fbpx

Rękawowa resekcja żołądka (sleeve)

Nazwa tego zabiegu związana jest z kształtem, jaki przyjmuje odcięta w jego trakcie część żołądka. Rękawowa resekcja żołądka to jedna z najczęściej wykonywanych operacji bariatrycznych, dzięki której coraz więcej osób odnosi sukces w walce z otyłością, w różnym stopniu jej zaawansowania.
Jeśli i Ty zmagasz się z tym problemem i jak do tej pory nie udało Ci się skutecznie zrzucić nadmiaru kilogramów, rękawowa resekcja żołądka może być rozwiązaniem, które Ci w tym pomoże. Zmniejszenie żołądka o 70-80% niejako zmusi Cię do ograniczenia jednorazowej ilości przyjmowanych pokarmów na poziomie 200 ml. Już tak niewielka porcja sprawia, że czujesz się syty i tym samym nie masz ochoty na więcej. To spore ułatwienie, które pomaga nie tylko schudnąć, ale też zmienić nawyki żywieniowe.

sleeve zmniejszenie żołądka INTER-MED
rękawowa resekcja żołądka - sleeve śląsk

Sleeve – wskazania do zabiegu

W zależności od stopnia otyłości, z którą się zmagasz, lekarz może zakwalifikować Cię do rękawowej resekcji żołądka w ramach jednego z etapów w całym procesie leczenia. Oprócz tego możesz też przejść inne zabiegi bariatryczne, które będą dopełnieniem i przyczynią się do zwiększenia skuteczności terapii.

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe wskazania, nie bez znaczenia jest Twoje obecne BMI, które wyznacza stopień otyłości. To od niego w dużej mierze zależy, czy to właśnie ta metoda zostanie wybrana dla Ciebie, jako najlepsza z możliwych i dostosowana do Twojej sytuacji zdrowotnej.

Może tak być, jeśli cierpisz na:

 • otyłość I stopnia i jednocześnie chorujesz na cukrzycę, której nie kontrolujesz za pomocą leków,
 • otyłość II stopnia i choroby współistniejące, w szczególności:
  – zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
  – cukrzycę,
  – nadciśnienie tętnicze,
  – stłuszczenie wątroby,
  – zwyrodnienie stawów w stopniu ciężkim,
  – chorobę wieńcową,
  – zaburzenia przemiany lipidów,
  – niepłodność związaną z zespołem policystycznych jajników.
 • otyłość III stopnia.

Wskazaniem jest też brak efektów w leczeniu otyłości za pomocą regulowanej opaski żołądka.

Przeciwwskazania do zabiegu

Proces leczenia otyłości, w ramach którego wykonywana jest operacja bariatryczna, wymaga od Ciebie ścisłej współpracy zarówno z lekarzem, jak i dietetykiem i psychologiem. Tylko w ten sposób możesz liczyć na zadowalające efekty terapii. Dlatego też jednym z przeciwwskazań, które może uniemożliwić Ci zakwalifikowanie się zabiegu jest niechęć do angażowania się w proces odchudzania i odmowa współpracy ze specjalistami, którzy odpowiadają za Twoje leczenie.

Wśród innych przeciwwskazań należy wymienić:

 • nieuleczalne choroby nowotworowe,
 • niewydolność serca,
 • przebyty zawał,
 • poważne zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewydolność oddechową w stopniu ciężkim,
 • AIDS.

Przygotowania do zabiegu

Tak jak w przypadku innych zabiegów bariatrycznych, tak i przed rękawową resekcją żołądka musisz przejść proces kwalifikacyjny. Obejmuje on spotkania ze specjalistami różnych kierunków medycznych oraz wykonanie niezbędnych badań. To wszystko pomoże zidentyfikować potencjalne przeciwwskazania w postaci problemów zdrowotnych natury fizycznej i psychicznej.

Przebieg zabiegu

Zabieg sleeve wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około półtorej godziny. Dzięki temu, że lekarz wykonuje go małoinwazyjną metodą laparoskopową, okres rekonwalescencji jest dużo krótszy, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych technik operacyjnych.

Po umieszczeniu w Twoim ciele narzędzi chirurgicznych, lekarz bariatra za pomocą tytanowych zszywek odcina i jednocześnie zamyka boczną ścianę żołądka. Fragment, który w wyniku tego działania pozostanie, usuwa z Twojego ciała, tym samym na stałe zmniejszając przestrzeń na spożywany w przyszłości pokarm. Na koniec przeprowadza test jej szczelności, by mieć pewność, że po zakończeniu zabiegu, nie dojdzie do komplikacji.

W przypadku braku powikłań i przy Twoim dobrym stanie ogólnym, po dwóch dniach będziesz mógł otrzymać wypis.

sleeve zabieg

Zalecenia po rękawowej resekcji żołądka

Radykalne zmniejszenie żołądka pociąga za sobą zmianę nawyków żywieniowych. Pełen ograniczeń i ścisłych zaleceń w tym względzie jest też okres pooperacyjny. Dlatego podchodź bardzo poważnie i odpowiedzialnie do wszelkich informacji przekazywanych Ci przez lekarza bariatrę i dietetyka. Pomogą Ci oni bezpiecznie przejść przez cały proces leczenia otyłości, w tym zmianę stylu życia, która jest niezbędna do uzyskania wszystkich korzyści wynikających z rękawowej resekcji żołądka.

Przygotuj się zatem, że przez pierwszy miesiąc Twoja dieta składać się będzie tylko i wyłącznie z pokarmów płynnych i miksowanych. Po konsultacji z dietetykiem, w dalszym okresie będziesz mógł stopniowo dodawać pokarmy stałe.

Zgodnie z otrzymanymi zaleceniami możesz też być zobowiązany do:

 • oddzielania stałych pokarmów od płynnych,
 • spożywania 5 małych posiłków w ciągu dnia,
 • suplementacji,
 • dokładnego i uważnego żucia każdego kęsa,
 • rezygnacji z produktów, które są źle tolerowane przez Twój organizm.

Opinie naszych pacjentów

Ryzyko po zabiegu

Rękawowa resekcja żołądka to poważny zabieg, dlatego nie można wykluczyć powikłań pooperacyjnych. Oprócz infekcji ran pooperacyjnych i krwawienia w miejscu, gdzie chirurg odciął część żołądka, może też dojść do przecieku (nawet w sytuacji, gdy wcześniej wykonany test nie wykazał nieszczelności w tym obszarze).

Gdy chodzi o inne powikłania, to należy wspomnieć o depresji pooperacyjnej, zakrzepicy żył głębokich oraz przepuklinie w bliźnie pooperacyjnej.

Pamiętaj, aby każdą zauważoną nieprawidłowość i objawy, które budzą Twój niepokój, zgłaszać lekarzowi, który wykonał operację bariatryczną.

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

Pacjent przed operacją odbywa konsultacje u dietetyka bariatrycznego, który uczy go jak poprawnie rozszerzać dietę po zabiegu oraz stosować zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli pacjent po operacji wróci do sposobu odżywiania, który przyczynił się do rozwoju otyłości, żołądek może się ponownie rozciągnąć, a masa ciała zacznie wzrastać.

Bez względu na dobraną metodę wykonania zabiegu zmniejszenia żołądka, bardzo istotne jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety oraz indywidualnie dobranej suplementacji. Rękawowa resekcja żołądka wiąże się z mniejszym ryzykiem niedoborów witamin oraz składników mineralnych niż zabiegi wyłączeniowe (np. gastric bypass).

Żywienie rozpoczyna się już w 3 dobie po zabiegu, jeśli oczywiście nie występują żadne przeciwwskazania. Okres rozszerzania diety odbywa się pod okiem dietetyka bariatrycznego i trwa ok. 6-8 tygodni.

Podczas zabiegu sleeve –  zmniejszenia żołądka  usuwane zostaje ok. 80% jego objętości. Zabieg ten nie jest odwracalny.

Po zabiegu bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza bariatry oraz dietetyka. Pozwoli to na prawidłowe zagojenie się żołądka, jak również  proces chudnięcia w odpowiednim – zdrowym dla Pacjenta tempie. Jeśli pacjent nie będzie stosował się do zaleceń lub nie będzie pod opieką specjalistów po operacji, istnieje ryzyko rozszczelnienia żołądka.

Tak, pomimo szybkiego spadku masy ciała po zabiegu, operacja nie daje gwarancji schudnięcia oraz utrzymania tego efektu. Najważniejsze jest właściwie poukładana sfera psychiczna pacjenta oraz odpowiednia dieta.  Należy również  pamiętać o odpowiednio dopasowanej aktywności fizycznej – najlepiej pod okiem fizjoterapeuty.

Cennik – Sleeve

Zabiegi CHLO wykonywane w Szpitalu INTER-MED, to nie tylko operacyjna procedura medyczna. Trwały efekt jest możliwy tylko dzięki wypracowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych. Dlatego, poza zabiegiem stawiamy na odpowiednie przygotowanie Pacjentów przed operacją rękawowej resekcji żołądka (sleeve) oraz kompleksową opiekę pooperacyjną.

Pacjentom oferujemy pakiety badań diagnostycznych: wizyty u specjalistów w Centrum Medycznym INTER-MED Będzin (w budynku szpitala). W ramach konsultacji przedoperacyjnej wykonujemy m.in gastroskopię, badanie bezdechu sennego, badania kardiologiczne.

Utrwalenie nawyków pod okiem specjalistów z zespołu BARIA-MED to przygotowany przez nas program AFTER CARE po zabiegu sleeve. Obejmuje on kontrolne wizyty u chirurga – a bariatry, ale także wsparcie dietetyka bariatrycznego, czy diabetologa. Dużą wagę przywiązujemy także do świadomego powrotu Pacjentów do aktywności fizycznej – pod okiem fizjoterapeuty. W ramach pakietu zapewniamy także pomoc psychologiczną.

Konsultacja bariatryczna

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu sleeve (Rękawowej resekcji żołądka)

250zł

Diagnostyka w INTER-MED Będzin

Pakiet wizyt u specjalistów i badań diagnostycznych dobrany zgodnie z zalecaniami lekarza bariatry (m.in.: gastroenterolog, kardiolog, pulmonolog, chirurg naczyniowy, diabetolog)

2 600zł

Rękawowa resekcja żołądka – operacja

Wykonana w Szpitalu INTER-MED, małoinwazyjna procedura zmniejszenia żołądka wraz pobytem w szpitalu i opieką medyczną.

21 500zł

Pakiet After Care

Operacja to początek zmiany życia dla naszych Pacjentów. Pakiet After Care – roczna opieka pooperacyjna zespołu specjalistów. Zawiera m.in. wizyty i konsultacje  dietetyczne, psychologiczne, fizjoterapeutyczne. Dodatkowo konsultacje u lekarzy: obesitologa i diabetologa.

2 500zł

Sprawdź dostępne zabiegi

Pakiet After Care

Także Online

Chirurgia plastyczna

Redukcja nadmiaru skóry

Umów się na wizytę

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

  Przepisz znaki: captcha

  Kalkulator BMI

  Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

  Twój wynik to:


  Kalkulator BMI

  Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

  Twój wynik to:


  DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
  Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
  Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
  Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
  Czas na wszystkie niezbędne badania
  Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
  PAKIETY AFTER CARE
  Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
  WARTO WIEDZIEĆ
  Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
  Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
  Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć