Może się wydawać, że wszyscy wiemy, czym jest otyłość i skąd się bierze. Liczba osób cierpiących na otyłość wciąż rośnie, a wraz z nią zwiększa się nasza wiedza na ten temat. Otyłość otyłości nierówna. Mamy do czynienia z różnymi rodzajami tej choroby, których odmienna patogeneza i objawy wymagają podjęcia indywidualnego procesu leczenia. Istnieją różne rodzaje otyłości, ale łączy je jedno – nadmierna masa ciała i groźne konsekwencje dla zdrowia.
Czym jest otyłość?
Otyłość to złożona choroba, która objawia się przede wszystkim nadmierną masą ciała. To jednak niejedyny objaw tego schorzenia. Osoby otyłe cierpią na różne dolegliwości związane z przeciążeniem stawów oraz kręgosłupa. Otyłość może prowadzić do zaburzeń płodności, a także do groźnego dla życia bezdechu sennego. Konsekwencją złych nawyków żywieniowych jest zwiększone ryzyko zapadalności na choroby takie jak: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Groźnymi powikłaniami może być zatorowość płucna, udar mózgu lub zawał serca.
Najpierw oblicz swoje BMI!
Tak jak pisaliśmy na początku – otyłość otyłości nie jest równa. Obecnie znane są różne rodzaje otyłości, a ich odróżnienie pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Najlepszym sposobem, aby przekonać się, czy mamy do czynienia z otyłością jest nie tylko zważenie się, ale także obliczenie wskaźnika BMI. Body Mass Index, czyli w skrócie BMI to współczynnik, który pozwala ocenić masę ciała. Uzyskane wyniki umożliwiają odróżnienie nadwagi od otyłości, a także określenie, z jakim stopniem otyłości mamy do czynienia. Według wskaźnika BMI wyróżniamy otyłość:
I stopnia | 30,0 – 34,99 |
II stopnia | 35,0 – 39,99 |
III stopnia (otyłość olbrzymia | > 40,0 |
Ryzyko zapadalności na choroby towarzyszące otyłości rośnie proporcjonalnie do wskaźnika BMI.
Jakie są rodzaje otyłości?
Wyróżniamy obecnie dwa podziały, które przedstawiają rodzaje otyłości. Pierwszy z nich pozwala na odróżnienie otyłości poprzez sposób jej powstawania. Mamy do czynienia z otyłością:
- pierwotną (prostą), która wynika z nadmiernej podaży kalorii względem zapotrzebowania,
- wtórną, będącą konsekwencją chorób współistniejących lub przyjmowania przewlekle niektórych leków (np. hormonalnych, sterydowych, przeciwdrgawkowych).
Kolejny podział otyłości, z którego korzystamy to ocena rozkładu tkanki tłuszczowej. Możemy wyróżnić:
- otyłość brzuszną, typu jabłko – jeśli tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w okolicy brzucha. Charakterystyczna dla mężczyzn.
- otyłość pośladkowo-udową, typu gruszki – kiedy tłuszcz gromadzi się w okolicach bioder, pośladków i ud. Jest to typowy rodzaj otyłości dla kobiet.
Rodzaje otyłości nie są sobie równe, za czym przemawia fakt, że otyłość brzuszna niesie za sobą groźne konsekwencje zdrowotne. Wiąże się ona bowiem ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Rozpoznajemy ją, kiedy obwód talii przekracza 94 cm u mężczyzn oraz 80 cm u kobiet.
Rodzaje otyłości, a rodzaje leczenia
Każdy pacjent chorujący na otyłość wymaga indywidualnego podejścia. W BARIA MED jesteśmy w stanie zapewnić wielokierunkowe leczenie, które daje najlepsze efekty. Zapewniamy wsparcie dietetyka, psychologa i psychoterapeuty, fizjoterapeuty, chirurga i bariatry, a także lekarzy wielu specjalizacji. Co więcej – wszyscy specjaliści są dostępni w jednym miejscu! Wybierając BARIA MED – wybierasz kompleksowe leczenie! Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy dla Ciebie plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.