Testosteron to hormon androgenny, który odgrywa ważną rolę w męskim organizmie. Warunkuje zachodzenie wielu procesów, a jego niedobór może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów. Niski poziom testosteronu, a otyłość to problem, który dotyka wielu mężczyzn zmagających się z nadmierną masą ciała i wysokim BMI. Testosteron a otyłość to temat, który omówimy szczegółowo w poniższym artykule.
Jakie znaczenie dla zdrowia ma testosteron?
Testosteron to męski hormon steroidowy. Miejsce jego produkcji stanowią komórki Leydiga zlokalizowane w jądrach. Chociaż jest to hormon kojarzony głównie z mężczyznami, nie brak go także w organizmie kobiety. Testosteron jest bowiem produkowany również przez komórki nadnerczy oraz jajniki i łożysko. Jakie jest w takim razie zadanie tego hormonu?
Testosteron w męskim organizmie odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych oraz warunkuje popęd seksualny. To właśnie ten hormon steroidowy ma znaczenie dla budowy mięśni, ale i rozkładu tkanki tłuszczowej. Jak w takim razie może wpływać na otyłość – o tym opowiemy w kolejnym akapicie. Panowie mogą zawdzięczać testosteronowi również niższy ton głosu, a także charakterystyczne męski typ owłosienia. Z kolei u kobiet brak testosteronu spowoduje nieprawidłowe funkcjonowanie jajników. Ma również ogromne znaczenie dla libido – tak samo jak w przypadku mężczyzn, tak również u kobiet testosteron wpływa bowiem na popęd seksualny.
Testosteron a otyłość, czyli jak hormony wpływają na naszą masę ciała?
Na wstępie warto zaznaczyć, że testosteron nie powoduje tycia u pacjentów. Co innego jednak możemy powiedzieć o jego niedoborze. Brak odpowiedniej ilości tego hormonu we krwi pacjentów może prowadzić do dysfunkcji wielu narządów. Tak jak wspomnieliśmy poprzednio, testosteron poza swoim działaniem budującym tkankę mięśniową, niesie również odwrotny skutek dla tkanki tłuszczowej – powodując jej rozkład. Niedobór tego hormonu sprzyja więc odkładaniu się komórek tłuszczowych. W efekcie prowadzi głównie do otyłości brzusznej, gdyż tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy brzucha. Tak jak prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wpływa pozytywnie na budowę tkanki mięśniowej, tak jego niedobór będzie prowadził do utraty zawartości mięśni. Niedobory testosteronu mogą wynikać m.in. z:
– zaburzeń rozwoju lub zstępowania jąder,
– zespołu Klinefeltera,
– zapalenia jąder,
– guzów jądra,
– idiopatycznego zaniku jąder,
– gruczolaka przysadki.
Jednak problemy zdrowotne to nie wszystko. Wraz z wiekiem można zaobserwować spadek testosteronu we krwi pacjentów. Mają na to wpływ zachodzące procesy starzenia się organizmu, a w efekcie upośledzenie pulsacyjnego wydzielania GnRH i LH. Są to hormony, które stymulują produkcję testosteronu w organizmie.
Testosteron a otyłość – czy da się leczyć niedobór testosteronu?
Testosteron a otyłość to problem, który dotyka wielu pacjentów. Chociaż to niedobór tego męskiego hormonu wpływa na zwiększenie tkanki tłuszczowej i rozwój otyłości, otyłość również nie pozostaje obojętna wobec testosteronu. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Wpływa bowiem na syntezę testosteronu w jądrach, powodując jej zaburzenia. W efekcie możemy spodziewać się niższego stężenia testosteronu we krwi, co będzie dodatkowo potęgowało odkładanie się komórek tłuszczowych. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć – najlepiej zacząć zmianę od zwiększenia aktywności fizycznej oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Redukcja masy ciała pozwoli uniknąć negatywnego efektu na produkcję testosteronu.
Jeśli jednak pomimo działań stężenie tego hormonu będzie wciąż poniżej normy, pacjent może zdecydować się na włączenie hormonalnej terapii zastępczej. Polega to na podawaniu odpowiedniej dawki testosteronu, tak aby utrzymywać jego stałe stężenie w organizmie, mieszczące się w normie. Dawka leku musi być ustalona indywidualnie przez lekarza, dlatego nie powinno rozpoczynać się leczenia na własną rękę.
Gdzie szukać pomocy w leczeniu otyłości?
Poznanie przyczyny otyłości to klucz do sukcesu – droga do szczupłej sylwetki stoi przed Tobą otworem. Jeśli borykasz się z otyłością, będziesz potrzebować kompleksowej pomocy – zarówno podczas procesu diagnostyki, jak i wyboru odpowiedniej metody leczenia. BARIA MED to miejsce, które skupia się na pomocy pacjentom z otyłością. Pomagamy na każdym etapie – od zlecenia odpowiednich badań, przez postawienie diagnozy, przygotowanie fizyczne i psychiczne do leczenia i sam proces leczenia. Indywidualne podejście do pacjenta pozwala nam dopasować metody do preferencji pacjenta i jego możliwości. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!