Chcąc zadbać o sylwetkę i zrzucić zbędne kilogramy, w pierwszym kroku odstawiamy słodycze i słodzone napoje. Przyzwyczajenie do słodkich pokarmów może jednak dawać się we znaki. Ciężko oprzeć się kawałkowi ciasta po obiedzie, a herbata bez łyżeczki cukru przestaje smakować. W takich momentach chętnie sięgamy po zamienniki cukru, czyli słodziki. Otrzymujemy słodki smak bez znacznego zwiększania kaloryczności. Brzmi idealnie? Zapewne mogłoby tak być, jednak słodziki nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Dowiedz się, dlaczego!
Czym są słodziki?
Słodziki to ogólna nazwa substancji słodzących o zmniejszonej kaloryczności względem białego cukru. Chociaż na opakowaniu znajdziemy mniejszą zawartość kilokalorii, dodane do deseru czy herbaty słodziki są zdecydowanie słodsze. Wśród zamienników cukru możemy wyróżnić dwa rodzaje:
– intensywne substancje słodzące jak aspartam, acesulfam, sukraloza, sacharyna i wiele innych. Mogą być pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, a ich słodkość jest zwiększona względem sacharozy.
– poliole, czyli naturalne substancje słodzące. Są szczególnie polecane osobom na diecie redukcyjnej oraz w przypadku problemów z gospodarką cukrową (cukrzyca, insulinooporność), ponieważ mają niższy indeks glikemiczny i kaloryczność od białego cukru. Należą do nich sorbitol, mannitol, maltitol oraz popularne obecnie ksylitol i erytrytol.
Czy słodziki są zdrowe? Jak wpływają na nasze zdrowie?
Chociaż wydawać by się mogło, że słodziki stanowią lepszą alternatywę dla cukru, trzeba mieć na uwadze, że ich spożywanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Niektóre z nich, zwłaszcza sorbitol i mannitol (alkohole polihydroksylowe) mogą wywoływać efekt przeczyszczający, jeśli są spożywane w nadmiernych ilościach. Wymiana cukru na słodziki następuje zazwyczaj wraz z chęcią ograniczenia kalorii w diecie. Niestety, nie wszystkie słodziki zawierają dużo mniej kalorii od cukru, na co należy zwrócić uwagę, jeśli planujesz redukcję masy ciała. Z całą pewnością należy rozważnie korzystać z dostępnych na rynku słodzików, a używanie ich w nadmiernej ilości jest niewskazane.
Słodzik słodzikowi nierówny – czyli które są lepsze?
Sklepowe działy ze zdrową żywnością uginają się od substancji słodzących. Możemy tam znaleźć cały przekrój omawianych wyżej substancji. Którą najlepiej wybrać? To zależy, czego oczekujemy od słodzika. Większość intensywnych substancji słodzących jest dużo słodsza od białego cukru. Dzięki temu już mniejsza ilość wystarczy, aby uzyskać pożądany smak. Jednak niektóre z nich mogą wydawać się gorzkie i nie każdemu będzie pasowała żywność z ich dodatkiem. Neutralnym i bezzapachowym słodzikiem jest erytrytol. Dlatego wiele osób chętnie wykorzystuje go do wypieków i słodzenia potraw.
Jeśli ciężko Ci wyobrazić sobie swoje życie bez słodzonej herbaty i domowych wypieków z użyciem cukru – skorzystaj z pomocy dietetyka. Odpowiednio zaplanowana dieta i zbilansowane posiłki sprawią, że ochota na słodkie przekąski minie. W naszym projekcie BARIA-MED zapewniamy dostęp do specjalistów, którzy pomogą Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę. Cukier nie musi stawać na Twojej drodze do zdrowego ciała!