fbpx
Wróć do bloga

Dieta lekkostrawna po operacji bariatrycznej

dieta-po-operacji-bariatrycznej

Jesteś po operacji bariatrycznej? Przed Tobą nowy start, czyli dieta po operacji bariatrycznej! Po zabiegu bariatrycznym istotne jest dostosowanie swojego sposobu żywienia w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem. Specjaliści po operacji resekcji żołądka zalecają delikatną, białkową, różnorodną dietę, aby uniknąć niedoborów pokarmowych. Szczególnie wskazane jest ograniczenie spożycia tłuszczów oraz jedno- i dwucukrów, zwłaszcza przy trudnościach z opróżnianiem żołądka lub problemach z trawieniem i wchłanianiem.

W okresie pooperacyjnym warto stopniowo rozszerzać menu, monitorując, jak organizm reaguje na różne pokarmy i posiłki. Z biegiem czasu żołądek dostosowuje się do nowych warunków, co pozwala na bardziej zróżnicowaną i urozmaiconą dietę. Warto zadbać o właściwe odżywianie, by poprawić jakość życia i zapewnić sobie pełnowartościowe posiłki. 

Dieta po operacji bariatrycznej

Główną działką bariatrii jest resekcja żołądka. Warto zapoznać się z zasadami żywienia i mieć świadomość jak wygląda porządek diety po operacji.

  1. W ciągu pierwszego dnia po operacji bariatrycznej pacjent jest jedynie żywiony poprzez kroplówki dożylnie, absolutnie nie wolno mu jeść żadnych posiłków stałych.
  2. W okresie od 1 do 3 dni, jeśli lekarz zatwierdzi, pacjent ma zielone światło na picie czystej wody. Specjalista ds. żywienia bariatrycznego może również zezwolić na spożycie klarownego bulionu, suplementów białkowych oraz jogurtu naturalnego.
  3. W okresie między 4. a 14. dniem po operacji, należy kontunuować dietę płynną przez kilka dni po opuszczeniu szpitala. Oprócz płynnych zup i jogurtów, pacjent ma możliwość spożywania rzadkich, zmiksowanych zup kremowych, dobrze ugotowanej owsianki na niskotłuszczowym mleku, naturalnych produktów fermentowanych oraz koktajli z niewielką ilością łatwostrawnych owoców. Zaleca się suplementację dietetycznymi preparatami wysokobiałkowymi, które zaleci dietetyk przy wypisie ze szpitala.

Podsumowanie okresu pooperacyjnego

W pierwszych dniach po operacji pacjent otrzymuje dietę płynną, która jest mieszanką konsystencji płynnej i papkowatej, a okres ten może trwać nawet do 14 dni. Posiłki podawane są 5-6 razy dziennie w niewielkich porcjach. Potrawy są przygotowywane przez gotowanie. W diecie papkowatej znajdują się zupy przecierane, zupy krem, podawane z zagęszczonym sosem z mąki i śmietanki, uzupełniane żółtkiem i masłem. Warzywa i owoce są serwowane jako soki lub gotowane i rozdrobnione. Mięso jest gotowane i mielone, często podawane z sosami, na przykład koperkowym. Wskazane są również desery, takie jak budynie, galaretki, kisiele, serki waniliowe lub naturalne, jogurty bez owoców, oraz kefiry.

Dieta po operacji bariatrycznej – kolejne tygodnie

Po upływie dwóch tygodni, pacjent przechodzi stopniowo na dietę łatwostrawną. Konieczne jest wprowadzenie również diety wysokobiałkowej. Należy zwiększyć spożycie produktów takich jak mleko, kefiry, jogurty, serki twarogowe, jaja, chude rodzaje mięsa (jak cielęcina, kurczaki, indyki, króliki) oraz wędliny (takie jak wędliny drobiowe, polędwica, szynka). Również chude odmiany ryb, na przykład dorsz, sandacz i szczupak, stanowią dobre źródło białka i powinny być obecne w każdym posiłku. Produkty bogate w białko powinny być regularnie uwzględniane w diecie.

Ósmy tydzień, to czas kiedy pacjent może wrócić do diety zawierającej 5 posiłków. Jednak należy pamiętać, że po operacjach bariatrycznych objętość spożywanych posiłków powinna wynosić maksymalnie 200 ml jednorazowo, ponieważ właśnie taka objętość jest w stanie zmieścić się do zmniejszonego żołądka. Co się stanie jeśli pacjent przyjmie jednorazowo większą objętość posiłku? Taka decyzje będzie sprawcą dyskomfortu w jamie brzusznej, a nawet w klatce piersiowej. Ponadto może również doprowadzić do wymiotów i uczucia zgagi.

Dieta po operacji bariatrycznej – co można jeść?

  • Kluczowym elementem diety jest zapewnienie wystarczającej ilości wartościowego, niskotłuszczowego białka. Jaka ilość jest odpowiednia, aby uniknąć niedoborów? Około 1,5-2 gramów na kilogram masy ciała, czyli około 100-120 gramów białka dziennie, to idealna ilość. Najlepiej sięgnąć po chude źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jajka, odtłuszczone mleko i jego produkty. Warto także uwzględnić węglowodany oraz tłuszcze, szczególnie lekkostrawne, na przykład oliwę z oliwek, ale ich spożycie trzeba ograniczyć.
  • Owoce i warzywa powinny znaleźć się w jadłospisie, jednak należy wybierać te, które można obrać ze skórki i ugotować. Najlepiej podawać je w postaci rozdrobnionej i przetartej. Jeśli chodzi o soki owocowe i warzywne, zaleca się rozcieńczanie ich wodą (ze względu na zawartość błonnika). W zakresie płynów, poza wodą, dozwolone są również zielona herbata i delikatne herbaty owocowe.
  • Dieta po operacji bariatrycznej wyklucza słodycze, z wyjątkiem biszkoptów, które można spożywać umiarkowanie. Dozwolone są również czerstwe ciasto drożdżowe oraz desery w postaci kiseli, musów i galaretek.

Co warto wiedzieć?

Żywność najlepiej pprzygotowuj poprzez duszenie, gotowanie w wodzie, gotowanie na parze lub pieczenie w folii. Unikaj przyrządzania potraw poprzez smażenie, pieczenie, opiekanie, podsmażanie lub gotowanie w głębokim tłuszczu, na przykład frytek czy placków ziemniaczanych.

Możesz używać delikatnych przypraw, takich jak wanilia, koper, cynamon, natka pietruszki, anyżek, sok z cytryny czy kminek. Wpływają korzystnie na trawienie i pomagają w zwalczaniu wzdęć. Jednak unikaj potraw silnie przyprawionych ziołami lub ostrymi przyprawami, takimi jak pieprz, papryka czy chili. Napoje ziołowe i herbaty należy ograniczyć, ponieważ mogą stymulować produkcję kwasu żołądkowego.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x