłość może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, a depresja może zwiększać ryzyko otyłości. 

Z jednej strony, otyłość może powodować depresję poprzez wpływ na samoocenę i obraz ciała. Osoby z otyłością często doświadczają dyskryminacji i stawiają sobie wyższe wymagania dotyczące wyglądu. Może to prowadzić do niskiej samooceny i depresji. Wyniki badań prowadzonych wśród grupy osób otyłych wskazują, że średnia częstość występowania zaburzeń nastroju w tej grupie chorych wynosi aż 32%.

 Znowu z drugiej strony, depresja może zwiększać ryzyko otyłości poprzez wpływ na styl życia. Osoby z depresją mogą mieć mniejszą motywację do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. To z kolei przekłada się na zwiększenie masy ciała i otyłość. Depresja jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych i może wpływać na zdolność do pracy, szkoły i codziennych aktywności. W połączeniu z otyłością może w bardzo dużym stopniu zaburzyć funkcjonowanie w każdej sferze życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że należy dać sobie pomóc. Rola psychologa sprowadza się do pomocy pacjentowi zarówno w zarządzaniu otyłością, jak i depresją.

Przygotowanie pacjenta do leczenia bariatrycznego z perspektywy psychologicznej

W trakcie przygotowań do zabiegu bariatrycznego, psycholog przeprowadza zwykle ocenę psychologiczną, aby upewnić się, że pacjent jest odpowiednio przygotowany na zmiany, jakie nastąpią wraz z leczeniem. Ocena ta może pomóc w identyfikacji czynników psychologicznych, które mogą wpłynąć na proces leczenia. Schorzenia takie jak depresja, lęk, trudności w radzeniu sobie z emocjami i negatywnym obrazem ciała.  Natomiast po zabiegu, psycholog może pomóc pacjentowi w radzeniu sobie z problemami, które mogą pojawić się w trakcie procesu rekonwalescencji. Objawy jakie mogą wystąpić to ból, problemy z jedzeniem, utrata masy ciała i zmiany w obrazie ciała.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x