Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinniśmy zjeść około 2 godziny przed snem. Osoby starające się schudnąć lub utrzymać formę zdecydowanie powinny trzymać się tej zasady. Czasami jednak budzimy się w nocy z uczuciem głodu i nic nas nie zatrzyma w drodze do lodówki. Nocne podjadanie może mieć różne przyczyny i z pewnością nie jest bez znaczenia dla Twojego zdrowia. „Podjadanie w nocy” – jeśli te słowa dotyczą właśnie Ciebie – to znak, że powinieneś przeczytać ten artykuł. Podpowiemy Ci, jakie kroki powinieneś podjąć, aby temu zaradzić!
W jakich godzinach można spożywać posiłki?
To, w jakim zakresie godzinowym powinieneś spożywać posiłki, zależy w dużej mierze od Twojego trybu życia, wykonywanej pracy i celu sylwetkowego. Przyjęło się, że ostatni posiłek powinniśmy zjadać nie później niż o 18.00 – czy to prawda? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – wszystko zależy bowiem od tego, o której kładziemy się spać. Prawidłowo powinno się spożywać kolację (jako ostatni posiłek) co najmniej 2 godziny przed snem. Średnio mówimy o 2-3 godzinach. Z kolei śniadanie powinniśmy spożyć do około godziny po przebudzeniu. W zależności od codziennej rutyny i obowiązków, posiłki spożywamy co 2,5-4 godziny. Regularne spożywanie posiłków pozwala unormować wyrzut insuliny oraz jest niezbędne, jeśli chcemy zadbać o sylwetkę.
Podjadanie w nocy – dlaczego to robimy?
Niektórzy pacjenci zgłaszają się do specjalisty z problemem, jakim jest podjadanie w nocy. Może ono mieć różne przyczyny, między innymi spożywanie nieregularnych posiłków w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli są ubogo energetyczne. Uczucie sytości pozwala organizmowi zasnąć, co łatwo dostrzec szczególnie po zjedzeniu wysokokalorycznego posiłku. Właśnie dlatego spożywanie zbyt małych ilości pożywienia w ciągu dnia będzie utrudniało zaśnięcie i sprzyjało podjadaniu w nocy. Zwłaszcza stosowane przez pacjentów głodówki mogą kończyć się właśnie nocnymi spacerami w stronę kuchni.
To, co dzieje się w ciągu dnia również może mieć wpływ na podjadanie w nocy. Zdenerwowanie i stres zwiększają poziom kortyzolu we krwi, co niekorzystnie wpływa na proces zasypiania. W efekcie kłopoty z zaśnięciem odreagowujemy, zjadając coś w godzinach nocnych. Niestety sięgając w nocy po coś do zjedzenia, zazwyczaj wybieramy niezbyt zdrowe opcje. Sięgamy wtedy po słodkiego batonika, paczkę chrupek lub inną niezdrową przekąskę, zamiast nieco zdrowszej kanapki lub sałatki. Jednak bez względu na jakość zjadanych posiłków – podjadanie w nocy nie przynosi dobrych efektów dla zdrowia i sylwetki. Niestety nocne spacery do kuchni mogą prowadzić do kłopotów z zaśnięciem, niewyspania, ale również przyczynić się do wzrostu wagi.
Jak sobie poradzić z podjadaniem w nocy?
Podjadanie w nocy to nic dobrego dla Twojego zdrowia i sylwetki. Chociaż wydaje się to błahym problemem, w rzeczywistości samodzielne poradzenie sobie z nim może sprawić kłopot i nie przynieść efektów. Podjadanie w nocy może być spowodowane wieloma czynnikami jak zbyt niska kaloryczność diety, nieregularnie spożywane posiłki czy też stres. Nocne trasy do lodówki pokonują także pacjenci borykający się z zaburzeniami kompulsywnego objadania się.
Samodzielna walka z tym problemem nie przyniesie efektów. Konieczna jest współpraca ze specjalistą psychodietetykiem, który posiada doświadczenie w leczeniu zaburzeń odżywiania. Nieoceniona będzie również pomoc dietetyka, który pomoże uporać się z nieregularnymi posiłkami i niewystarczającą kalorycznością (lub wręcz przeciwnie – zbyt dużą ilością przyjmowanych kalorii). Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, stworzyliśmy projekt BARIA-MED, działający przy placówce INTER-MED. To właśnie tutaj znajdziesz zespół złożony z doświadczonych specjalistów, który pomoże Ci uporać się z problemami odżywiania, nadwagi i otyłości. Skontaktuj się z nami i uzyskaj niezbędną pomoc!