fbpx
Wróć do bloga

Aktywność w leczeniu otyłości – od czego zacząć?

aktywność w leczeniu otyłości

Leczenie nadwagi oraz otyłości wymaga nie tylko wdrożenia zasad zdrowego odżywiania, ale również stopniowego wprowadzania aktywności fizycznej. Wybranie aktywności sportowej oraz rodzaju treningu nie jest błahą sprawą w przypadku pacjentów borykających się z dodatkowymi kilogramami. Aktywność w leczeniu otyłości powinno się dopasować indywidualnie do możliwości pacjenta. Jaki rodzaj aktywności wybrać na początek?

Zbyt wymagający trening – konsekwencje

Nikt z nas nie lubi być zmęczony, nawet jeśli uczucie to wiąże się z wydzielaniem endorfin po skończonym treningu. Pacjenci z otyłością mają mniejszą wydolność organizmu, co powoduje, że już rozgrzewka może spowodować u nich zmęczenie, a nawet porzucenie reszty treningu. Dodatkowe kilogramy tkanki tłuszczowej stanowią obciążenie dla stawów i kręgosłupa, co sprawia, że niektóre z dostępnych ćwiczeń mogą być dodatkowym zagrożeniem dla Pacjenta pod postacią bólu lub kontuzji. Czas trwania aktywności również nie powinien być zbyt długi, ale dopasowany do możliwości chorego. Zbyt wymagający trening może nie przynieść żadnych korzyści, a nawet wręcz przeciwnie – spowodować, że pacjent podda się w procesie leczenia otyłości. Cały wysiłek włożony w aktywność niedostosowaną do możliwości pacjenta pójdzie na marne, a zapał do dalszych treningów opadnie.

aktywność w leczeniu otyłości otyła kobieta idzie do fizjoterapeuty

Od czego zacząć aktywność w leczeniu otyłości?

Pacjenci, którzy zgłaszają się do Baria Med, mogą liczyć na opiekę fizjoterapeuty. Jego rolą jest zaplanowanie, jak powinna wyglądać aktywność w leczeniu otyłości u danego pacjenta. Nie wszyscy chorzy, którzy zwracają się po pomoc, mieli wcześniej do czynienia z ćwiczeniami. Również od tego zależy, jakie będą ich możliwości. Początkowo fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz oceni, jaka jest wydolność fizyczna pacjenta. Indywidualnie ułożony zestaw ćwiczeń wykonujemy pod czujnym okiem specjalisty. Ma to na celu kontrolę poprawności ich wykonania oraz ochronę przed kontuzjami. Pacjent po powrocie do domu powinien jednak działać zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Może on zaproponować zestaw ćwiczeń do wykonywania samodzielnie w domu lub zalecić inną aktywność w leczeniu otyłości. 

Jaką aktywność w leczeniu otyłości wybrać na początek?

Aktywność w leczeniu otyłości nie kończy się na ćwiczeniach dobranych przez fizjoterapeutę i wykonywanych pod jego czujnym okiem. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, konieczne jest włączenie dodatkowej aktywności kilka razy w tygodniu. W przypadku chorych z otyłością zalecane są przede wszystkim spacery – wybranie dłużej drogi powrotnej do domu, wyjście do sklepu dwie ulice dalej lub po prostu przejście się po parku. Spacer powinien być spokojny i wolny, tak aby nie powodował zadyszki. Samo przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla naszego samopoczucia, a pokonanie kilku kilometrów ma wiele zalet dla naszego zdrowia. Kolejna polecana aktywność w leczeniu otyłości to basen. Pływanie wzmacnia mięśnie, ale jednocześnie nie powoduje obciążenia stawów, które jest dużym zagrożeniem dla pacjentów z otyłością. 

aktywność w leczeniu otyłości jaką wybrać

Jeśli możliwości pacjenta na to pozwalają, w późniejszym etapie leczenia, fizjoterapeuta może dać zielone światło dla innych aktywności. Może to być rower (zwykły lub stacjonarny) lub orbitrek. 

Kompleksowe leczenie otyłości

Mordercze treningi, ciągła głodówka i wiele wyrzeczeń każdego dnia – z tym właśnie pacjenci z otyłością oraz nadwagą kojarzą proces zrzucania dodatkowych kilogramów. Zdrowe podejście do leczenia otyłości nie obejmuje jednak ani jednego z tych negatywnie nacechowanych zachowań. Proces leczenia otyłości jest rozbudowany i wymaga złożonych działań na różnych płaszczyznach. Kompleksowe podejście do pacjenta w Baria Med obejmuje opiekę chirurga bariatry, psychoterapeuty, dietetyka oraz fizjoterapeuty. Współpraca wszystkich specjalistów umożliwia płynne przejście przez cały proces leczenia i osiągnięcie wymarzonych efektów!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] też kontroli u wielu specjalistów. Ten proces to także stopniowa zmiana nawyków oraz wdrażanie aktywności fizycznej do planu dnia pacjenta. Zanim jednak zdecydujemy się na intensywne treningi czy dynamiczne sporty, […]

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
1
0
Would love your thoughts, please comment.x