Podobno ciąża to jedyny przyrost wagi, który cieszy kobietę. Mówi się, że ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Część kobiet się z tym zgadza, część zaprzecza. Dla każdej z pań jest to indywidualne doświadczenie, podczas którego zmienia się wszystko. Powrót do wagi sprzed ciąży spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym mamom. To, jak szybko kobieta wróci do swojej wagi sprzed ciąży, w dużej mierze zależy od niej samej. W szczególności od diety, którą stosuje i aktywności fizycznej. Istnieje wiele poradników w tej sprawie. Jednak jak połączyć opiekę nad małym bobasem i schudnąć po ciąży?
Przyrost masy ciała w czasie ciąży
Przyrost masy ciała w czasie ciąży jest naturalnym zjawiskiem. Zależy od kilku czynników, takich jak indeks masy ciała przed ciążą, wiek matki, stan zdrowia matki i płodu. Ważny jest również tryb życia, jaki prowadzi świeżo upieczona mama i poziom aktywności fizycznej.
Każda ciąża jest inna i to ile kobieta przytyje w ciąży, jest indywidualną wartością. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem ciąży skonsultować się z lekarzem, który może doradzić, jakie powinny być odpowiednie cele związane z przyrostem masy ciała w czasie ciąży. Dla kobiety o prawidłowym BMI (18,5 – 24,9) przyrost masy ciała w trakcie całej ciąży powinien wynosić około 11,5 – 16 kg. Natomiast w ciąży bliźniaczej przyrost masy ciała wynosi około 16-20,5 kg. Warto minimum raz w miesiącu kontrolować przyrost masy ciała w ciąży. Dlaczego warto mieć na oku jego wartości? Otóż, zbyt duży przyrost masy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości u matki oraz dziecka. Ponadto przyczynia się do powikłań takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie czy poród przedwczesny.
Zmęczenie i brak czasu na ćwiczenia
Chyba większość z nas świeżo upieczoną mamę wyobraża sobie w ten sam sposób. Podkrążone oczy z niewyspania się i mętlik w głowie, w co włożyć ręce. Zmęczenie i brak czasu to częste wyzwania, z którymi zmaga się wiele matek po ciąży. Czasem utrudniają one osiągnięcie celu związanego z utratą wagi. Niemniej jednak istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby przeciwdziałać temu problemowi. Oto sposoby jak znaleźć czas aby schudnąć po ciąży:
- Znajdź krótkie okienka czasowe-nawet jeśli nie możesz wygospodarować dużej ilości czasu na ćwiczenia, może uda Ci się znaleźć kilka krótkich okienek czasowych w ciągu dnia, np. 10-15 minut, które możesz poświęcić na trening. Możesz ćwiczyć w domu, korzystając z filmów instruktażowych lub treningów online.
- Wykorzystaj czas spędzany z dzieckiem-wiele ćwiczeń można wykonywać w towarzystwie dziecka, np. ćwiczenia z hantlami lub ćwiczenia na macie do jogi. W ten sposób nie tylko będziesz mogła zintegrować swoje ćwiczenia z opieką nad dzieckiem, ale także stworzysz dla niego przykład zdrowego stylu życia.
- Zmodyfikuj swoje nawyki żywieniowe-aby schudnąć, ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co jesz. Zamiast ciężkostrawnych i tłustych potraw, postaw na zdrowe źródła białka, warzywa i owoce. Możesz przygotować sobie zdrowe posiłki z wyprzedzeniem, aby nie tracić czasu na gotowanie w ciągu dnia.
- Szukaj wsparcia-szukaj wsparcia w rodzinie lub w grupie innych matek, które przechodzą przez podobne doświadczenia. Razem możecie się motywować i zachęcać do dalszej pracy.
Pamiętaj, że każdy postęp jest ważny i nie ma znaczenia, ile czasu potrzebujesz, aby osiągnąć swoje cele. Ważne, aby robić kroki w kierunku zdrowego stylu życia i nieustannie dążyć do poprawy.
Dieta a karmienie piersią
Jeśli zastanawiasz się jak schudnąć po ciąży, ważne jest, abyś nie stosowała żadnych przypadkowych diet. Gdy karmisz piersią, musisz pamiętać nie tylko o sobie i szybkim powrocie do wagi sprzed ciąży, ale przede wszystkim o zdrowiu maluszka. Dieta karmiącej matki jest bardzo ważna. Skład mleka matki zależy w dużej mierze od tego, co matka je. Właściwe odżywianie ma również wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety. Jakie składniki warto umieścić w codziennym jadłospisie?
- pełnoziarniste produkty zbożowe – pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, makarony i płatki zbożowe, które dostarczają organizmowi nie tylko energii, ale także błonnika pokarmowego, który odpowiada za wspomaganie procesów odchudzania;
- chude mięsa (m.in. kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina), ryby, jaja, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu oraz strączki (m.in. fasola, ciecierzyca, soczewica), będące doskonałym źródłem białka;
- produkty zawierające tłuszcze nienasycone;
- warzywa i owoce;
- duża ilość płynów – podczas karmienia piersią zaleca się, by kobieta wypijała około 3 litrów płynów na dobę, z czego większość powinna stanowić woda.
Ćwiczenia po ciąży
W okresie połogu najlepiej w pierwszej kolejności skupić się na spacerach oraz regeneracji ciała. Możesz wykonywać delikatne ćwiczenia dla mam, polegające m.in. na spięciach mięśnia poprzecznego brzucha i mięśni tułowia. Dopiero później możesz zacząć myśleć o bardziej intensywnych treningach.
Mommy makeover
To popularny termin, który oznacza kombinację chirurgicznych i niechirurgicznych procedur kosmetycznych. Mają na celu poprawę wyglądu ciała i twarzy kobiety po porodzie. Zazwyczaj zabiegi te obejmują m.in. korekcję piersi, liposukcję, plastykę brzucha oraz lifting twarzy. Mommy makeover pomaga kobietom, które odczuwają duży dyskomfort ze swojego wyglądu po ciąży i porodzie. Zwłaszcza gdy nie są w stanie odzyskać swojej poprzedniej sylwetki mimo wysiłków podejmowanych w ramach diety i ćwiczeń.