Wróć do bloga

Układ krążenia a otyłość – jakie konsekwencje dla serca niesie otyłość?

Układ krążenia a otyłość – jakie konsekwencje dla serca niesie otyłość?

Każdy z organów w naszym organizmie ma swoje określone funkcje, a większość z nich jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Układ krążenia na czele z mięśniem sercowym również jest niezwykle istotny i nawet niewielkie odchylenia w jego pracy mogą przysporzyć wielu kłopotów podczas codziennego funkcjonowania. Zbyt duża masa naszego ciała ma negatywny wpływ na wiele organów. Niestety, wiąże się to z ograniczeniem funkcjonalności niektórych układów, w tym również układu krążenia. Co wiąże te dwa elementy – układ krążenia a otyłość i dlaczego warto dbać o swoje serce? Odpowiadamy poniżej!

Jakie funkcje pełni układ krążenia?

Serce stanowi pewnego rodzaju siłę napędową dla układu krążenia krwi. To właśnie za jego sprawą, krew pompowana jest do płuc, gdzie ulega utlenowaniu, a następnie znów trafia do serca, skąd rozprowadzana jest układem tętniczym do wszystkich tkanek i narządów organizmu. Serce działa niezależnie od nas, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, kiedy śpimy. Jego prawidłowe funkcjonowanie zapewnia odpowiednie natlenienie tkanek organizmu, co jest konieczne dla ich pracy. Do elementów, które tworzą układ krążenia krwi, możemy zaliczyć:

– serce, składające się z dwóch komór oraz dwóch przedsionków,

– naczynia tętnicze, które rozprowadzają utlenowaną krew do tkanek organizmu,

– naczynia żylne, które zbierają z powrotem odtlenowaną krew i prowadzą ją do serca.

Układ krążenia a otyłość to wcale nie tak odległe rzeczy. Nasz styl życia, dieta oraz aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie dla pracy układu krążenia. Dowiedz się więcej na ten temat!

układ krążenia a otyłość co mają ze sobą wspólnego

Układ krążenia a otyłość – co mają ze sobą wspólnego?

Jak już mogliście dowiedzieć się z wielu innych naszych artykułów, otyłość nie bierze się znikąd. Na jej rozwój ma wpływ nasz styl życia, a przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Dodatkowym czynnikiem, mniej zależnym od nas, mogą być choroby metaboliczne oraz zaburzenia hormonalne, które w pewnym stopniu sprzyjają odkładaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej w organizmie. Układ krążenia a otyłość to wcale nie tak odległe kwestie. Co więcej – można pomiędzy nimi znaleźć mocne powiązanie. Otyłość ma bowiem zdecydowanie negatywny wpływ na pracę układu krążenia. Przede wszystkim, zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obrębie brzucha (określana również jako otyłość trzewna), jest czynnikiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Mowa tutaj o:

– nadciśnieniu tętniczym,

– niewydolności serca,

– chorobie wieńcowej,

– nadkomorowych oraz komorowych zaburzeniach rytmu serca.

Badania wykazują także korelację między otyłością a wystąpieniem nagłej śmierci sercowej. Jak widać, układ krążenia a otyłość to mocno powiązane ze sobą elementy. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie stanowi jedynie problemu wizualnego dla pacjenta, ale może być przyczyną rozwoju wielu groźnych chorób. 

Dlaczego tkanka tłuszczowa wpływa na serce?

Układ krążenia a otyłość – bez wątpienia można wykazać między nimi powiązanie. Odkładająca się tkanka tłuszczowa w naszym organizmie nie lokalizuje się jedynie podskórnie. Komórki tłuszczowe odkładają się również wewnątrz organizmu, powodując obtłuszczenie narządów wewnętrznych. Z kolei złogi z tłuszczu odkładają się w naczyniach krwionośnych, tworząc blaszkę miażdżycową i utrudniając przepływ krwi. Na rozwój chorób, które potwierdzają korelację między układem krążenia a otyłością, wpływają:

– oddziaływanie adipokin,

– rozwój przewlekłego stanu zapalnego,

– insulinooporność,

– miażdżyca,

– zwiększona krzepliwość krwi.

Układ krążenia a otyłość – to dwie mocno powiązane ze sobą kwestie. Nie zwlekaj z leczeniem otyłości, aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób, które wymieniliśmy powyżej! Zgłoś się po specjalistyczną pomoc, którą otrzymasz w Baria Med (InterMed Będzin). 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x