fbpx
Wróć do bloga

Słodycze bez cukru – co tak naprawdę zawierają?

kobieta je słodycze bez cukru

Przejście na dietę w pierwszej kolejności kojarzy nam się z odstawieniem tego, co najbardziej lubimy – gazowanych napoi, słonych przekąsek i oczywiście słodyczy. Producenci żywności wychodzą jednak naprzeciw osobom na diecie i zachęcają do kupowania „słodyczy bez cukru”. Czy jest to rozwiązanie idealne dla pacjentów na diecie redukcyjnej? Słodki smak w bezcukrowych słodyczach musimy przecież czymś zastąpić. Nasuwa się w takim razie pytanie – co tak naprawdę zawierają słodycze bez cukru?

Cukier krzepi – a może wręcz przeciwnie?

To słynne hasło reklamowe prosto z przedwojennej Polski niestety nie ma racji bytu. Chociaż cukier jest dla nas smaczny, a jego słodycz bywa uzależniająca – lepiej go nie nadużywać. Ten produkt, nawet pomimo swojego „warzywnego” pochodzenia (ponieważ cukier produkowany jest z buraków cukrowych), ma wiele wad, które należy mieć na uwadze, zanim sięgniemy po kolejnego cukierka czy batonika. Przede wszystkim cukier wpływa na gospodarkę węglowodanową, a jego spożycie powoduje wyrzut insuliny. Podjadanie słodkich przekąsek między posiłkami będzie wywoływać kolejne rzuty wydzielania tego hormonu, co w efekcie będzie prowadziło do zaburzeń metabolicznych oraz gromadzenia się niechcianej tkanki tłuszczowej. Cukier to niestety jeden z czynników wpływających na rozwój próchnicy. Najprostszym sposobem, aby uniknąć tych niechcianych efektów, byłoby całkowite zaprzestanie spożywania produktów z cukrem. Jednak ciężko nam się oprzeć przed tymi słodkimi grzeszkami, dlatego „słodycze bez cukru” wydają się idealną alternatywą. Czy to jednak zawsze dobre rozwiązanie?

jakie słodycze bez cukru można jeść

Co zawierają słodycze bez cukru?

Słodycze bez cukru – skoro go nie zawierają, dlaczego wciąż są słodkie? To pytanie powinniśmy sobie zadać, zanim rzucimy się po kolejnego batonika oznaczonego etykietką sugar free. Słodycze bez cukru zawierają oczywiście substancje słodzące, które gwarantują słodki smak tych przekąsek. I chociaż faktycznie słodkości te pozbawione są białego cukru, w ich składzie znajdziemy jego różne zamienniki. W składzie tych produktów znajdziemy przede wszystkim słodziki, takie jak:

– mannitol,

– erytrytol,

– ksylitol,

– sacharyna,

– Acesulfam K

– aspartam.

Nazwy te mogą brzmieć znajomo, a niektóre z nich ciągną za sobą negatywną opinię. Słodziki, zwłaszcza gdy spożywane są w nadmiernych ilościach, mogą być przyczyną biegunek i nudności.

słodycze bez cukru ciastka czekoladki

Ile można zjeść słodyczy bez cukru?

Sam fakt, że słodycze bez cukru, jak wynika z ich nazwy, nie zawierają cukru, nie oznacza, że możemy jeść je do woli. Zawarte w nich słodziki mają określony limit spożycia, a przekroczenie tej wartości może skutkować nieprzyjemnymi objawami dla organizmu. Zwłaszcza aspartam może skutkować zniszczeniem układu nerwowego u osób chorych na fenyloketonurię. Słodzik ten rozkłada się w ludzkim organizmie do dwóch aminokwasów -kwasy L-asparaginowego i L-fenyloalaniny. Chociaż słodycze bez cukru polecane są zwłaszcza osobom na diecie, nie oznacza to wcale, że nie powodują one tycia. Taka słodka przekąska, nawet bez dodatku cukru, pozostaje wciąż źródłem węglowodanów i tłuszczów. Kolejną wadą słodzików, istotną zwłaszcza dla osób na diecie redukcyjnej, jest to, że zwiększają one apetyt na słodkie. W efekcie nie kończymy na jednym cukierku czy batoniku, tylko zjadamy ich zdecydowanie więcej. 

Czy słodycze bez cukru można jeść na diecie?

Słodycze bez cukru mogą spożywać osoby na diecie redukcyjnej, jednak powinny pamiętać o umiarze. Nadmiar słodyczy, nawet tych bez cukru, może prowadzić do odkładania się niechcianej tkanki tłuszczowej, a u pacjentów otyłych będzie to skutkowało pogłębianiem się problemu. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady dotyczącej odżywania – skontaktuj się z nami i umów swoją wizytę do naszej dietetyk klinicznej!

0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x