fbpx

Operacje rewizyjne

Operacje rewizyjne to zabiegi, które w wielu przypadkach mogą okazać się bardzo pomocne.

Choć operacyjne leczenie otyłości należy do najskuteczniejszych metod leczenia otyłości, to u części pacjentów nie przynosi ono spodziewanych korzyści. W wielu przypadkach pacjent wymaga przeprowadzenia kolejnej operacji tzw. rewizyjnej.

Czasem wskazaniem do operacji są typowe wskazania medyczne jak refluks żołądkowo przełykowy  po przebytej rękawowej resekcji żołądka.

plikacja żołądka w szpitalu INTER-MED
zabieg plikacji żołądka Inter-Med

Wskazania do operacji rewizyjnej

Ze względu na to, iż w większości przypadków operacja rewizyjna jest dużo trudniejszym zabiegiem i wymaga od chirurga bariatry dużego doświadczenia, kwalifikacja do niej jest procesem złożonym. Bardzo ważne jest, by znaleźć prawdziwą przyczynę problemów, z którymi zgłasza się pacjent i rozważyć możliwość zastosowania innej, niż chirurgiczna metody leczenia. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, ale lekarz zawsze bierze to pod uwagę. Wszystko po to, by efekty leczenia były jak najkorzystniejsze dla pacjenta.

Do najczęstszych wskazań do operacji rewizyjnej, należą:

Powikłania po wcześniej przeprowadzonej operacji bariatrycznej – np. Refluks żołądkowo przełykowy, poszerzenie rękawa żołądkowego po przebytej rękawowej resekcji żołądka, zwężenie żołądka, nietolerancja lub nieskuteczność opaski regulowanej żołądkowej.

Przyrost masy ciała, nawrót cukrzycy, nadciśnienie tętniczego

Zanim zostanie wykonania operacja rewizyjna u pacjenta, który po kilku, czy kilkunastu latach ponownie zaczął niebezpiecznie przybierać na wadze, lekarz dokładanie bada przyczynę takiego stanu rzeczy. Jeśli bowiem stoją za tym zaniedbania dietetyczne w postępowaniu chorego lub zlekceważenie innych zaleceń lekarskich, które są niezbędne do utrzymania efektów pierwszej operacji bariatrycznej, przyczyny te muszą zostać wykluczone, by pacjent mógł zostać zakwalifikowany do operacji rewizyjnej.

Gdy tak się stanie, lekarz zwykle wybiera zabieg bariatryczny różny od tego, który wykonany był wcześniej.

Problemy gastryczne

Podobnie, jak wcześniej wymieniony refluks żołądkowo przełykowy czy nietolerancja opaski żołądkowej. W przypadku takich osób lekarz bariatra może zdecydować o usunięciu opaski i wykonaniu zabiegu gastric bypass lub mini gastric bypass.

 

Nierzadko zdarza się, że operacje rewizyjne  są one częścią procesu zaplanowanego leczenia bariatrycznego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy z konkretnych powodów zmniejszenie żołądka do jego docelowych rozmiarów musi się odbyć stopniowo.

Tak jest między innymi przy leczeniu osób z otyłością olbrzymią, gdzie chirurg może zdecydować o  przeprowadzeniu dwóch różnych zabiegów bariatrycznych. Celem pierwszego jest wstępna redukcja części nadwagi, by następnie wykonać docelową operację, która pomoże w uzyskaniu prawidłowej masy ciała i utrzymaniu jej przez resztę życia.

Opinie naszych pacjentów

Planowa operacja rewizyjna

I tak wstępnym proponowanym zabiegiem operacyjnym może być np. rękawowa resekcja żołądka. W tym przypadku przez pewien czas do twojej dyspozycji pozostaje żołądek o pojemności 200 ml. Tym samym będziesz mógł łagodniej przejść przez zmiany w odżywianiu, co może ci pomóc w dokładnym przestrzeganiu zaleceń lekarza i dietetyka. Po wstępnie ustalonym czasie lekarz wykona planową operację rewizyjną w celu dodatkowego zmniejszenia żołądka lub zastosowania wyłączenia, co ma miejsce w trakcie gastric bypas i mini gastric bypas. W Większości przypadków jednak jest ona wystarczającą, gdyż efekt po niej jest również bardzo dobry i trwały i nie zachodzi potrzeba do wykonania w krótkim czasie kolejnej operacji

Niezależnie od przyczyny, w każdym przypadku musisz przejść przez proces kwalifikacyjny, by lekarz mógł wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

Operacja rewizyjna to druga operacja wykonywana u pacjentów, u których pierwsza operacja bariatryczna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów lub wystąpiły efekty niepożądane. Celem operacji rewizyjnej jest poprawa efektów pierwotnego zabiegu.

Operacja rewizyjna jest wprowadzana, gdy pierwotna operacja bariatryczna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Na przykład nie udało się osiągnąć znacznej utraty wagi lub pacjent wrócił do wyjściowej wagi ciała. Może być również częścią procesu leczenia, który zakłada następujące po sobie dwa różne zabiegi bariatryczne.

Tak jak każda operacja niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań wczesnych i późnych.

Powikłania po operacji rewizyjnej są podobne jak przy innych procedurach bariatrycznych, mogą obejmować infekcje, krwawienia, problemy z gojeniem się ran, zakrzepica, owrzodzenia, przetoki , niedobory minerałów i witamin.

Jest on podobny do procesu przygotowania do każdej operacji bariatrycznej.  Wymaga szeregu badań, konsultacji z lekarzem, dietetykiem i psychologiem, a także przestrzegania specjalnej diety przedoperacyjnej.

Cennik – operacje rewizyjne

Po wstępnie ustalonym czasie lekarz wykona planową operację rewizyjną w celu dodatkowego zmniejszenia żołądka lub zastosowania wyłączenia, co ma miejsce w trakcie gastric bypass i mini gastric bypass. W większości przypadków jednak jest ona wystarczającą, gdyż efekt po jej przeprowadzeniu jest również bardzo dobry i trwały i nie zachodzi potrzeba do wykonania w krótkim czasie kolejnej operacji

Niezależnie od przyczyny, w każdym przypadku musisz przejść przez proces kwalifikacyjny, by lekarz mógł wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Konsultacja bariatryczna

Pierwsza wizyta u chirurga bariatry

250zł

Diagnostyka i wizyty specjalistyczne

Pakiet badań i wizyt konieczny do kwalifikacji do zabiegu plikacji żołądka. W ramach wizyt m.in. kardiolog, pulmonolog, diabetolog, gastroenterolog. Także badania krwi niezbędne do oceny stanu zdrowia Pacjenta.

2 600zł

Operacja i pobyt w szpitalu

W ramach pakietu Pacjent poddany jest rewizyjnemu zabiegowi wg. planu uzgodnionego z lekarzem bariatrą w Szpitalu INTER-MED w Będzinie.

23 000zł

Pakiet AFTER CARE

Pacjent po zabiegu ma do dyspozycji przez okres roku dostęp do opieki i wsparcia specjalistów: konsultacje bariatryczne, dietetyczne, psychologiczne, fizjoterapeutyczne

2 500zł

Sprawdź dostępne zabiegi

Anglojęzyczna

obsługa pacjenta

Chirurgiczne

zmniejszanie żołądka

Umów się na wizytę

Nasz koordynator bariatryczny skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

  Przepisz znaki: captcha

  Kalkulator BMI

  Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

  Twój wynik to:


  Kalkulator BMI

  Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

  Twój wynik to:


  DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
  Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
  Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
  Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
  Czas na wszystkie niezbędne badania
  Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
  PAKIETY AFTER CARE
  Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
  WARTO WIEDZIEĆ
  Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
  Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
  Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć