fbpx

Plikacja żołądka

W leczeniu otyłości bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli do tej pory często ulegałeś pokusie spożywania dużych posiłków i podjadania między nimi, do czego skłaniało Cię między innymi częste uczucie głodu, po plikacji żołądka może się to zmienić. Tym, co może Ci pomóc, jest brak uczucia głodu po zabiegu.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów bariatrycznych, tak i po plikacji żołądka, płynących z niej korzyści w postaci utraty nadmiaru ciała, możesz się spodziewać w ciągu 12-18 miesięcy od  zabiegu.

plikacja żołądka w szpitalu INTER-MED
zabieg plikacji żołądka Inter-Med

Plikacja żołądka – Wskazania do zabiegu

Do zabiegu plikacji żołądka możesz zostać zakwalifikowany w sytuacji, gdy Twoje BMI przekracza 40, co oznacza, że cierpisz na otyłość olbrzymią. Wskazaniem jest również II stopień otyłości, gdy oprócz tej choroby, cierpisz na inne, współistniejące schorzenia i problemy zdrowotne.

Innym argumentem przemawiającym za poddaniem się plikacji żołądka, jest brak zadowalających efektów metod nieoperacyjnych, z których wcześniej korzystałeś.

Plikacja żołądka – Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu plikacji żołądka, chirurg zmniejsza jego objętość nawet o 80%. Zanim wykona kilka nacięć we wcześniej wybranym miejscu, by wprowadzić instrumenty chirurgiczne, otrzymasz znieczulenie ogólne. W trakcie trwającej od 40 minut do kilku godzin operacji, lekarz bariatra zagłębi do wnętrza żołądka krzywiznę większą i jego dno, by w ten sposób zmniejszyć objętość tego narządu. Na koniec założy niewchłanialne szwy.

Brak łaknienia, o którym była mowa na wstępie, jest wynikiem wyłączenia hormonalnej części żołądka i zahamowania tym samym wydzielania greliny, czyli hormonu głodu.

Zalecenia po zabiegu

Plikacja żołądka daje duże szanse na zrzucenie nadmiaru kilogramów i osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Sam zabieg to jednak tylko jeden z elementów w procesie leczenia otyłości. Skorzystanie z niego to często punkt zwrotny, a co za tym idzie, szansa na zmianę codziennych nawyków żywieniowych, które są jedną z przyczyn przybierania na wadze.

Przez cały czas terapii stosuj się ściśle do zaleceń bariatry i dietetyka. Ważne jest zarówno wprowadzenie większej aktywności fizycznej, jak i dobranie odpowiedniej dla Ciebie diety.

Zaraz po operacji bariatrycznej unikaj wysiłku i ciężkich prac fizycznych. Nie znaczy to, że powinieneś zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności. Codzienne zajęcia są jak najbardziej wskazane.

Przez kilka pierwszych tygodni stosuj dietę płynną, do której z czasem powinieneś dodać przeciery. Po konsultacji z dietetykiem, który na bieżąco monitorować będzie stan Twojego zdrowia i możliwości układu pokarmowego, będziesz mógł wprowadzić do diety pokarmy stałe, uzupełnione o suplementy diety zawierające minerały i witaminy.

Opinie naszych pacjentów

Ryzyko powikłań

Jednym z niewielu powikłań, do których może dojść w trakcie zabiegu, jest naruszenie sąsiednich narządów. Zdarza się to jednak tylko u osób, które już wcześniej przeszły operację obejmującą jamę brzuszną.

Możliwe, choć rzadkie jest też zakażenie rany pooperacyjnej, krwawienie oraz utworzenie się zrostów w jamie brzusznej. Może też dojść do rozerwania szwu, co bywa skutkiem uszkodzenia mechanicznego.

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

Plikacja żołądka, podobnie jak rękawowa resekcja polega na znacznym zmniejszeniu objętości żołądka. Jedyna różnica jest taka, że podczas rękawowej resekcji część żołądka zostaje usunięta z jamy brzusznej, a podczas plikacji zostaje ona „zaszyta”. Nieaktywna część żołądka jest zupełnie wyłączona ze swojej pracy w związku z czym pacjent odczuwa sytość po spożyciu niewielkich porcji pokarmu.

Tak, istnieje możliwość odwrócenia zabiegu.

Tak, pacjent już przed operacją jest pod opieką dietetyka bariatrycznego, który uczy go jak poprawnie rozszerzać dietę po zabiegu oraz stosować zdrowe nawyki żywieniowe.

Nie, „zaszyta” część żołądka jest wyłączona ze swojej pracy.

Cennik – plikacja żołądka

Zabieg plikacji żołądka wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony Pacjenta. To zarówno kwestia wstępnej redukcji wagi ciała, ale także “poukładania procesu zmian w głowie”. Pakiety przedoperacyjne dają dostęp do specjalistów,  jakich potrzebuje pacjent w procesie przygotowania do zabiegu. To zarówno wizyty u psychologa, dietetyka, ale także badania kardiologiczne, pulmonologiczne.

W tabeli znajdziesz także informację na temat ceny zabiegu oraz opieki pooperacyjnej. Aby uczynić ją optymalną z punktu widzenia ceny, przygotowaliśmy pakiet After Care dla osób po plikacji żołądka.

Konsultacja bariatryczna

Pierwsza wizyta u chirurga bariatry

250zł

Diagnostyka i wizyty specjalistyczne

Pakiet badań i wizyt konieczny do kwalifikacji do zabiegu plikacji żołądka. W ramach wizyt m.in. kardiolog, pulmonolog, diabetolog, gastroenterolog. Także badania krwi niezbędne do oceny stanu zdrowia Pacjenta.

2 600zł

Operacja i pobyt w szpitalu

W ramach pakietu Pacjent ma wykonywany zabieg plikacji żołądka w Szpitalu INTER-MED w Będzinie.

15 000zł

Pakiet AFTER CARE

Pacjent po zabiegu ma do dyspozycji przez okres roku dostęp do opieki i wsparcia specjalistów: konsultacje bariatryczne, dietetyczne, psychologiczne, fizjoterapeutyczne

2 800zł

Sprawdź dostępne zabiegi

Anglojęzyczna

obsługa pacjenta

Chirurgiczne

zmniejszanie żołądka

Umów się na wizytę

Nasz koordynator bariatryczny skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

  Przepisz znaki: captcha

  Kalkulator BMI

  Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

  Twój wynik to:


  Kalkulator BMI

  Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

  Twój wynik to:


  DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
  Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
  Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
  Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
  Czas na wszystkie niezbędne badania
  Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
  PAKIETY AFTER CARE
  Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
  WARTO WIEDZIEĆ
  Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
  Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
  Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć