fbpx

Mini gastric bypas

To jedna z metod leczenia otyłości, która działa wspierająco w procesie leczenia innych chorób przewlekłych. Jedną z nich jest cukrzyca typ 2, którą po przejściu operacji mini gastric bypas możesz nie tylko kontrolować, ale też wyleczyć. Możliwe to jest dzięki uwrażliwieniu się tkanek na insulinę oraz zmianie aktywności hormonalnej przewodu pokarmowego.

Poziom redukcji masy ciała w skali roku, jest w przypadku tego zabiegu bardzo duży i wynosi aż 70-80% utraty wagi nadmiarowej.

mini gastric bypas zmniejszenie żolądka śląsk
mini gastric dla kogo operacja

Mini gastric bypas – Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mini gastric bypas jest praktycznie każdy stopień otyłości, ale z uwzględnieniem pewnym dodatkowych warunków.

Otyłość III stopnia

Gdy Twój wskaźnik BMI przekracza 40, już to samo w sobie jest wystarczającym powodem do wykonania tego rodzaju operacji bariatrycznej. Nawet, jeśli nie masz żadnych chorób towarzyszących, lekarz bariatra może zakwalifikować Cię do mini gastric bypas.

Otyłość II stopnia

Z mini gastric bypas może skorzystać również w sytuacji, gdy poza otyłością II stopnia, cierpisz na jedną lub kilka chorób, a dokładnie na:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
  • stłuszczenie wątroby,
  • chorobę wieńcową,
  • ciężką chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • cukrzycę,
  • zaburzenia przemiany lipidów,
  • niepłodność związaną z zespołem policystycznych jajników.

Otyłość I stopnia

Pozytywną kwalifikację do zabiegu możesz przejść również w przypadku otyłości I stopnia z BMI pomiędzy 30 a 35, gdy cierpisz na cukrzycę niekontrolowaną lekami.

Wskazaniem do tego zabiegu jest również sytuacja, w której nie ma dobrych warunków do wykonania gastric bypas.

Przeciwwskazania

Powody, które mogą stanowić przeszkodę w skorzystaniu z zabiegu mini gastric bypas, można podzielić na okresowe i trwałe.

Mając to na uwadze, przeciwwskazania można podzielić na:

Tymczasowe

  • palenie papierosów, co może doprowadzić do owrzodzenia w obrębie zespolenia żołądkowo-jelitowego,
  • aktywny alkoholizm lub narkomania,
  • ciąża (jednym ze skutków zabiegu są niedobory witaminowe oraz makro i mikroelementów, co mogłoby zaszkodzić matce i dziecku),
  • negatywne nastawienie do restrykcji wynikających ze zmiany diety i sposobu życia oraz zdeklarowana niechęć do ich przestrzegania.

Trwałe oraz trudne do wyeliminowania

  • duża ilość zrostów jelitowych, będących skutkiem operacji w dolnej części jamy brzusznej,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • choroba psychiczna poza okresem remisji.

Przygotowanie do zabiegu

Kwalifikacja do zabiegu rozłożona jest w czasie i obejmuje zarówno konsultacje specjalistyczne, jak i niezbędne badania. Chodzi bowiem o sprawdzenie nie tylko Twojego stanu zdrowia fizycznego, ale też kondycji psychicznej i emocjonalnej. Wynika to z faktu, że zabieg bariatryczny nie ogranicza się jedynie do ingerencji chirurgicznej, ale też wymaga radykalnej zmiany stylu życia oraz żywienia od pierwszych chwili po jego przeprowadzeniu.

W ramach konsultacji spotkasz się z lekarzem ogólnym – obesitologiem, psychiatrą lub psychologiem, dietetykiem, chirurgiem, pulmonologiem, anestezjologiem i kardiologiem.

Gdy chodzi o badania, to należą do nich między innymi:

  • gastroskopia z testem HP,
  • EKG,
  • morfologia krwi,
  • czynnik Rh,
  • grupa krwi,
  • podstawowe badania biochemiczne,
  • USG jamy brzusznej.

Wszystkie potrzebne badania kwalifikujące do zabiegu wykonasz na miejscu w INTER-MED

Przebieg zabiegu mini gastric bypass

Wykonywany małoinwazyjną metodą laparoskopową zabieg zmniejszania żołądka, przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie operacji chirurg wydzieli niewielką część zwaną pouchem z Twojego żołądka i połączy ją bezpośrednio z jelitem cienkim za pomocą zespolenia. Doprowadzi w ten sposób do zmniejszenia długości jelita, które wchłania pokarm i aktywnie trawi. Tym samym Twój żołądek zmniejszy swoją objętość do kilkudziesięciu milimetrów.

Dzięki pozostawieniu bez zmian dolnej części żołądka poniżej zszywek, ta jego część wciąż będzie produkować niezbędne w procesie przemiany materii soki trawienne.

Rękawowa Resekcja Żołądka_Baria-MED

Opinie naszych pacjentów

Możliwe powikłania

W wyniku zabiegu mini gastric bypas może dojść do uszkodzenia przełyku, refluksu żółciowego oraz nieszczelności zespolenia żołądkowo-jelitowego. Choć tego rodzaju skutków ubocznych nie można wykluczyć, to ryzyko ich pojawienia się jest bardzo małe.

Rekonwalescencja po zabiegu

Praktycznie każda operacja bariatryczna pociąga za sobą konieczność wprowadzenia radykalnych zmian w codziennym życiu. Obejmują one nie tylko dietę, ale też styl życia i mają ogromne znaczenie dla osiągnięcia pełnych korzyści płynących z zabiegu.

Sama operacja należy do małoinwazyjnych, dzięki czemu szybko wrócisz po niej do codziennej aktywności. Musisz jedynie w początkowym okresie pooperacyjnym unikać dużego wysiłku i ciężkiej pracy fizycznej.

Szczegółowe zalecenia otrzymasz od operującego Cię lekarza oraz od dietetyka. Nie rezygnuj też ze wskazówek i pomocnych technik, które przygotuje dla Ciebie psycholog w ramach postbariatrycznego wsparcia psychologicznego. Zmiana nawyków żywieniowych i związanych z nimi przyzwyczajeń wymagać będzie od Ciebie motywacji, siły woli i wytrwałości. Musisz też być przygotowany na chwile kryzysu na tej niełatwej, ale skutecznej drodze do zdrowia.

Jeśli więc chcesz się cieszyć jak największymi korzyściami, które płyną z operacji mini gastric bypas:

  • zadbaj o wartościowe i niskokaloryczne produkty w codziennej diecie,
  • w ramach posiłków przyjmowanych w odstępach 2-4 godzin spożywaj porcje, które nie przekraczają 150 g,
  • płyny w ilościach, która nie przekraczają 100-150 ml pij około 15 razy dziennie, w tym 15 minut przed posiłkiem i 30 minut po nim,
  • nie jedz zbyt pikantnych, tłustych oraz bardzo zimnych i gorących potraw,
  • dokładnie przeżuwaj każdy kęs,
  • dbaj o suplementację,
  • unikaj przejadania się, w czym pomoże Ci kończenie posiłku w chwili, gdy poczujesz się syty.

Operacja bariatryczna – BAQ – czyli bariatryczne pytania i odpowiedzi

Ten typ operacji rekomendowany jest u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym, który często towarzyszy otyłości.

Cukrzyca typu drugiego współwystępuje z otyłością. Głównym zaleceniem dla pacjentów jest więc redukcja masy ciała. W INTER-MED opiekujemy się Pacjentem Zespołowo, po przeprowadzonej diagnostyce, wyniki badań analizuje diabetolog. Na ich podstawie dobiera właściwe leczenie farmakologiczne. Operacja prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonów inkretynowych, zmniejszonego wydzielania greliny i znacznej utraty masy ciała. Te zmiany powodują ograniczenie hiperinsulinemii i poprawę insulinowrażliwości, dzięki czemu poziom glikemii zostaje ograniczony.

Metoda zabiegu wybierana jest na podstawie zebranego wywiadu, wyników badań oraz stanu zdrowia pacjenta. Lekarz we współpracy z pacjentem dobiera najlepszą dla niego drogę leczenia.

Najważniejsze jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety. Suplementacja powinna być dostosowana indywidualnie dla danego pacjenta w oparciu o jego wyniki badań i ogólną kondycję organizmu.

Cennik – Mini gastric bypass

Leczenie otyłości traktujemy jako proces. Procedura mini rastric bypass to jeden z jego etapów. Rozpoczyna drogę do nowego życia.
Dużą wagę przykładamy do pełnej świadomości naszych pacjentów, pamiętając, że leczenie otyłości  musi wynikać z Jego  gotowości mentalnej. Zabiegi CHLO realizowane w naszym szpitalu nie mają charakteru życzeniowego, to operacje do których należy się przygotować bardzo świadomie i po których przejściu należy być gotowym na spore zmiany nawyków żywieniowych.

Dlatego też przygotowane pakiety przedoperacyjne, jak i pooperacyjne dają Pacjentom możliwość pełnego wsparcia dedykowanego zespołu bariatrycznego.
Odpowiednie przygotowanie do zabiegu: diagnostyka medyczna i laboratoryjna, jak również wsparcie pooperacyjne After Care pomagają Pacjentom przejść proces leczenia otyłości w sposób programowy.

Konsultacja bariatryczna

Wizyta kwalifikacyjna przed Mini gastric bypass

250zł

Pakiet badań i wizyt przedoperacyjnych

Przed zabiegiem Pacjent zostaje poddany szeregowi badań i wizyt niepozwalających na ustalenie faktycznego stanu zdrowia. Dzięki tym badaniom wiemy, w jakiej kondycji psychicznej i fizycznej się znajduje i czy zabieg jest dla niego bezpieczny.  Diagnostyka odbywa się w Centrum Medycznym INTER-MED w Będzinie, koordynator bariatryczny pomaga w ustaleniu dogodnych terminów wizyt u lekarzy specjalistów.

2 600zł

Operacja Mini gastric bypass

Cena obejmuje zabieg i pobyt w Szpitalu INTER-MED.

22 500zł

Pakiet pooperacyjny – After Care

Roczny pakiet opieki specjalistów zespołu BARIA-MED czyli opieka dietetyka bariatrycznego (program zmiany nawyków żywieniowych), psychologa, fizjoterapeuty, wizyty u lekarza bariatry

2 500zł

Sprawdź dostępne zabiegi

Bezdech senny

Pulmonolog

Gastroenterolog

Gastroskopia

Umów się na wizytę

Nasz koordynator bariatryczny skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.

    Przepisz znaki: captcha

    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    Kalkulator BMI





    Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

    Twój wynik to:


    DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
    Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
    Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
    Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
    Czas na wszystkie niezbędne badania
    Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
    PAKIETY AFTER CARE
    Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
    WARTO WIEDZIEĆ
    Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
    Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
    Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć