fbpx
Wróć do bloga

Jak bezpiecznie schudnąć, czyli zdrowe odchudzanie w 3 krokach.

Jak bezpiecznie schudnąć, czyli zdrowe odchudzanie w 3 krokach.

Wygląd fizyczny jest dla wielu z nas bardzo istotny. Czasami przedkładamy kwestie zewnętrze ponad wszystko, porównujemy się do innych ludzi i zatracamy w kompleksach. Nie inaczej jest w kwestii masy ciała. Żeby to powstrzymać, staramy się znaleźć szybki sposób na zrzucenie wagi. Szukając takich fraz w Internecie, możemy natknąć się na wiele sposobów na odchudzanie. Jednak czy wszystkie z nich są bezpieczne? Próbując pozbyć się dodatkowych kilogramów, możemy też dodatkowo stracić własne zdrowie. Z naszego artykułu dowiesz się jak bezpiecznie schudnąć oraz czy zdrowe odchudzanie jest możliwe! Przeczytaj dalej!

Krok 1 – Na czym polega zdrowe odchudzanie, czyli deficyt kaloryczny w pigułce.

Zacznijmy od tego, jak w ogóle dochodzi do sytuacji, że chudniemy. Mówiąc o odchudzaniu mamy na myśli redukcję tkanki tłuszczowej do normy określonej dla wieku i płci lub. Żeby do tego doszło, konieczny jest ujemny bilans kaloryczny. Osiągnięcie tzw. deficytu jest możliwe poprzez obliczenie swojej całkowitej przemiany materii (CPM). Nie jest to trudne, ponieważ wystarczy skorzystać z dostępnym w Internecie kalkulatorów. Do policzenia CPM konieczne jest:

  • Płeć,
  • Wiek,
  • Wzrost,
  • Masa ciała.

Oraz określenie stopnia swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia:

Niski poziom aktywnościSiedzący tryb życia i lekkie aktywność fizyczna.
Średni poziom aktywnościAktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, kilka razy w tygodniu.
Wysoki poziom aktywnościPraca fizyczna oraz codzienne treningi o wysokiej aktywności.

Aby bezpiecznie schudnąć konieczne jest uzyskanie deficytu kalorycznego, czyli odjęcie od całkowitego zapotrzebowania energetycznego ok. 250-300 kcal. Zdrowe odchudzanie wymaga odpowiednio dobranej diety pod względem jej kaloryczności. Zbyt duży deficyt kaloryczny będzie prowadził do głodzenia oraz pogorszenia samopoczucia. Będzie to miało negatywny wpływ na dalszy proces odchudzania, dlatego najlepszym sposobem na zdrowe odchudzanie jest zgłoszenie się po pomoc i wsparcie do doświadczonego dietetyka.

jak bezpiecznie schudnąć ile chudnąć na tydzień ile kilogramów na miesiąc

Krok 2 – Jak bezpiecznie schudnąć? Ile kilogramów tygodniowo powinienem chudnąć?

Rygorystyczna dieta, mordercze treningi i ciągłe odmawianie sobie przyjemności wcale nie przynoszą pozytywnych efektów w procesie zdrowego odchudzania. Mogą wręcz negatywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz motywację. Zdrowe odchudzanie wymaga stopniowego zrzucania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Aby móc bezpiecznie schudnąć, powinniśmy stopniowo redukować masę ciała o około 0,5 – 1 kg/ tydzień. W ciągu miesiąca daje to 2-4 kg. Samodzielne odchudzanie może nie być łatwe, ponieważ początkowo waga może stać w miejscu. Jeśli dodamy do tego aktywność w ciągu dnia oraz treningi, waga może ruszyć niewiele w dół. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że podczas ćwiczeń nie tylko redukujemy tkankę tłuszczową, ale również budujemy masę mięśni. 

zdrowe odchudzanie aktywność fizyczna w odchudzaniu

Krok 3 – Zdrowe odchudzanie to zdrowa aktywność fizyczna.

Deficyt kaloryczny uzyskujemy zazwyczaj poprzez zmniejszenie kaloryczności pokarmów w każdego ciągu dnia. Jednak możemy go także osiągnąć, zwiększając ilość spalanych kalorii podczas aktywności fizycznej oraz treningów. Spalane w ich trakcie kalorie pogłębiają deficyt energetyczny. Współpraca ze specjalistą może być niezbędna, aby dopasować rodzaj i intensywność treningów, a także dobrać dietę odpowiednią do naszej aktywności fizycznej. Zdrowe odchudzanie wymaga wielokierunkowego podejścia. To nie tylko dieta i zasady zdrowego odżywiania, ale także aktywność fizyczna. Działa to oczywiście w dwie strony – zdrowe odchudzanie nie obejdzie się bez aktywności fizycznej, która ma znaczenie nie tylko dla redukcji tkanki tłuszczowej, ale również poprawy wydolności, układu krążenia oraz naszego samopoczucia. 

Chcesz bezpiecznie schudnąć – skontaktuj się z naszymi specjalistami!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x