Pacjentki, które zgłaszają się do nas po pomoc z nadmierną ilością kilogramów, często czują się bezradne. Decyzja o wizycie u specjalisty niejednokrotnie poprzedzona jest wieloma wyrzeczeniami i treningami, a ilość i rodzaj diet stosowanych przez pacjentów zawstydza niejednego dietetyka. Nie jesteśmy zaskoczeni, kiedy słyszymy od pacjenta na pierwszej wizycie „Panie Doktorze, nie mogę schudnąć”. To niestety częsty problem wielu osób z nadwagą oraz otyłością. Czy jest na to sposób?
Zmiana sylwetki = zmiana przyzwyczajeń
Zmniejszenie masy ciała wymaga podjęcia pewnych kroków. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej i dodatkowych chorób współistniejących niektórzy muszą włożyć nieco więcej wysiłku w walkę z nadprogramowymi kilogramami. Zmiana Twoje sylwetki i poprawa wyglądu wymagają przede wszystkim zmiany przyzwyczajeń. Nie jest to łatwe, jeśli działamy na własną rękę. Słone przekąski, smażone potrawy czy gazowane napoje kuszą nas na każdym kroku. Silna wola to już połowa sukcesu. Jednak słyszane w gabinecie „nie mogę schudnąć” nie zawsze jest tylko wymówką. Wielokrotnie zmiana nawyków u pacjentów z nadwagą i otyłością wymaga wsparcia specjalisty i wieloetapowej pracy. Nie tylko nad sylwetką, ale też nad własną głową. Dowiedz się dlaczego!
„Nie mogę schudnąć” – wymówka czy wołanie o pomoc?
Zdarzają się osoby, które chcąc zrzucić kilka kilogramów przed wakacjami, po prostu odstawiają na bok słodycze i fast foody, a waga magicznie leci w dół. Będąc w otoczeniu takich osób, możesz mieć wrażenie, że Twoje wysiłki poszły na marne, bo mijają tygodnie, a wskazówka wagi ani drgnie. W Baria Med nie wprowadzamy zmian „w ciemno”, ale szukamy przyczyny, która uniemożliwia Ci skuteczne odchudzanie. Często słyszymy od pacjentów „nie mogę schudnąć”. Tak, to jest możliwe! Czy to oznacza, że robisz coś źle? Niekoniecznie. A może oznacza, że możesz zrobić coś lepiej? Jak najbardziej!
Do zrzucenia dodatkowych kilogramów nie wystarczy jedynie gotowa dieta. Jadłospis powinien być ułożony indywidualnie, tak aby posiłki były zbilansowane, ale również smaczne i obejmowały dania, które pacjent lubi. Kolejnym ważnym elementem jest aktywność fizyczna, dobrana do możliwości pacjenta. Czasami jednak pomimo starań, nie udaje nam się zrzucić dodatkowych kilogramów. Być może problem leży głębiej – Ty chcesz schudnąć, ale Twoja głowa nie chce.
Odchudzanie zaczyna się w głowie…
Odchudzanie to proces, który kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami, odstawieniem ulubionych słodyczy i unikaniem pysznych dań. Jednak chęć zrzucenia wagi powinna być nie tylko krótkoczasowym etapem w Twoim życiu, ale początkiem nowych nawyków żywieniowych i nie tylko. Problem pojawia się, kiedy jedzenie staje się nie tylko zaspokajaniem potrzeby fizjologicznej, jaką jest głód, ale lekarstwem na smutki i niepowodzenia. Sięgamy po ulubione przekąski w ramach nagrody albo jako pocieszenie. To zachowanie może być przyczyną Twoich niepowodzeń w procesie odchudzania! Zajadanie smutków, złości czy wstydu dotyka wielu pacjentów. Jedzenie kojarzy nam się z czymś przyjemnym i jest sposobem na ukojenie buzujących w nas emocji. W takich sytuacjach nie powinniśmy działać samodzielnie. Potrzebne jest wsparcie psychoterapeuty specjalizującego się w zaburzeniach odżywiania.
Nie mogę schudnąć czy nie chcę schudnąć?
Działania w procesie redukcji masy ciała wymagają systematyczności. Rzucanie się na słodycze i przekąski po kilku dniach utrzymywania diety, nie tylko nie przyniesie zamierzonych efektów, ale również jest sygnałem, że nasz problem leży głębiej. Wielu z nas odkłada odchudzanie na „za tydzień, za miesiąc, po wakacjach”, a ten moment jednak nigdy nie nadchodzi. Rozpoczęcie diety wydaje się być ogromnym krokiem, który jest nie do pokonania. Problemem jest jednak nasze nastawienie do zmiany nawyków. Pomoc psychologa jest tutaj niezbędna, aby przeprowadzić pacjenta przez ten proces i ułatwić mu wprowadzanie zmian w życiu. W Baria Med możesz liczyć na nasze towarzystwo i opiekę na każdym etapie Twojej drogi po zdrową sylwetkę! Nie przyglądamy się z daleka, ale stoimy obok i na bieżąco pomagamy w napotkanych trudnościach.