fbpx
Wróć do bloga

Fizjoterapia dla osób otyłych – dlaczego warto?

fizjoterapia dla osób otyłych

Otyłość nazywamy chorobą XXI wieku. Chorują osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przyczyniają się do tego nieprawidłowe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Pandemia oraz praca zdalna również odegrały ogromną rolę, jeśli chodzi o wzrost liczby pacjentów cierpiących na to schodzenie. Otyłość jako choroba cywilizacyjna przyczynia się do rozwoju groźnych dla życia schorzeń dotyczących różnych układów. Nadmiar tkanki tłuszczowej to także dodatkowe obciążenie dla stawów. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniej aktywności, ale w kontrolowany przez specjalistę sposób. Fizjoterapia dla osób otyłych może przynieść wiele korzyści – dowiedz się jakich!

Cele fizjoterapii w leczeniu otyłości

Osoba otyła, która do tej pory stroniła od aktywności fizycznej, może mieć problem z wykonywaniem ćwiczeń we własnym zakresie. Obciążenie dla stawów wynikające z nagromadzonej tkanki tłuszczowej może być przyczyną kontuzji w trakcie aktywności. Aby temu zapobiec, warto skontaktować się ze specjalistą, który nauczy Cię bezpiecznie wykonywać zaplanowane treningi, bez obaw o swój układ ruchu. Niektóre ćwiczenia nie powinny być wykonywane przez osoby z otyłością, o czym pacjenci mogą nie wiedzieć, jeśli nie konsultowali się z fizjoterapeutą. Stosowane w trakcie rehabilitacji metody mają za zadanie poprawić sprawność fizyczną i wydolność organizmu.

Fizjoterapia w otyłości to niezbędna część procesu leczenia, maksymalnie dostosowany do stanu zdrowia pacjenta i jego kondycji. Wysiłek fizyczny, zwłaszcza dla osób, które wcześniej bardzo go ograniczały, może odstraszać przed kolejnym podejściem do ćwiczeń. Pacjent z otyłością ma słabą kondycję i niską wytrzymałość, przez co szybko się męczy, a każde kolejne ćwiczenie wydaje się niemożliwe do wykonania. Dlatego rolą fizjoterapeuty jest również motywacja chorego do ćwiczeń oraz walki o swoje zdrowie, tak aby nie poddał się na żadnym etapie leczenia. Fizjoterapia dla osób otyłych, w połączeniu z dietą oraz leczeniem farmakologicznym lub operacyjnym przynosi bardzo dobre efekty. 

fizjoterapia dla osób otyłych jak ćwiczyć z otyłością

Metody stosowane w rehabilitacji osób otyłych

Ograniczenia fizyczne wynikające z tkanki tłuszczowej, która utrudnia wykonywanie nawet prostych ruchów, wymuszają na pacjencie niewłaściwe nawyki. Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogą skutkować bólami stawów, kręgosłupa, a nawet kontuzjami. Źle przeprowadzony trening nie będzie efektywny, co może być demotywujące dla pacjenta i negatywnie wpłynąć na jego chęć do dalszego leczenia. Fizjoterapia dla osób otyłych obejmuje różne zabiegi, które są indywidualnie dobierane przez specjalistę. Należą do nich:

  • masaże lecznicze,
  • terapia manualna, 
  • fizykoterapia,
  • trening wytrzymałościowy lub oporowy.

Z upływem czasu oraz poprawą formy fizycznej pacjenta możliwe jest wprowadzanie trudniejszych ćwiczeń, które angażują większe partie mięśni. Takie stopniowe rozszerzanie treningu pozwala zwiększyć jego skuteczność i przede wszystkim zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. 

fizjoterapia dla osób otyłych

Fizjoterapia dla osób otyłych po operacji

Co więcej, fizjoterapia dla osób otyłych obejmuje także rehabilitację po zabiegach bariatrycznych. Zdecydowanie skraca to czas rekonwalescencji i pozwala na szybszy powrót do codziennych obowiązków. Operacja bariatryczna jest tylko jednym z elementów procesu leczenia otyłości. Przeprowadzenie zabiegu nie sprawi, że całkowicie pozbędziemy się problemu z otyłością, chociaż jest to już ogromny krok. Po operacji konieczne jest wdrożenie zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej – dostosowanej do możliwości pacjenta po zabiegu. Odpowiednio dobrane metody fizjoterapeutyczne są więc podstawą dobrze skonstruowanego planu leczenia otyłości. 

Fizjoterapię dla osób otyłych po operacji bariatrycznej można rozpocząć już kilka dni po zabiegu. Umiarkowana aktywność przyspiesza rekonwalescencję pacjenta. Aby czuć się bezpiecznie podczas ćwiczeń, warto znaleźć właściwego specjalistę, który będzie miał niezbędną wiedzę, aby objąć opieką osobę po operacji bariatrycznej.

Skontaktuj się z nami, aby zasięgnąć więcej informacji o konsultacji u fizjoterapeuty!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x