fbpx

Regulowana opaska żołądkowa

Mniejszy żołądek oznacza mniejszą ilość spożywanych przez Ciebie pokarmów. Jeśli nie chcesz poddawać się inwazyjnej operacji bariatrycznej, rozważ skorzystanie z regulowanej opaski żołądkowej. To w pełni odwracalny zabieg, który wyróżnia się też małą inwazyjnością.

Założona na żołądek silikonowa opaska z regulowanym mankietem, skutecznie ograniczy przestrzeń i utrudni przechodzenie przyjętych pokarmów do części żołądka położonej niżej. O tym, jak bardzo zaciśnięta będzie opaska, przez co nie tylko mniej będziesz mógł zjeść, ale też sam pokarm wolniej będzie przechodził do dalszej części układu pokarmowego, decyduje lekarz. Może to zmieniać bez wykonywania zabiegu. Wystarczy, że wykorzysta w tym celu regulowany mankiet.

regulowana opaska żołądkowa

Regulowana opaska żołądkowa – Wskazania do zabiegu

Podstawowym wskazaniem do zastosowania regulowanej opaski żołądkowej jest, podobnie jak w przypadku innych zabiegów bariatrycznych, leczenie otyłości. Zabieg ten pomaga zrzucić nadmiar kilogramów nie tylko osobom, które cierpią na otyłość olbrzymią.

Jeśli Twoje BMI nie przekracza 40, co ma miejsce w przypadku wspomnianego stopnia otyłości, lekarz również może zakwalifikować Cię do założenia regulowanej opaski żołądkowej. Argumentem, który za tym przemawia jest nie tylko mniejsza otyłość, ale też choroby współistniejące, z którymi się zmagasz.

regulowana opaska wskazania

Jeśli więc cierpisz na:

  • cukrzycę typu 2,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przerost mięśnia sercowego lub niewydolność serca,
  • insulinooporność,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • chorobę zwyrodnieniową stawów,

regulowana opaska żołądkowa może okazać się skuteczną metodą w walce z otyłością. Tym bardziej, gdy wcześniej stosowane metody leczenia, nie przyniosły spodziewanych efektów.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazań w przypadku regulowanej opaski żołądkowej jest niewiele. Do schorzeń, które uniemożliwią Ci skorzystanie z tego zabiegu bariatrycznego należą choroby nowotworowe i endokrynologiczne oraz zapalenie przewodu pokarmowego. Innym ograniczeniem jest Twój wiek, co w praktyce oznacza, że musisz się mieścić w przedziale między 18. a 60. rokiem życia.

Przeszkodą jest też Twoja niechęć lub brak zdolności do bardzo ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących postępowania pooperacyjnego oraz zmiany diety i stylu życia po zabiegu.

 

Przebieg zabiegu – regulowana opaska żołądkowa

  • Zabieg składa się z trzech etapów. W pierwszym, posługując się małoinwazyjną techniką laparoskopową chirurg bariatra założy na Twój żołądek regulowaną opaskę, która wykonana jest z silikonu.
  • Następnie po lewej stronie klatki piersiowej pod skórą nad łukiem żebrowym, umieści port, z pomocą którego będzie mógł w sposób nieinwazyjny, regulować założoną wcześniej opaskę.
  • W końcowym etapie, za pomocą cienkiej rurki połączy obie te części. Służy ona do wypełniania opaski solą fizjologiczną i regulowania w ten sposób szerokości kanału, który łączy obie części żołądka.

Zabieg zwykle trwa około półtorej godziny.

 

Zalecenia po zabiegu

Zanim zostaniesz wypisany do domu, lekarz musi się upewnić, że zabieg został przeprowadzony skutecznie, a Twój stan zdrowia jest stabilny. W tym celu poddany zostaniesz badaniu RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Sposób żywienia

W przeciwieństwie do innych operacji bariatrycznych, po zabiegu regulowanej opaski żołądkowej, przez kilka pierwszych tygodni, zgodnie z zaleceniami lekarza operującego możesz spożywać normalne ilości i rodzaje pokarmów. Wynika to z faktu, że zarówno Twój żołądek, jak i rany pooperacyjne muszą się najpierw wygoić, zanim rozpoczniesz odchudzanie.

Gdy w ocenie lekarza Twój stan pooperacyjny na to pozwoli, będzie można częściowo napełnić mankiet, co wymusi na Tobie zmniejszenie porcji żywieniowych.

Regularne wizyty

W trakcie całego procesu leczenia, a szczególnie w pierwszym roku od zabiegu, niezbędne są cykliczne wizyty u lekarza. Pozwoli to na stopniową i bezpieczną utratę masy ciała. W trakcie wizyt lekarz będzie też mógł wypełniać opaskę solą fizjologiczną i w ten sposób dostosowywać ją do aktualnej wielkości żołądka, który zmniejszać się będzie w wyniku utraty kolejnych kilogramów.

Opinie naszych pacjentów

Ryzyko powikłań

Do rzadkich powikłań, które zdarzyć się mogą jedynie w przypadku regulowanej opaski żołądkowej, należy przemieszczenie się opaski, zablokowanie przemieszczania się pokarmu przez mankiet, samoistne opróżnienie mankietu oraz niekontrolowane i niepożądane powiększenie się części żołądka powyżej opaski.

Poza tym może dojść do rozwoju refluksowej choroby żołądkowo-jelitowej oraz krwawienia i infekcji ran pooperacyjnych.

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

Tak zabieg jest całkowicie odwracalny.

Po zabiegu bardzo istotny jest kontakt z bariatrą oraz regularne wizyty kontrolne. Powikłania takie jak uczucie mdłości, wymioty, przesunięcie lub wrośniecie opaski są możliwe jednak stały kontakt z lekarzem oraz dietetykiem znacznie zmniejszają ryzyko ich wystąpienia.

Tak, po założeniu opaski konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych u bariatry, który poprzez specjalny port reguluje stopień zwężenia żołądka.

Opaska zakładana jest w znieczuleniu ogólnym, metodą laparoskopową.

Cennik – Regulowana opaska żołądkowa

Chirurgiczne leczenie otyłości z użyciem regulowanej opaski żołądkowej to procedura kilkuetapowa. Cennik obejmuje kompleksowe niskoinwazyjne (metoda laparoskopowa) zaopatrzenie żołądka Pacjenta w silikonową opaskę żołądkową wraz z portem do jej regulacji. W tabeli przedstawiamy wszystkie elementy związane z wieloetapowym leczeniem otyłości z użyciem tej metody.

Poza ceną zabiegu znajdziesz tu również koszt pierwszej konsultacji bariatrycznej, a także pakietu After Care, w którym zawiera się także seria konsultacji kontrolnych u chirurga bariatry, ale także opiekę dietetyka klinicznego, psychologa i fizjoterapeuty, którzy kompleksowo wspomagają Twoje leczenie z otyłości.

Konsultacja

Pierwsza, kwalifikacyjna wizyta u lekarza bariatry

250zł

Diagnostyka

Pakiet specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich niezbędnych do wykonania przed zabiegiem założenia opaski żołądkowej. Informacja uzyskana m.in. od kardiologa, pulmonologa, chirurga naczyniowego, diabetologa, gastroenterologa o stanie zdrowia pacjenta plus badania diagnostyczne krwi, pozwolą lekarzowi bariatrze na podjęcie decyzji o możliwości przeprowadzenia zabiegu

2 600zł.

Operacja

Zabieg założenia regulowanej opaski żołądkowej w Szpitalu INTER-MED wraz pobytem i opieką szpitalną

17 000zł

Pakiet After Care

Pakiet pełnej opieki po zabiegu z wsparciem chirurga bariatry i zespołu specjalistów.  Pacjenci krok po kroku wprowadzają popranie nowe nawyki żywieniowe – pod okiem dietetyka bariatrycznego z wsparciem psychologa. Dodatkowo w sposób świadomy pod nadzorem fizjoterapeuty uczą się aktywności fizycznej, tak aby wzmacniać ciało, mobilizować mięśnie w sposób nie zagrażający zdrowiu Pacjenta.

2 500zł

Sprawdź dostępne zabiegi

Pakiet After Care

Także Online

Chirurgia plastyczna

Redukcja nadmiaru skóry

Umów się na wizytę

Nasz koordynator bariatryczny skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

    Przepisz znaki: captcha

    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
    Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
    Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
    Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
    Czas na wszystkie niezbędne badania
    Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
    PAKIETY AFTER CARE
    Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
    WARTO WIEDZIEĆ
    Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
    Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
    Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć