fbpx
Wróć do bloga

Czym jest dumping syndrome?

dumping-syndrome

Dumping syndrome to problemy żołądkowo-jelitowe, które mogą dotyczyć nawet połowy pacjentów po operacji bariatrycznej. W niniejszym artykule przybliżymy definicję dumping syndrome, objawy z nim związane oraz skoncentrujemy się na metodach, które pozwolą uniknąć tego nieprzyjemnego zjawiska.

Dymping syndrome – czyli zespół poposiłkowy

Po operacji bariatrycznej żołądek przestaje pełnić swoją tradycyjną funkcję jako magazyn pokarmu. W związku z tym pokarm szybko przesuwa się do dwunastnicy lub bezpośrednio do jelita cienkiego. Ta sytuacja prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów jelitowych, które kontrolują pracę układu pokarmowego. Dodatkowo treść pokarmowa prowadzi do wiązania dużej ilości wody pozyskiwanej z krwi. Jednocześnie zachodzi szybkie wchłanianie glukozy i jako odpowiedź na to, intensywne wydzielanie insuliny. Nadmiar produkcji tego hormonu może spowodować wystąpienie tzw. późnego zespołu poposiłkowego.

Dumping syndrom, czyli zespół poposiłkowy, inaczej zwany także zespołem poresekcyjnym, to grupa objawów, które często występują u pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną. Mowa tu o zabiegach takich jak resekcja żołądka, zwłaszcza w przypadku osób otyłych. Operacja bariatryczna wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, co może prowadzić do problemów ze wchłanianiem składników odżywczych oraz nadmiernego wchłaniania glukozy z jelit po spożytym posiłku. W rezultacie jedzenie przedwcześnie dociera do jelita grubego, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowym. Skutkiem tego jest negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje dumping syndrome

Zespół poposiłkowy dzieli się na dwie kategorie: wczesny i późny. Wczesny zespół objawia się zazwyczaj 15-30 minut po zakończeniu posiłku. Towarzyszą mu symptomy takie jak bóle brzucha, biegunka, nudności, odbijanie, wymioty, przyspieszenie rytmu serca, nadmierne pocenie się oraz spadek ciśnienia krwi. Jego pojawienie się jest związane z szybkim opróżnianiem treści żołądka, co sprawia, że pokarm przedwcześnie trafia do jelita cienkiego, prowadząc do nadmiernego przenikania wody.

dumping-syndrome

Zespół późny ujawnia się 1-3 godziny po spożyciu posiłku i charakteryzuje się objawami takimi jak zawroty głowy, uczucie zmęczenia, nadmiernego pocenia się, głodu oraz drgawki. Jego pochodzenie związane jest z nadmiernym wydzielaniem insuliny przez trzustkę, co prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Obie formy tego zespołu mają swoje źródło w zaburzeniach trawiennych i metabolicznych, które występują po operacjach bariatrycznych. Wczesna forma wynika z przyjęcia wysokoosmotycznego pożywienia, które przedwcześnie dociera do jelita cienkiego, prowadząc do różnych reakcji organizmu. Późna forma natomiast wynika z nieprawidłowego wchłaniania glukozy w żołądku, co wpływa na funkcjonowanie trzustki i poziom cukru we krwi. Obie te formy mogą wpłynąć na komfort życia pacjenta i wymagają specjalnej opieki medycznej.

Dumping syndrome – przyczyny

Dumping syndrome może mieć swoje źródło w różnych czynnikach, które wpływają na proces trawienia i wchłaniania pokarmu. Do tych czynników zaliczamy:

  1. Spożycie wysokokalorycznego posiłku. Jeśli zbyt duża ilość kalorii zostaje dostarczona organizmowi w jednym posiłku, może to przyczynić się do wystąpienia objawów zespołu poposiłkowego.
  2. Spożycie posiłku bogatego w cukry proste. Produkty zawierające duże ilości cukrów prostych, takie jak słodycze, lody, napoje gazowane, soki owocowe, miód, syropy, a także duże ilości owoców, mogą przyspieszyć proces przemieszczania się treści żołądkowej do jelita cienkiego.
  3. Picie płynów w trakcie posiłku lub krótko przed, lub po posiłku. Spożycie płynów w trakcie posiłku, lub w jego pobliżu może prowadzić do rozrzedzenia treści żołądkowej i przyspieszenia jej przemieszczania się do jelita cienkiego.
  4. Spożycie posiłku o zbyt dużej objętości. Nadmierna ilość pokarmu może spowodować przyspieszone opróżnienie żołądka i przeniesienie dużej ilości treści do jelita cienkiego.
dumping-syndrome

Jak uniknąć dumping syndrome?

Jesteś po operacji bariatrycznej i boisz się, że dopadnie Cię dumping syndrome? Aby zapobiec wystąpieniu zespołu poposiłkowego, istnieją pewne zmiany w sposobie żywienia, które możesz wprowadzić!

  1. Spożywaj posiłki o mniejszej objętości, które zawierają węglowodany złożone, białko i błonnik. Ważne jest, aby odpowiednio bilansować posiłki po operacji bariatrycznej.
  2. Ogranicz spożycia cukrów prostych do minimum. Należy unikać słodyczy, napojów słodzonych, soków, dżemów, miodu, syropów, wyrobów cukierniczych oraz produktów z białej mąki.
  3. Unikaj spożycia dużej ilości owoców w jednym posiłku oraz napojów o wysokiej zawartości cukrów prostych. Takich jak napoje słodzone, soki owocowe, wody smakowe, kawa i herbata z dodatkiem cukru.
  4. Unikaj picia płynów w okresie 30 minut przed posiłkiem, w trakcie posiłku i przez 30 minut po posiłku.
  5. Wprowadzenie tych modyfikacji do codziennej diety może pomóc w zapobieżeniu lub złagodzeniu objawów zespołu poposiłkowego po operacji bariatrycznej. Ważne jest, aby pacjenci po takich operacjach mieli świadomość konieczności dostosowania swojego sposobu odżywiania. Dzięki temu mogą osiągnąć jak najlepsze efekty i zachować zdrowie na długie lata.
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x