fbpx

Balon żołądkowy

Zabieg bariatryczny z użyciem balona żołądkowego pozawala zrzucić nadmiar kilogramów na poziomie 32%. To dobry wynik, zważywszy na fakt, że to jedna z najmniej inwazyjnych metod, a do tego w pełni odwracalna. Tym samym może stanowić wstępną terapię do bardziej zaawansowanych zabiegów.

Poza tym balon żołądkowy pomaże Ci w wyrobieniu nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych, które ułatwią ci nie tylko schudnięcie, ale też utrzymanie zdrowej wagi ciała.

sasi zabieg zmniejszenia żołądka
CHLO sasi

Balon żołądkowy – Wskazania do zabiegu

Jako jeden z odwracalnych zabiegów bariatrycznych, zwykle stosowany jest u osób, które:

  • zmagają się z niewielką otyłością i nie chcą dopuścić do wzrostu BMI,
  • z różnych, często od nich niezależnych przyczyn, nie mogą skorzystać z innych zabiegów bariatrycznych,
  • są na różnych etapach leczenia otyłości, co oznacza też różny stopień zaawansowania tej choroby,
  • są w trakcie przygotowywania się do innego, bardziej zaawansowanego zabiegu bariatrycznego, wymagającego zmniejszenia wagi ciała.

Przeciwwskazania

Balon żołądkowy jako jedna z metod leczenia otyłości, ma też pewne przeciwwskazania. Jednak dzięki temu, że zabieg ten należy do nieinwazyjnych, powodów które uniemożliwiłyby ci skorzystanie z niego, jest naprawdę niewiele. Poza tym, na niektóre z nich masz realny wpływ. W praktyce oznacza to, że po ich wyleczeniu, możesz ponownie starać się o zakwalifikowanie do zabiegu z użyciem balona żołądkowego.

Mając to na uwadze, przeciwwskazania można podzielić na:

Tymczasowe

  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych stosowanych bez osłony,
  • opór lub jawna odmowa pacjenta stosowania się do zaleceń lekarza i dietetyka,
  • czynny alkoholizm lub narkomania,
  • zaburzenia odżywiania, w tym bulimia lub anoreksja.

Trwałe oraz trudne do wyeliminowania

  • choroby nowotworowe,
  • wcześniejsze operacje gastryczne,
  • poważne zaburzenia psychiczne,
  • patologie przewodu pokarmowego,
  • poważne choroby wątroby.

Przebieg zabiegu

Zabieg, który najczęściej nie trwa dłużej niż 20 minut, lekarz przeprowadza w znieczuleniu ogólnym pacjenta. Zanim jednak wprowadzi go w stan uśpienia, przeprowadza badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy, zwane gastroduodendoskopią. Z jego pomocą sprawdza, czy w narządach tych nie ma zmian chorobowych, które byłyby być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Sam zabieg jest względnie prosty i polega na endoskopowym wprowadzeniu przez jamę ustną pacjenta, zapadniętego balona i umieszczeniu go w żołądku. Działaniem, które kończy procedurę, jest napełnienie balona solą fizjologiczną.

Balon żołądkowy należy usunąć po upływie 6 miesięcy, a nowy można założyć, gdy minie kilka kolejnych.

Korzyści płynące z zabiegu Balon żołądkowy

Korzyści płynące z zabiegu Balon żołądkowy

  • Balon żołądkowy to zabieg bariatryczny, który niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest jego całkowita odwracalność. Oznacza to, że pojemność twojego żołądka zostaje zmniejszona tylko na okres od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie balon jest wyjmowany.
  • Poza tym sam zabieg nie narusza ciągłości tkanki, co sprawia, że nie pozostają po nim żadne blizny.   Możliwe to jest dzięki temu, iż wykonywany jest metodą endoskopową. W ten sam sposób jest on również wyjmowany w wyznaczonym przez lekarza czasie.
  • Jednak najważniejszą korzyścią płynącą z umieszczenia balonu w Twoim żołądku jest stopniowy spadek masy ciała. Możesz stracić trzy razy więcej na wadze, niż gdybyś jedynie stosował dietę odchudzającą i ćwiczył.
  • Szybciej pojawia się uczucie sytości, co pomaga kontrolować ilość spożywanego pokarmu. Tym samym łatwiej jest wyrobić nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe.

Balon żołądkowy nie zaburza też procesu wchłaniania składników odżywczych, które przyjmujesz wraz z pokarmem.

Ryzyko powikłań

Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów medycznych, tak i w trakcie umieszczania balona w żołądku oraz jego używania, może dojść do powikłań. Statystycznie rzecz ujmując są one niewielkie i nieliczne. Choć ryzyko ich wystąpienia jest małe, to przed zabiegiem powinieneś być ich świadom i je znać. Należą do nich między innymi:

  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • pojawienie się krwi w przewodzie pokarmowym,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • owrzodzenie żołądka,
  • uszkodzenie przełyku lub gardła,
  • perforacja żołądka,
  • nudności i wymioty o charakterze przejściowym.

Zalecenia po zabiegu

Twój żołądek po zabiegu znacznie zmniejszy swoją pojemność. Dlatego od pierwszych chwil powinieneś mieć to na uwadze. Uczucie sytości pojawi się dużo wcześniej po spożyciu posiłku, niż to bywało zanim balon znalazł się w żołądku.

Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza i dietetyka. Twoja dieta bardzo się zmieni, co oznacza, że nie tylko będziesz jeść mniej, ale też nie wolno ci będzie spożywać niektórych produktów. Również jednorazowe porcje powinny być znacznie mniejsze i mniej kaloryczne. W przeciwnym razie mogą pojawić się nudności i wymioty.

Z diety muszą zniknąć gazowane napoje i wszelkie musujące tabletki. Unikaj też posiłków, które mają papkowatą i półpłynną formę.

W doborze właściwego planu żywieniowego oraz korekty diety podczas całego procesu terapii z użyciem balona żołądkowego pomoże Ci dietetyk. Sprawdź pakiety wpierające w leczeniu otyłości.

Opinie naszych pacjentów

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

Jest to medyczne urządzenie stosowane w leczeniu otyłości. To elastyczny balon wypełniony solą fizjologiczną, który wprowadza się do żołądka pacjenta, aby zwiększyć uczucie sytości i ograniczyć spożywanie pokarmu.

W zależności od rodzaju balonu pozostawiany go żołądku na okres od 6 do 12 miesięcy. Okres te może ulec skróceniu przy pojawieniu się  niepożądanych objawów i pogorszenia tolerancji balonu.

Tak, implantacja  balonu żołądkowego jest procedurą minimalnie inwazyjną, endoskopową,  generalnie bezpieczną, należy jednak pamiętać, iż jak  każda procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem, ale poważne powikłania są rzadkie.

Balon żołądkowy jest zazwyczaj zalecany dla osób z dużą nadwagą, które próbowały innych metod odchudzania bez skutku. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

W okresie wczesnym po założeniu balonu do żołądka mogą utrzymywać się nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu. Okres ten zazwyczaj trwa do 10 dni. Stosujemy leki doustnie aby przeciwdziałać tym objawowe. Jeśli jednak nie ustąpią, co zdarza się rzadko , jest konieczność usunięcia takiego balonu.

Po umieszczeniu balonu żołądkowego będziesz musiał dostosować określoną i dobraną dla Ciebie dietę. Na początku może to być dieta płynna, a potem stopniowo wprowadzane będą stałe pokarmy. Konkretny plan żywieniowy przygotowuje nasz dietetyk kliniczny w ramach pakietu After Care

Tak jest to jedna z metod leczenia otyłości.  Dla niektórych Pacjentów może stanowić główną część terapii leczenia otyłości. Dla innych pomoc w zredukowaniu wagi ciała przed planową operacją bariatryczny.

Jest usuwany podczas krótkiego zabiegu endoskopowego. Balon jest najpierw opróżniany, a następnie wyjmowany

Cennik – Balon żołądkowy

Cennik chirurgicznego leczenia otyłości i otyłości olbrzymiej dotyczy kompleksowego procesu terapeutycznego. W tabeli znajdziesz ceny poszczególnych składowych elementów terapii: począwszy od konsultacji chirurgicznej dla zabiegu, poprzez diagnostykę i procedurę operacyjną.

W praktyce bariatrycznej stosuje się dwa rodzaje balonów żołądkowych ze względu na czas pozostawania w przestrzeni żołądkowej: 6-cio i 12-to miesięczne.

Konsultacja

Wizyta kwalifikacyjna przed założeniem balona żołądkowego.

250zł

Diagnostyka

Pakiet wizyt i badań diagnostycznych: gastroenterolog, kardiolog, obesitolog, diabetolog + komplet badań. Wszelkie badania wymagane przed wykonaniem procedury założenia balona żołądkowego.

2 600zł

Operacja

Pobyt w Szpitalu INTER-MED w Będzinie wraz z zabiegiem zakładania balona żołądkowego 6 miesięcznego przez bariatrę doktora Krzysztofa Noconia.

8 500 zł

Operacja

Pobyt w Szpitalu INTER-MED w Będzinie wraz z zabiegiem zakładania balona żołądkowego 12 miesięcznego przez bariatrę doktora Krzysztofa Noconia.

9 000 zł

Zabieg

Usunięcie balona żołądkowego

2 500 zł

Pakiet After Care

Roczna opieka pooperacyjna. W pakiecie wizyty i konsultacje z opracowaniem programów dietetycznych, a także dodatkowe
konsultacje u: obesitologa, diabetologa, programy zmiany trybu życia pod okiem psychoterapeuty i fizjoterapeuty.

2 500zł

Sprawdź dostępne usługi

Pakiet After Care

Także Online

Chirurgia plastyczna

Plastyka powłok brzucha

Umów się na wizytę

Nasz koordynator bariatryczny skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

    Przepisz znaki: captcha

    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
    Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
    Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
    Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
    Czas na wszystkie niezbędne badania
    Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
    PAKIETY AFTER CARE
    Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
    WARTO WIEDZIEĆ
    Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
    Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
    Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć