fbpx
Wróć do bloga

Wisceralna tkanka tłuszczowa – skąd się bierze?

Wisceralna tkanka tłuszczowa – skąd się bierze?

Pacjenci zainteresowani tematyką odchudzania szukają wielu informacji na ten temat. Między innymi o procesach zachodzących w organizmie, a także rodzajach tkanki tłuszczowej i jej znaczeniu. Zrozumienie tego tematu pozwoli lepiej przebrnąć przez proces redukcji masy ciała. Dużo łatwiej jest pojąć, jak ważna jest dieta i jej przestrzeganie oraz aktywność fizyczna, aby osiągnąć wymarzone wyniki sylwetkowe. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć, czym dokładnie jest wisceralna tkanka tłuszczowa, skąd się bierze i czy może się okazać dla nas groźna. Przeczytaj dalej!

Tkanka tłuszczowa tkance tłuszczowej nierówna – rodzaje tkanki tłuszczowej

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, tkanka tłuszczowa to pojęcie bardzo ogólne. Sama jej budowa jest dosyć skomplikowana, ponieważ tkanka ta odpowiada za wiele ważnych procesów w naszym organizmie. Jednak w zależności od pewnych cech budowy możemy podzielić ją na 3 rodzaje, z których każdej przypadają inne, ważne funkcje. Są to:

– biała tkanka tłuszczowa,

– brązowa tkanka tłuszczowa,

– różowa tkanka tłuszczowa.

Funkcje, za które odpowiada tkanka tłuszczowa to przede wszystkim:

– utrzymywanie stałej temperatury organizmu,

– regulacja procesów łaknienia, 

– udział w metabolizmie lipidów,

– prawidłowy metabolizm kości,

– wpływ na ciśnienie krwi,

– regulowanie procesów zapalnych,

– znaczenie dla fibrynolizy i procesu krzepnięcia krwi.

wisceralna tkanka tłuszczowa co to jest skąd się bierze

Gdzie znajduje się wisceralna tkanka tłuszczowa i jakie ma znaczenie?

Wisceralna tkanka tłuszczowa jest inaczej nazywana trzewną tkanką tłuszczową. Są to adipocyty (komórki tłuszczowe), które otaczają narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie otrzewnej. Może się wydawać, że jedyną wadą zwiększenia się ilości tej tkanki w naszym organizmie są względy estetyczne. Niestety prawda jest zupełnie inna, gdyż nadmiar tej tkanki tłuszczowej może mieć negatywne znaczenia dla zdrowia. Dzieje się tak ponieważ, wisceralna tkanka tłuszczowa stanowi czynny hormonalnie element organizmu. Z tego powodu może brać aktywny udział w procesach zapalnych, gdyż wydziela wiele związków określanych jako prozapalne. Otyłość brzuszna, nazywana także otyłością wisceralną, czyli związaną z „obtłuszczeniem” organów wewnętrznych, może być powiązana z ryzykiem rozwoju:

– nadciśnienia,

– cukrzycy typu 2,

– insulinooporności,

– niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Wisceralna tkanka tłuszczowa może prowadzić do tzw. otyłości typu „jabłko”. Jest to rodzaj rozmieszczenia tkanki tłuszczowej głównie w obwodzie brzucha, podczas gdy kończyny górne i dolne pozostają stosunkowo szczupłe. Na jej wystąpienie narażeni są zwłaszcza mężczyźni, ale również kobiety znajdujące się w okresie pomenopauzalnym. W przypadku kobiet jest to związane z zaprzestaniem produkcji hormonów żeńskich. 

Jak zapobiegać rozwojowi otyłości trzewnej?

Nie istnieje jeden sprawdzony sposób, aby zapobiec rozwojowi otyłości trzewnej. Profilaktyka obejmuje szereg zasad, które każdy z nas powinien zastosować w swoim życiu. Mowa tutaj oczywiście o aktywności fizycznej i zdrowej oraz zbilansowanej diecie. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób, warto przestrzegać tych zasad, co uchroni przed rozwojem otyłości. Jeśli jednak otyłość trzewna jest Twoim bieżącym problemem – nie zwlekaj i skontaktuj się z naszym koordynatorem leczenia otyłości w Baria Med. Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny, którego nie wolno lekceważyć. U nas możesz liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa, a także lekarzy bariatrów, którzy zajmują się chirurgicznymi metodami leczenia otyłości.  

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x