fbpx
Wróć do bloga

Resekcja żołądka a niedobory witaminy B12 

Resekcja żołądka a niedobory witaminy B12 

Resekcja żołądka

Resekcja żołądka to operacja chirurgiczna, która polega na usunięciu części żołądka. Zwykle wykonuje się ją w celu leczenia chorób żołądka, takich jak wrzody, choroba refluksowa żołądka, rak żołądka lub choroby związane z otyłością.

Zmniejszenie żołądka o 70-80% niejako zmusi Cię do ograniczenia jednorazowej ilości przyjmowanych pokarmów na poziomie 200 ml. Już tak niewielka porcja sprawia, że czujesz się syty i tym samym nie masz ochoty na więcej. To spore ułatwienie, które pomaga nie tylko schudnąć, ale też zmienić nawyki żywieniowe. Jak zabieg wpływa na gospodarkę witamin i minerałów w organizmie?

Wchłanianie witaminy B12

Witamina B12 jest absorbowana przez organizm w jelitach cienkich, ale jej wchłanianie wymaga obecności pewnych czynników. Przede wszystkim, aby witamina B12 mogła być wchłonięta, potrzebujemy w organizmie czynnik wewnętrzny, zwanym czynnikiem Castle’a. Jest on wytwarzany w żołądku. Czynnik ten łączy się z witaminą B12, aby umożliwić jej wchłanianie przez ścianki jelit.

Połączenie witaminy B12 z czynnikiem Castle’a następuje w żołądku, ale wchłanianie zachodzi dopiero w jelicie cienkim. Wchłanianie jest również zależne od obecności kwasu solnego w żołądku oraz proteazy trzustkowej, która rozkłada białka.

Niedobór czynnika Castle’a lub zaburzenia wchłaniania witaminy B12 w jelicie cienkim mogą prowadzić do niedoboru witaminy B12, nawet jeśli dieta zawiera wystarczającą ilość tej witaminy.

Za wchłanianie witaminy B12 w jelicie odpowiada glikoproteina wydzielana przez komórki ciemieniowe błony śluzowej żołądka. Brak produkcji lub wykorzystania w organizmie człowieka czynniki wewnętrznego jakim jest glikoproteina może spowodować niedobór witaminy B12. Badania potwierdzają, że po operacji resekcji żołądka, jego część, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie czynnika wewnętrznego, jest pomijana przy wykonaniu operacji typu gastric bypass lub wycinana w rękawowej resekcji żołądka. Prowadzi to do zmniejszenia czynnika wewnętrznego, a w konsekwencji do niedoborów. 

Niektóre czynniki mogą wpłynąć na wchłanianie witaminy B12, takie jak:

  • Nieprawidłowości w układzie pokarmowym, takie jak choroba trzewna, resekcja żołądka, zapalenie jelit, celiakia lub choroba Crohna.
  • Niektóre leki, takie jak antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, leki obniżające poziom cholesterolu.
  • Zaburzenia wytwarzania czynnika Castle’a, które mogą być spowodowane chorobami autoimmunologicznymi lub chorobami przewodu pokarmowego.
  • W przypadku niedoboru witaminy B12, lekarz może zalecić suplementację tej witaminy w postaci tabletek lub zastrzyków, które zwiększą ilość dostępnej witaminy B12 w organizmie.

Źródło witaminy B12

Witamina B12 jest obecna tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego źródłem tej witaminy w diecie są między innymi:

  • mięso (wołowina, wieprzowina, drób);
  • ryby i owoce morza (tuńczyk, łosoś, sardynki, krewetki, małże);
  • nabiał (mleko, jogurt, sery);
  • jaja;
  • wątróbka;
  • drożdże piwne.

Osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy B12. Ich dieta nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego, które są głównym źródłem tej witaminy. W takim przypadku zaleca się stosowanie suplementów diety lub spożywanie produktów wzbogacanych w witaminę B12, takich jak niektóre mleka roślinne czy płatki śniadaniowe.

Niedobór witaminy B12

Główną przyczyną niedoboru witaminy B12 jest niezdolność pacjenta do wchłaniania witaminy. W mniejszym stopniu problem stanowi nieodpowiednia ilość witaminy w diecie. Jednak ograniczenie wielkości porcji spożywanych po operacji bariatrycznej może przyczynić się do wystąpienia niedoborów. Dlatego tak istotna jest suplementacja wszystkich osób po operacji.

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 prowadzi do szeregu objawów, takich jak:

  • Osłabienie, mrowienie oraz drętwienie mięśni w kończynach.
  • Problemy z koordynacją. Niedobór witaminy B12 może wpłynąć na zdolność koordynowania ruchów i prowadzi do zaburzeń równowagi.
  • Zmęczenie i osłabienie i braku energii.
  • Anemia megaloblastyczna, której objawami są osłabienie, bladość skóry, problemy z oddychaniem i tachykardia.
  • Niedobór witaminy B12 może wpłynąć na funkcjonowanie mózgu i prowadzić do zaburzeń psychicznych. Przykładowymi zaburzeniami psychicznych są depresja, apatia, a nawet psychozy.
  • Zmiany neurologiczne, takie jak trudności z mówieniem, kołatanie serca, drżenie rąk, a także problemy z pamięcią i myśleniem.
  • Jeśli podejrzewasz niedobór witaminy B12, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi badania krwi. Na ich podstawie będzie mógł postawić diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie niedoborów witaminy B12 po resekcji żołądka

Jeśli jesteś po operacji resekcji żołądka, pamiętaj o regularnych badania krwi w celu monitorowania poziomów witaminy B12. W przypadku niedoboru lekarz może zalecić suplementację witaminy B12 w postaci tabletek lub zastrzyków. Możliwe, że będzie to wymagało dożylnego podawania witaminy B12, aby zapewnić odpowiednie wchłanianie. Ważne jest, aby konsultacja z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego dawkowania i sposobu podawania witaminy B12. Oprócz tego należy regularnie monitorować swoje poziomy tej witaminy, aby uniknąć poważniejszych powikłań wynikających z niedoboru.

Przeciwwskazania do zabiegu resekcji żołądka

Osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami płuc, chorobami nerek, chorobami wątroby lub chorobami autoimmunologicznymi mogą mieć większe ryzyko powikłań podczas operacji. Innym schorzeniem są zaburzeniami krzepnięcia krwi, takimi jak hemofilia lub choroba von Willebranda, które mogą mieć większe ryzyko krwawienia podczas operacji.

Jednym ze wskazań do resekcji żołądka jest otyłość. Jednakże, osoby z ciężką otyłością, z indeksem masy ciała powyżej 50, mogą mieć zwiększone ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Choroby układu pokarmowego, takie jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą sprzyjać większemu ryzyku rozwoju powikłań. Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się operacji resekcji żołądka z powodu zwiększonego ryzyka powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. Innym przeciwskazanień jest wiek pacjenta. Osoby starsze, zwłaszcza powyżej 65 roku życia, mogą mieć zwiększone ryzyko powikłań pooperacyjnych.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x