Bartosz Łapkin
Mgr, fizjoterapeuta
W trakcie leczenia otyłości Pacjent dociera do momentu, kiedy włączenie aktywności ruchowej będzie stanowić uzupełnienie i wręcz konieczność ze względu na efekty terapii. Jako Fizjoterapeuta pomagam osobom z nadwagą i otyłością uruchomić ich narząd ruchu. W bezpośrednich sesjach rehabilitacyjnych stosuję techniki, które poprawiają ruchomość stawów, zwiększają zakres ruchu oraz elastyczność ścięgien. Jest to ważny element zwłaszcza jeśli w wyniku długotrwałej otyłości niektóre ścięgna i mięśnie są zablokowane.
Najważniejsze by pierwsze ćwiczenia robić bezpiecznie – pod okiem specjalisty
Kiedy potrzebujesz rehabilitacji?
Właściwie każdy człowiek, niezależnie od stanu zdrowia potrzebuje aktywności fizycznej. Ciało, które uprawia ruch jest odpowiednio ukrwione, a mięśnie i ścięgna wystarczająco elastyczne, by człowiek czuł się zdrowszy. Na pewnym etapie przy znacznej nadwadze ruchomość mięśni i stawów jest dość mocno nadwyrężona z powodu masy ciała. Jednak w trakcie leczenia otyłości warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Powrót do pełnej sprawności wymaga włączenia odpowiednich ćwiczeń. Pomagam w tym zakresie zarówno na etapie przygotowania do procedury operacyjne jak i po zabiegu na etapie redukcji masy ciała.
Praca z Pacjentem
W trakcie sesji z pacjentem w poradni rehabilitacji w INTER-MED Będzin pracujemy nad kondycją ruchową mięśni i stawów. Podczas wizyt stosuję odpowiednio dobrany program złożony z różnych narzędzi fizjoterapeutycznych, w tym: terapii manualnej, treningu rehabilitacyjnego, metod PNF które pomagają odtworzyć właściwe wzorce ruchowe, masaży leczniczych czy też wybranych technik fizykoterapeutycznych. Poza wizytami w poradni, cyklicznie publikuję filmy, na których możesz znaleźć wskazówki jak pewne ćwiczenia wykonywać samodzielnie, aby bezpiecznie aktywizować swoje ciało.
#zGrubszaZmieniamy Zespołowo
Fizjoterapia pacjentów z otyłością nie może działać w oderwaniu od pozostałych elementów procesu leczenia wdrażanego przez pozostałych członków zespołu BARIA-MED. Rehabilitacja podczas obniżania masy u Pacjenta po operacji musi być dostosowana do możliwości organizmu i obecnego stanu zdrowia. Dlatego współpracuje z Chirurgiem bariatrą
Równie ważnym elementem mojej współpracy dotyczącej każdego Pacjenta jest bieżąca komunikacja z Dietetykiem klinicznym. To dzięki niej jesteśmy w stanie np. dopracować program ćwiczeń, który uwzględnia bieżący stan zdrowotny Pacjenta i jego faktyczne zapotrzebowanie energetyczne w danym momencie.
Dzięki współpracy z Psychoterapeutą u wielu Pacjentów widzę odpowiedni poziom motywacji do wprowadzenia zmian we własnym życiu. Przy tak skomplikowanych schorzeniach jakie towarzyszą otyłości to kluczowe, ponieważ u wielu osób aktywność ruchowa zainicjowana podczas terapii jest pierwszą po wielu latach zaniedbań w tym zakresie.
Jeszcze bardziej istotna jest współpraca pomiędzy Fizjoterapeutą a Pacjentem. Jeśli decydujesz się na leczenie otyłości – masz zdrowotne i nie tylko powody by zmienić swoje życie. A ja jestem tutaj po to aby Ci w tym pomóc podobnie jak reszta zespołu BARIA-MED.
Umów darmową wizytę
882 799 733Pokaż numer