Zmniejszanie żołądka
CHLO – Chirurgiczne Lecznie Otyłości
Bariatria, czyli chirurgiczne leczenie otyłości (CHLO) to bardzo skuteczny sposób walki z otyłością. Stosujemy ją u Pacjentów, których wysoki wskaźnik BMI, jak również towarzyszące choroby uniemożliwiają efektywny proces odchudzania. Zabiegi bariatryczne mają charakter małoinwazyjny, dzięki czemu Pacjenci już następnego dnia po zabiegu mogą zostać wypisani ze szpitala.
Czym jest bariatria?
Operacyjne zmniejszenie żołądka, przez niektórych pacjentów bywa postrzegane jako zabieg życzeniowy. Należy jednak pamiętać, że operacja bariatryczna to nie prosty zabieg kosmetyczny, dlatego zespół BARIA- MED stawia przede wszystkim na edukację Pacjenta oraz jego świadome przygotowanie do wszystkich kroków procesu leczenia, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Gwarancją sukcesu zabiegów bariatrycznych jest stan dobry psychiczny pacjenta i właściwa dieta.
Zabiegi bariatryczne wykonywane w Szpitalu INTER-MED
Rękawowa resekcja żołądka (Sleeve)
Rękawowa resekcja żołądka polega na zmniejszeniu żołądka o 70-80%, co skutkuje ograniczeniem jednorazowej ilości przyjmowanych pokarmów na poziomie 200 ml. Przy wyborze tej metody, nie bez znaczenia jest twoje obecne BMI, które wyznacza stopień otyłości.
Mini Gastric Bypass
Poziom redukcji masy ciała w skali roku, jest w przypadku tego zabiegu bardzo duży i wynosi aż 70-80% masy nadmiarowej. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mini gastric bypas jest praktycznie każdy stopień otyłości, ale z uwzględnieniem pewnym dodatkowych warunków.
Balon żołądkowy
Założenie balona żołądkowego jest procedurą małoinwazyjną przeznaczoną dla osób, które powinny znacznie zredukować masę przed innym zabiegiem bariatrycznym lub dla tych, u których zabieg może być traktowany jako główna procedura. W INTER-MED zakładamy balony 6-cio miesięczne.
Bypass żołądkowy – gastric bypass
W odróżnieniu od mini gastric bypass, w przypadku operacji bypass żołądkowy niezbędne jest wykonanie podwójnego zespolenia. Jedno w miejscu połączenia wydzielonej części żołądka z jelitem, co ma miejsce w górnej strefie pozostałej części żołądka. Drugie miejsce zespolenia to połączenie odciętej pętli enzymatycznej z wytworzona pętlą pokarmową.
Operacje rewizyjne
Operacje rewizyjne to zabiegi, które w wielu przypadkach mogą okazać się bardzo pomocne. Choć operacyjne leczenie otyłości należy do najskuteczniejszych metod leczenia otyłości, to u części pacjentów nie przynosi ono spodziewanych korzyści. Wykonujemy je np. w przypadkach powrotu do wysokich wartości BMI
Kwalifikacja do zabiegu
Kwalifikacją do zabiegu jest BMI co najmniej 40 kg/m2 lub BMI 35 kh/m2 z chorobami współistniejącymi z otyłością, takimi jak:
- cukrzyca typu 2;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroby układu sercowo-naczyniowego;
- zespół bezdechu sennego,
- choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego;
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby (nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD);
- hiperlipidemia;
- niepłodność żeńska, w tym związana z zespołem policystycznych jajników;
- istotne wskazania społeczne lub psychologiczne;
Każdorazowo decyzję o kwalifikacji do zabiegu, na podstawie stanu zdrowia, historii choroby oraz wyników badań, podejmuje lekarz prowadzący.
Zmniejszanie żołądka – Przygotowanie do zabiegu
Operacja bariatryczna to poważny zabieg zmieniający życie pacjenta. Dlatego im lepiej jest on przygotowany i bardziej świadomy całego procesu, tym lepiej będzie się regenerował i powracał do stanu zdrowia. Najważniejsze aspekty to dieta i stan psychiczny. Odpowiednie odżywienie, dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nauka zdrowych nawyków żywieniowych oraz redukcja masy ciała jeszcze przed zabiegiem sprawiają, że cały proces odchudzania jest znacznie prostszy i bardziej efektywny. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia powikłań. Bardzo dużą rolę odgrywają również emocje, z którymi zmaga się pacjent. Operacja to w końcu ogromna zmiana i w pewnym sensie nauka jedzenia od nowa. Konsultacja psychologiczna pomaga pacjentowi radzić sobie z nowymi wyzwaniami i pojawiającymi się obawami.