Strefa Pacjenta

Miło Cię widzieć w tym miejscu. To właśnie tutaj dzielimy się z Tobą naszą wiedzą dotyczącą leczenia otyłości. Wiemy, że osiągnięcie „zdrowego poziomu” masy ciała to złożony problem, z którym trudno poradzić sobie bez odpowiedniego wsparcia.

Jest kilka dróg leczenia otyłości. Być może nie zawsze wiesz, od czego zacząć. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszej sekcji edukacyjnej, będzie Ci łatwiej zrobić pierwszy krok.

leczenie otyłości

8 kroków do zmiany

Umów wizytę

Zrób 1 krok: wybierz dogodną dla siebie formę: zadzwoń, napisz do nas, wypełnij formularz. Pomożemy Ci rozpocząć Twoją zmianę.

Konsultacja

Nasz koordynator bariatryczny przeprowadzi z Tobą wstępną kwalifikację, dzięki której  wspólnie zaplanujecie dalsze kroki leczenia otyłości. Jeżeli jesteś z daleka, to nie problem – skorzystamy z rozwiązań online.

Optymalna droga leczenia

Dobierzemy odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia otyłości. Od teraz jesteś pod opieką zespołu BARIA-MED. Lekarze i specjaliści doradzą Ci najlepszą formę leczenia otyłości bazując na badaniach, które pokażą stan Twojego zdrowia.

Komplekowa diagnostyka w Centrum Medycznym INTER-MED

Badania to podstawa. Chcemy precyzyjnie znać kondycję Twojego organizmu. Zaplanujemy Ci wizyty u dedykowanych specjalistów m.in. diabetologa, pulmonologa, obesitologa, kardiologa, gastroenterologa aby mieć pełny obraz stanu Twojego zdrowia. Wszystkie konieczne badania i wizyty lekarskie odbędziesz w Centrum Medycznym INTER-MED.

Terapia lub zabieg bariatryczny

W zależności od stopnia otyłości oraz wyników badań, jak również Twojej kondycji psychicznej możesz zostać zaklasyfikowany do leczenia zachowawczego (dieta, psycholog) lub też zabiegu operacyjnego zmniejszenia żołądka.

Zmieniasz się z naszym wsparciem

BARIA-MED to zespół specjalistów, którzy będą wspierali Cię w Twojej walce z otyłością. Uważamy, że tylko dzięki  kompleksowemu wsparciu lekarzy i specjalistów  różnych dziedzin mamy możliwość skutecznego leczenia.

Punkt kontrolny - sprawdzamy

Chcemy wiedzieć, że jesteś gotowy na dalszą samodzielną pracę nad sobą. Masz „poukładaną głowę”,  zakorzenione nowe nawyki żywieniowe. Rozumiesz, że to tylko od Ciebie zależy czy na dobre wyleczyłeś się z otyłości

Jesteś gotowy na nowe życie

Za Tobą niełatwa droga. Wierzymy, że  jesteś gotowy, że udało nam się wspólnie zmienić Twoje nastawienie, nawyki, Twój wygląd – Siebie.

Nieoperacyjne leczenie otyłości

Nie każda osoba z nadwagą musi się kwalifikować do operacji bariatrycznej. U niektórych pacjentów nadmiar kilogramów pozwala na leczenie zachowawcze oparte na odpowiednio dobranym programie żywienia wspieranym przez obesitologa, psychoterapeutę, czy rehabilitanta. Proces leczenia otyłości obejmuje konsultacje i dodatkowe badania.

Więcej o bariatrii

strefa pacjenta - BARIA-MED

Zdecydowany na zabieg zmniejszenia żołądka ?

Jeżeli Ty i Twój lekarz bariatra zadecydowaliście, że przy Twoim aktualnym BMI i stanie zdrowia, najlepszym wyjściem będzie zabieg chirurgicznego zmniejszenia żołądka, tych kilka wskazówek na pewno pomoże Ci się do niego lepiej przygotować. Twój Koordynator Bariatryczny  z BARIA-MED poprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie etapy. Przygotuje Cię do zabiegu oraz zaplanuje opiekę pooperacyjną dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Z wielu konsultacji będziesz mógł skorzystać również w wersji online.

Przygotowanie do operacji

Jeszcze w trakcie konsultacji bariatrycznej i po zakwalifikowaniu do operacji lekarz skieruje Cię na pełną diagnostykę przed-zabiegową, która obejmuje badania krwi oraz konsultacje innych lekarzy i specjalistów.
Pacjent odbywa wizyty u dietetyka, psychologa, kardiologa, chirurga naczyniowego oraz pulmonologa. Często wykonuje się gastroskopię oraz badanie USG jamy brzusznej.
Po przebyciu wszystkich niezbędnych badań zostaje ustalony termin procedury operacyjnej. Dietetyk ustala plan żywieniowy przygotowujący organizm do operacji oraz edukuje Pacjenta jak rozszerzać dietę po zabiegu. Na kilka dni przed zabiegiem, Pacjent odbywa konsultację anestezjologiczną, z wynikami niezbędnych badań krwi.

Pobierz

Dzień zabiegu - strefa pacjenta

Dzień zabiegu, to także ten dzień, w którym Pacjent przyjeżdża do szpitala. Najczęściej wita Go Koordynator bariatryczny, odprowadza na oddział, gdzie opiekę przejmują już pielęgniarki Szpitala INTER-MED. Kolejny krok, to jeszcze jeden wywiad szpitalny, następnie przedzabiegowe wizyty lekarskie, sporządzenie dokumentacji i podpisanie zgody na zabieg.

  • przyjazd do szpitala – godziny poranne (dopytaj Koordynatora bariatrycznego)
  • operacja – godziny popołudniowe (czas trwania uzależniony od konkretnej procedury zabiegowej)
  • powrót na salę szpitalną, stała opieka personelu medycznego

Po operacji

Zabieg  ma charakter małoinwazyjny, co pozwala na szybki  powrót  Pacjenta do zdrowia i aktywności. Już w kolejnym dniu po operacji następuje stopniowy powrót do aktywności. Równocześnie Pacjent jest wspierany przez dietetyka bariatrycznego. Dzięki tym konsultacjom i edukacji dowiesz się, co i jak jeść w kolejnych etapach po zabiegu. Wsparciem dla Pacjenta jest także psychoterapeuta, z którym jest on w stałym kontakcie. Powrót do aktywności i wszelkie zalecenia rekomenduje fizjoterapeuta. Pacjent w kameralnych i komfortowych warunkach naszego szpitala wraca do zdrowia. Dzień trzeci, to ostatnie konsultacje i wypis do domu wraz z zaleceniami.

W kolejnych miesiącach następuje Twój powrót do pełnej sprawności. Proces leczenia otyłości to program wieloetapowy. Dowiedz się więcej o pakietach AFTER CARE, które w znacznym stopniu ułatwią Ci funkcjonowanie w całkowicie nowej sytuacji życiowej.

 

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

W zależności od stanu zdrowia oraz wyjściowej masy ciała zaleca się redukcję 5-10%masy ciała przed operacją. Istotne jest, aby pacjent był prawidłowo odżywiony, oraz świadomy procesów, które będą zachodziły w jego organizmie. Operacja powinna być poprzedzona przygotowaniem żywieniowym prowadzonym pod okiem dietetyka, który będzie towarzyszył pacjentowi jeszcze przez długi czas po zabiegu.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są poważne choroby takie jak AIDS, świeżo przebyty zawał, udar, zespół Cushinga. A także czynne uzależnienie od alkoholi i narkotyków, poważna choroba psychiczna uniemożliwiająca samodzielne funkcjonowanie oraz ciąża. Względnymi przeciwwskazaniami są choroby układu oddechowo-krążeniowego, które utrudniają zastosowanie znieczulenia, BMI poniżej 40 kg/m2 bez chorób współistniejących, aktywna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, okres zaostrzenia choroby Crohna. Utrudniona współpraca z pacjentem. Anomalie anatomiczne przewodu pokarmowego.

Po operacji następuje szybki ubytek masy ciała przez pierwszy rok po zabiegu, oraz stopniowa stabilizacja masy ciała do 24 miesięcy. Ciąża to wymagający dla organizmu okres w życiu kobiety podczas którego bardzo istotne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dla rozwoju płodu składników odżywczych. Najrozsądniej byłoby zacząć starania o ciążę kiedy waga już się ustabilizuje, poprzedzając je badaniami krwi oraz wizytą u ginekologa. Konieczne wydaje się stosowanie antykoncepcji przez minimum rok po zabiegu.

Absolutnie nie. Tylko w pierwszej dobie po zabiegu zalecane jest wypicie około 1l klarownych płynów. Rozszerzanie diety trwa około 6-8 tygodni podczas, których rozpoczynając od diety płynnej stopniowo przechodzi się do prawidłowo zbilansowanego, zdrowego odżywiania. Jak najszybciej po zabiegu staramy się dostarczyć wraz z dietą oraz suplementacją niezbędne makro i mikro składniki.

Jak najkrócej. Dieta powinna być w miarę możliwości jak najszybciej rozszerzona do wartości kalorycznej będącej na poziom podstawowego zapotrzebowania energetycznego. Na samym początku rozszerzania diety najważniejsze jest dostarczenie białka (minimum 60g) potrzebnego na procesy regeneracyjne. Dieta 1000 kcal to stanowczo za mało dla przeciętnej dorosłej osoby. Długotrwałe stosowanie diety o tak niskiej kaloryczności przyczynia się do rozwoju niedożywienia i niedoborów pokarmowych.

Można tak powiedzieć. Po operacji zaleca się częste i małe objętościowo posiłki, które są odpowiednio zbilansowane, zapewniają odpowiednią podaż energii i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie powinno się do uczucia nadmiernej pełności. Początkowo jedzenie zbyt dużych ilości będzie powodowało mdłości i odruch wymiotny, ale po pewnym czasie żołądek będzie się stopniowo rozciągał. Nieprawidłowa dieta przyczyni się do wzrostu wagi.

Warto zadbać o stan odżywienia jeszcze przed operacją oraz zredukować masę ciała o te 10% w zdrowy i świadomy sposób. Dietetyk oprócz dobrania jadłospisu prowadzi również edukację żywieniową i uczy pacjenta odżywiania po zabiegu. Dzięki czemu pacjent jest przygotowany na to co będzie po zabiegu i świadomy tego jak radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami. Nie stresuje się i nie zastanawia nad tym co może zjeść, a co może mu zaszkodzić. Czy nie chudnie za szybko, albo dlaczego waga się zatrzymała. Współpraca z dietetykiem jest kluczowa do tego aby cały proces odchudzania zaszedł pomyślnie i nie pojawiły się niedobory, czy spadek masy mięśniowej.

Podróż bo zabiegu nie jest problemem. Pacjent  opuszcza szpital w stanie pozwalającym mu na swobodne poruszanie, przemieszczanie.

Kalkulator BMI


Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

WYPEŁNIJ FORMULARZ

    Kwestionariusz pacjenta

    Choroby towarzyszące

    Możesz załączyć dokumenty w formie skanów (dopuszczalne formaty .pdf, .jpg, .jpeg, .png)

    Twoje dane

    Preferowane godziny kontaktu

    Przepisz znaki: captcha

    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
    Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
    Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
    Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
    Czas na wszystkie niezbędne badania
    Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
    PAKIETY AFTER CARE
    Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
    WARTO WIEDZIEĆ
    Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
    Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
    Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć