fbpx
Wróć do bloga

Otyłość to nie tylko problem estetyczny – powikłania otyłości

Otyłość to nie tylko problem estetyczny – powikłania otyłości

Zgodnie z danymi WHO, otyłość jest chorobą, która dotyka nawet 800 MILIONÓW ludzi na całym świecie. Nawet jeśli wydaje się, że to tylko więcej tkanki tłuszczowej i dodatkowe kilogramy, w rzeczywistości otyłość jest poważną chorobą przewlekłą. I niestety, tak jak każda inna z chorób, niesie za sobą przykre dla zdrowia konsekwencje. W tym artykule omówimy ważny temat, jakim są powikłania otyłości – choroby cywilizacyjnej XXI wieku. 

Skąd się bierze otyłość?

Otyłość jest chorobą o złożonej etiologii, polegającą na nieprawidłowym i nadmiernym gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, która w dodatku stwarza zagrożenie dla życia. Należy ona do chorób przewlekłych i nie ma tendencji do samodzielnego ustępowania. Ponieważ powikłania otyłości mogą być niebezpieczne dla zdrowia, bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie i dobranie odpowiedniego leczenia. Czynnikami, które mają wpływ na rozwój otyłości u pacjenta, są:

  • czynniki środowiskowe (dieta, styl życia, zmiany cywilizacyjne)
  • czynniki psychologiczne,
  • rodzinne występowanie otyłości, czyli czynniki genetyczne,
  • czynniki hormonalne,
  • czynniki jatrogenne.
powikłania otyłości otyły pacjent u lekarza

Powikłania otyłości – groźne czy nie?

Powikłania otyłości są odczuwalne przez różne układy i narządy. Dodatkowe kilogramy pod postacią zgromadzonej tkanki tłuszczowej stanowią poważne obciążenie dla stawów oraz kręgosłupa. Bóle i trudności z poruszaniem się postępują wraz z przebiegiem choroby. Nadmierna ilość spożywanych tłuszczów odkłada się nie tylko pod skórą, ale może prowadzić do powstawania miażdżycy – czyli groźnej choroby układu krwionośnego. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje również insulinooporność, która z kolei poprzedza wystąpienie cukrzycy typu II. Otyłość stanowi także główny czynnik odpowiedzialny za nadciśnienie tętnicze. Badania WHO dowodzą, że wzrost masy ciała o 10% skutkuje wzrostem ciśnienia tętniczego o 6,5 mm Hg. Osoby z otyłością dużo częściej cierpią także z powodu chorób, takich jak:

– dna moczanowa,

– kamica żółciowa,

– nowotwory.

Nadmierna masa ciała jest szóstym w kolejności czynnikiem ryzyka odpowiedzialnego za liczbę zgonów na świecie. Otyłość przyczynia się więc nie tylko do poważnych kłopotów ze zdrowiem – psychicznym oraz fizycznym, ale także jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia.

miażdżyca powikłania otyłości

Otyłość, a zdrowie psychiczne – powikłania otyłości

Powikłania otyłości to nie tylko negatywne skutki dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Otyłość powoduje bowiem zmianę naszej sylwetki, a co za tym idzie – postrzeganie samego siebie. Niewiele osób jest w stanie zaakceptować taki wygląd, boryka się z kompleksami i zaburzonym poczuciem własnej wartości. Może to skutkować pogorszeniem relacji społecznych, brakiem wiary w swoje możliwości oraz w konsekwencji doprowadzić do depresji u Pacjenta. Powikłania otyłości pod postacią zaburzeń psychicznych są równie niebezpieczne. Prowadzą również do znacznego obniżenia jakości życia. Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważnym elementem leczenia otyłości i stanowi nieodłączny element terapii. Poprawa postrzegania własnej osoby i radzenie sobie z kompleksami znacznie ułatwia przejście przez cały proces leczenia, oraz motywuje do dalszej walki o własną sylwetkę. 

Otyłość to poważna choroba, a powikłania otyłości mogą być bardzo niebezpieczne. Umów się na wizytę w klinice Baria Med, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę na różnych płaszczyznach. Współpraca lekarza, dietetyka, psychoterapeuty oraz fizjoterapeuty, a także nasze indywidualne podejście do pacjenta umożliwia skuteczne i bezpieczne leczenie otyłości.

5 1 vote
Ocena artykułu
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] – otyłość, […]

trackback

[…] to obecnie jeden z poważnych problemów na skalę światową. Wiąże się bowiem z poważnymi skutkami zdrowotnymi oraz ciągłym narastaniem częstości występowania. Długookresowe zdrowotne skutki […]

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
2
0
Would love your thoughts, please comment.x