Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W trakcie świąt wielkanocnych, gdy na stole pojawiają się tradycyjne potrawy i słodycze, trudno się powstrzymać. Jednak ważne jest, aby po leczeniu bariatrycznym pamiętać o zdrowiu i dążeniu do utrzymania zdrowej wagi. Jesteś po leczeniu bariatrycznym i zastanawiasz się, czy będziesz mógł świętować z resztą domowników? Po operacji bariatrycznej zaleca się spożywanie zdrowych i odżywczych posiłków, aby wspomóc proces gojenia i uniknąć problemów zdrowotnych. W okresie Wielkanocy możesz przygotować wiele pysznych i zdrowych potraw, które będą odpowiednie po operacji bariatrycznej. Zadbaj o swój talerz bariatryczny, aby był zgodny z zaleceniami dietetyka.
Stała dieta bariatryczna a Wielkanoc
Dieta ogranicza przyjmowanie cukrów prostych i tłuszczy, jest niskokaloryczna, składająca się z małych posiłków przyjmowanych od 5 do 8 razy dziennie. Najczęściej wielkość pojedynczego posiłku to od 50 do 150 gram, w zależności od tolerancji organizmu. Talerz bariatryczny zawsze powinien składać się z produktów wysokobiałkowych, warzyw, owoców, 2-3 produktów zbożowych oraz 2-4 porcji dobrej jakości tłuszczów roślinnych. Jak utrzymać tę dietę, kiedy zbliżają się Święta Wielkanocne?
Zamień cukier na erytrol
Święta wielkanocne to czas, kiedy na stole pojawiają się tradycyjne słodycze. Niektóre z nich są ciężkostrawne i wysokokaloryczne, takie jak mazurek czy sernik.
Erytrol to zdrowy i znacznie mniej kaloryczny zamiennik cukru. W 100 g erytrolu jest zaledwie 20 kcal, podczas gdy używany powszechnie cukier w 100 g ma aż 405 kcal. To spora różnica, prawda? Naturalnie występuje w niewielkich ilościach w owocach, grzybach, piwie czy serze sojowym. Jego wartością jest przede wszystkim to, że nie wpływa tak destrukcyjnie na nasz organizm jak cukier, a nawet ma wiele korzyści zdrowotnych. Nie jest trawiony przez organizm, więc nie ma wpływu na indeks glikemiczny. Jako jedyny z grupy alkoholi cukrowych nie ma wpływu na florę bakteryjną jelit i nie wywołuje efektu przeczyszczającego. Oprócz tego ma działanie antyoksydacyjne, czyli spowalnia procesy starzenia organizmu i pozytywnie wpływa na naszą odporność.
Przygotowując świąteczne potrawy warto zamienić zwykły cukier na erytrol. Dzięki temu talerz bariatryczny będzie miał zero cukru. Tradycyjny mazurek wielkanocny może stać się zdrowym ciastem bez cukru.
Wykluczenie cukru z diety może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Jednak dieta zero cukru, nie musi oznaczać rezygnacji ze wszystkiego co dobre i przychodzi nam na myśl w pierwszej chwili.
Jeśli nie masz pomysłu na swój świąteczny talerz bariatryczny, a chcesz zastosować się do diety zero cukru chętnie Ci z tym pomożemy. Nasz zespół Baria-Med oferuje fachową pomoc dietetyka. Pomożemy ułożyć Ci dietę według Twoich potrzeb i wymagań.
Jak w Wielkanoc unikać kalorii i przejedzenia?
Przede wszystkim zachowaj umiar! Warto zadbać o to, aby potrawy były lekkostrawne. Staraj się nie rezygnować ze swojego codziennego trybu diety. Zjadaj często, ale małe porcję. Przed przystąpieniem do pięknie udekorowanego stołu, śniadaniem Wielkanocnym przekąś coś małego. Gdy przyjdziesz z pustym żołądkiem, pokusa sięgnięcia po sałatkę z majonezem czy mazurek będzie mniejsza.
Wielkanoc kojarzy się z jajkami w koszyczku. Jaja to bardzo dobry wybór na świąteczne śniadanie. To źródło dobrze przyswajalnego białka oraz wielu witamin i składników mineralnych.
Jedz posiłki o stałych porach. Spróbuj nie wybić się z rytmu. Utrzymanie zwyczajowych pór posiłków uchroni Cię przed wilczym apetytem.
Wybieraj dania niskokaloryczne. Wśród wielu potraw na pewno znajdą się lekkie sałatki bez majonezu czy chude wędliny, które są mile widziane na talerzu bariatrycznym.
Pamiętaj o płynach. Wypełniając żołądek płynami, zmniejszysz potrzebę przejadania się. Warto postawić na wodę mineralną niegazowaną z plastrem cytryny i liściem mięty, zamiast napojów gazowanych czy słodkich soków. Wybieraj herbatki ziołowe (np. miętę) i herbatę zieloną.
Odpoczywaj aktywnie
Dieta w czasie świąt wielkanocnych wymaga planowania i świadomego wyboru posiłków. Ważne jest, aby nie skupiać się tylko na tym co powinno się znaleźć na talerzu bariatrycznym, ale również na spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi w zdrowy i aktywny sposób. Długi spacer na świeżym powietrzu, sprawdzi się idealnie po bogatym śniadaniu wielkanocnym. Spalisz nie tylko dostarczone kalorie, ale także zrobisz sobie przerwę w jedzeniu.