fbpx
Wróć do bloga

W tym roku schudnę, czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

W tym roku schudnę, czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Przyszedł Nowy Rok a wraz z nim nowe postanowienia. Wielu z nas planuje zmiany w swoim życiu, które ma zamiar zacząć realizować już od stycznia. Tworzymy listy, zapisujemy swoje plany i cele, chcąc je odhaczać po zrealizowaniu. O ile samo stworzenie postanowień noworocznych wydaje się prostą sprawą, zupełnie inaczej wygląda proces ich realizacji. Jednym z częstszych planów na nowy rok jest odchudzanie. Ludzie decydują się, że od 1 stycznia odstawią słodycze, zaczną jeść regularnie czy pójdą na siłownie. Pierwszy miesiąc roku to czas, kiedy na zajęciach fitness sale pękają w szwach. Z każdym miesiącem jednak ilość chętnych zmniejsza się, a siłownie nie sprzedają już tyle karnetów. Dlaczego tak jest? Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych i zrealizować je do końca? Przedstawiamy skuteczne rady, które pomogą spełnić noworoczne cele!

Czy warto stawiać sobie cele w odchudzaniu?

Odchudzanie to często długi proces. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do smaku przetworzonej żywności i gazowanych napojów, oraz do spędzania czasu przed telewizorem. Zmiany w redukcji masy ciała powinny zachodzić stopniowo, jeśli zależy nam na trwałych efektach. Właśnie dlatego warto postawić sobie cele, do których będziemy dążyć przez cały okres odchudzania, aby następnie starać się utrzymać stałą masę ciała. Stawianie sobie konkretnych punktów za cel będzie także stanowiło motywację do realizacji swojego planu odchudzania. Rozpoczęcie zdrowego stylu życia to dla wielu osób duża zmiana, dlatego odpowiednia motywacja pozwoli podtrzymać nawyki i wytrwać w swoich postanowieniach. Ustanowienie konkretnych, ale przede wszystkim osiągalnych celów będzie skutkowało zwiększeniem motywacji do dalszego działania. Pozostaje jednak pytanie – jak wytrwać w postanowieniach noworocznych dotyczących odchudzania?

jak wytrwać w postanowieniach noworocznych

Odchudzanie od nowego roku… 

Ustanawianie celów na najbliższy rok to popularny zwyczaj. „Nowy rok – nowy ja” – to motto przejawia się w wielu postanowieniach, które swój początek będą miały wraz z rozpoczęciem nowego roku. Do tej pory zamierzaliśmy wprowadzać nowe nawyki po wakacjach, po świętach czy też od poniedziałku. Nowy rok wydaje się być w porównaniu do innych dni, ważnym momentem, który aż prosi się o zmiany w naszym życiu. Właśnie dlatego wielu z nas decyduje się na pewne postanowienia, a bardzo częstym z nich jest schudnięcie. Proces odchudzania kojarzy nam się z wieloma wyrzeczeniami, dlatego chętnie odwlekamy go w czasie. Nowy rok i składane postanowienia to czas, kiedy chcemy w końcu rozpocząć realizację naszych planów, a niekiedy także marzeń o szczupłej sylwetce.

Co więcej – styczeń to idealna pora, aby zacząć pracę nad swoim ciałem i przygotować je na okres wakacyjny. Odchudzanie to jednak nie tylko wiele wyrzeczeń, ale przede wszystkim wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Motywacja związana z rozpoczynającym się Nowym Rokiem ma pozytywną wartość. Należy jednak pamiętać, że zdrowy tryb życia powinien towarzyszyć nam przez wiele lat, nie tylko w tym konkretnym roku. 

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Kilka prostych rad.

Największy kłopot z postanowieniami noworocznymi jest taki, że niewielu z nas doprowadza je do końca. Natłok obowiązków, zdarzenia losowe i codzienne życie skutecznie odciągają nas od realizacji celów. Pojawia się brak czasu na wymarzone podróże, brakuje pieniędzy na kolejne lekcje języków czy też męczące stają się dojazdy do szkoły tańca. Są jednak postanowienia, które nie wymagają specjalnych funduszy, a ich realizacja nie tylko sprawi nam radość, ale także zapewni wiele zdrowia i uchroni przed groźnymi chorobami. Jednym z takich celów jest właśnie redukcja masy ciała. Dlaczego jednak wielu z nas nie wie, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych dotyczących odchudzania? Podpowiemy co zrobić, żeby na koniec roku móc odhaczyć ten ważny punkt na liście postanowień. Oto skuteczne rady jak wytrwać w postanowieniach noworocznych:

  1. Stawiaj sobie realne cele. Musisz uwierzyć, że małymi kroczkami szybciej i skuteczniej dotrzesz do wymarzonego celu sylwetkowego.
  2. Nie wymagaj od siebie za dużo na początek. Nie musisz całkowicie rezygnować z ulubionych potraw czy wieczornego oglądania filmów. 
  3. Zacznij od spacerów, nie od maratonów. Istnieje wiele aktywności od których możesz zacząć, bez narażania się na kontuzje.
  4. Nie musisz radzić sobie sam – pozwól sobie pomóc i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia dietetyka, fizjoterapeuty czy psychoterapeuty.
  5. Zadbaj o swoje zdrowie – skontaktuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Dodatkowe kilogramy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach w organizmie. 
0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x