Gastric bypass
Gastric bypass, inaczej bypass żołądkowy – czyli wyłączeniu żołądkowo jelitowe m. RouX-Y to jedna z najskuteczniejszych i najlepiej poznanych chirurgicznych metod leczenia otyłości. Dzięki niej możesz osiągnąć nawet 80% redukcję nadmiaru masy ciała w ciągu pierwszego roku po zabiegu.
Możliwe to jest dzięki znacznemu zmniejszeniu objętości żołądka poprzez wytworzenie małego zbiornika ok. 50 ml i wyłączeniu części przewodu pokarmowego, gdzie zwykle dochodzi do trawienia spożytego pokarmu.
Tym samym uczucie sytości po zjedzeniu małych objętości jest szybsze , a operacja ma głównie charakter metaboliczny dzięki zmianie aktywności hormonalnej przewodu pokarmowego.
Wskazania do zabiegu Bypass żołądkowy
Jeśli wcześniejsze zachowawcze leczenie otyłości nie przyniosło spodziewanych rezultatów, lekarz może zaproponować leczenie operacyjne metodą gastric bypass. Wskazania do w/w operacji są podobne jak przy innych, czyli BMI > 40, lub z BMI 35 – 40 i towarzyszącymi powikłaniami otyłości jak:
- cukrzycy typu 2,
- zespołu metabolicznego,
- nadciśnienia tętniczego,
- zespołu bezdechu sennego,
- kardiomiopatii,
- choroby stawów,
Bypass żołądkowy wskazany jest zwłaszcza w przypadku chorób z towarzyszącymi objawami refluksu żołądkowo przełykowego , u osób z cukrzycą oraz osób w wieku powyżej 50 r. ż. – daje lepsze efekty w długotrwałej obserwacji. Jest wskazany także u osób, które mają skłonność do spozywania dużej ilości słodyczy.
Przeciwwskazania
Do przeciwwskazań, które lekarz bariatra może zdiagnozować podczas konsultacji medycznej przed zabiegiem, należą:
- nałogi — picie alkoholu, zażywanie narkotyków i leków, a zwłaszcza palenie papierosów z uwagi na ryzyko owrzodzeń , krwawień i perforacji w miejscu zespolenia,
- pooperacyjne zrosty jelitowe w dolnej części jamy brzusznej,
- planowana ciąża,
- aktywne choroby:
– psychiczne (poza okresem remisji),
– choroba Leśniowskiego-Crohna,
– zespół Cushinga,
– POChP drugiego stopnia,
– aktywna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- świeży zawał serca lub udar mó
Istotnym przeciwwskazaniem jest również wyraźny brak zgody na współpracę z zespołem specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości.
Gastric bypass – Przygotowanie do zabiegu
Leczenie otyłości to długotrwały proces i każdy jego element jest bardzo ważny. Jeśli zakwalifikujesz się do operacji gastric bypass, niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Bardzo ważnym czynnikiem przygotowania do operacji bariatrycznej jest redukcja 5 – 10% masy ciała od momentu kwalifikacji do operacji. Ze względu na to, iż tego typu zabieg bardzo mocno wpłynie na twoje dalsze życie i nawyki żywieniowe, musisz się do tego już wcześniej odpowiednio przygotować.
W tym celu od lekarza operującego otrzymasz skierowanie na konsultację do lekarza ogólnego, psychiatry lub psychologa, dietetyka, pulmonologa, anestezjologa i kardiologa.
W okresie bezpośrednio poprzedzającym zabieg niezbędne też będzie wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, w tym:
- EKG,
- morfologii krwi,
- grupy krwi,
- podstawowych badań biochemicznych (kreatynina, sód, potas, glukoza lipidogram),
- gastroskopii, USG jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej
- badań zleconych przez lekarza, wynikających z twojej aktualnej sytuacji zdrowotnej.
Zabieg – Bypass żołądkowy
Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, techinką małoinwazyjną czyli laparoskopowo. Polega na wytworzeniu małego zbiornika żołądkowego – 30 – 50ml a następnie wyłączeniu początkowego odcinka jelita czczego z wchłaniania i wytworzeniu dwóch dróg – enzymatycznej i pokarmowej.
Długość wyłączonego odcinka jelita to w zależności od BMI i chorób towarzyszących wynosi ok. 200 – 250 cm. To właśnie dzięki temu gastric bypass jest tak skuteczną metodą leczenia otyłości.
Opinie naszych pacjentów
Możliwe powikłania
Choć chirurg bariatra wykonuje zabieg metodą laparoskopową, która odznacza się niskim stopniem inwazyjności, jednak jak po każdej operacji mogą się wystąpić powikłania. Należą do nich:
- nieszczelność w miejscu zespolenia,
- krwawienie z żołądka (linii zszywek),
- skręt i niedrożność jelit,
- krwawienie z linii zszywek, naczyń i innych narządów,
Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu bypass żołądkowy
Tak, jak w trakcie całego procesu leczenia otyłości, tak też po operacji gastric bypass powinieneś ściśle stosować się do zaleceń lekarza operującego i przyjętych w ośrodku metod postępowania. Dzięki wprowadzeniu protokołu ERAS pobyt w oddziale jest krótki, a pacjent jak i przewód pokarmowy są uruchamiane w tym samym dniu po operacji. Zwykle okres rekonwalescencji po tego typu operacji bariatrycznej trwa około miesiąca.
Bardzo ważnym elementem postępowania pooperacyjnego, jest przejście na nowy sposób odżywiania. W chwili, gdy Twój żołądek ma znikomą w porównaniu do wcześniejszej pojemność, nie możesz jeść takich samych porcji, jak przed operacją.
W praktyce oznacza to niewielką ilość wody dobę po operacji i same płyny w ciągu kolejnych trzech dni. Płynne pokarmy możesz spożywać dopiero od połowy tygodnia, a po upływie kolejnych kilku dni możesz włączyć do diety pokarmy w formie purée i papek.
To oczywiście orientacyjne wskazania, dlatego kieruj się tylko i wyłącznie zaleceniami, które otrzymasz od lekarza operującego i dietetyka. Dzięki temu unikniesz niestrawności i problemów gastrycznych. Z czasem też wyrobisz w sobie nowe nawyki żywieniowe, które ze względu na nieodwracalność zabiegu bariatrycznego, towarzyszyć ci będą do końca życia.
Czym różni się gastric bypass od mini gastric bypass?
W odróżnieniu od mini gastric bypass, w przypadku operacji bypass żołądkowy niezbędne jest wykonanie podwójnego zespolenia. Jedno jest w miejscu połączenia wydzielonej części żołądka z jelitem, co ma miejsce w górnej strefie pozostałej części żołądka.
Drugie miejsce zespolenia to połączenie odciętej pętli enzymatycznej z wytworzona pętlą pokarmową. W odróżnieniu od gastric By-pass mini gastric By-pass czyli wyłączeniu żołądkowo jelitowemu, na pętli omega wycina się część żołądka jak przy rękawowej resekcji żołądka i wykonuje zespolenie z jelitem cienkim po wyłączeniu ok. 150 – 180 cm początkowego odcinka jelita cienkiego.
Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi
Operacja gastric bypass to procedura chirurgiczna, polegająca na wytworzeniu małego zbiornika żołądkowego tzw poucha, następnie połączeniu go z jelitem cienkim, dzięki czemu wyłączamy z trawienia i wchłaniania pewną część jelita. Powstają wtedy u pacjenta trzy drogi (pętle) – pokarmowa, enzymatyczna i wspólna.
Operacja gastric bypass jest zazwyczaj proponowana osobom, które mają wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 40, lub powyżej 35, jeśli występują jednocześnie poważne problemy zdrowotne związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi, hiperlipidemia, zespół policy stycznych jajników czy choroby serca.
Jak każda operacja, bypass żołądka wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wczesnych jak i późnych, takimi jak krwawienia, przetoka, zakrzepica, niedobory witamin i minerałów, owrzodzenia.
Pełna rekonwalescencja po operacji bypassu żołądka zazwyczaj trwa od kilku tygodni do 1-2 miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Chociaż operacja gastric bypass pomaga wielu pacjentom schudnąć, nie gwarantuje ona utraty wagi. Sukces operacji zależy także od zmiany stylu życia u Pacjenta, w tym przestrzegania diety i jego aktywności fizycznej.
Po operacji bypassu żołądka pacjent musi przestrzegać specjalnej diety, zazwyczaj niskotłuszczowej i niskocukrowej. Konieczne jest także regularne spożywanie białka i witamin. Prowadzony przez nas pakiet After Care zapewnia przygotowanie jadłospisów oraz wytycznych do żywienia w kolejnych etapach rekonwalescencji przygotowanych przez dietetyka klinicznego.
Cennik – Bypass żoładkowy
Leczenie otyłości nie zaczyna i nie kończy się na zabiegu bariatrycznym. To mocno złożony proces. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się tej procedurze skontaktuj się z Koordynatorem projektu wypełniając formularz, który umożliwi BEZPŁATNĄ konsultację przedmedyczną. W kolejnym kroku potrzebna będzie konsultacja z lekarzem bariatrą, który wspólnie z Tobą zaplanuje ścieżkę przygotowania do zabiegu.
W ramach projektu BARIA-MED proponujemy Pacjentom skorzystanie z pakietu After Care, który zawiera pełne wsparcie dietetyka, psychologa, rehabilitację oraz dodatkowe wizyty kontrolne u chirurga bariatry. Pakiet ten może być zrealizowany zarówno ambulatoryjnie w INTER-MED jak również w ramach opieki ONLINE dla Pacjentów spoza Śląska.
Konsultacja bariatryczna
Wizyta kwalifikacyjna przed Gastric bypass
250zł
Pakiet badań i wizyt przedoperacyjnych
Przed zabiegiem Pacjent zostaje poddany szeregowi badań i wizyt niepozwalających na ustalenie faktycznego stanu zdrowia. Dzięki tym badaniom wiemy, w jakiej kondycji psychicznej i fizycznej się znajduje i czy zabieg jest dla niego bezpieczny. Diagnostyka odbywa się w Centrum Medycznym INTER-MED w Będzinie, koordynator bariatryczny pomaga w ustaleniu dogodnych terminów wizyt u lekarzy specjalistów.
2 600zł
Operacja Bypass żołądkowy
Cena obejmuje zabieg i pobyt w Szpitalu INTER-MED.
23 000 zł
Pakiet pooperacyjny – After Care
Roczny pakiet opieki specjalistów zespołu BARIA-MED czyli opieka dietetyka bariatrycznego (program zmiany nawyków żywieniowych), psychologa, fizjoterapeuty, wizyty u lekarza bariatry
2 500zł
Sprawdź dostępne zabiegi
Bezdech senny
Pulmonolog
Gastroenterolog
Gastroskopia
Umów się na wizytę
Nasz koordynator bariatryczny skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.