fbpx
Wróć do bloga

Błonnik po operacji bariatrycznej

Błonnik po operacji bariatrycznej

Po operacji bariatrycznej, dieta odgrywa jedną z najważniejszych ról w aspekcie zdrowego powrotu do codziennego życia. Na drodze pacjenta bariatrycznego jest jednak szereg utrudnień i wyznań. Jednym z nich jest utrudnione spożywanie odpowiedniej ilości błonnika. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia wielkości porcji spożywanego pożywienia oraz skoncentrowania się na zaspokajaniu potrzeb białka. Ważne jest, aby błonnik pozostał istotnym elementem diety po operacji bariatrycznej ze względu na jego korzystny wpływ na trawienie, regulację poziomu glukozy, oraz utrzymanie zdrowej florze bakteryjnej w jelitach.

Błonnik pokarmowy, znany również jako włókno pokarmowe, to rodzaj węglowodanu nieprzyswajalnego. Dzięki temu jest odporny na działanie enzymów trawiennych. Ta nieprzyswajalność nadaje mu unikalne właściwości, które spełniają istotne funkcje w organizmie, niebędące bezpośrednio związane z dostarczaniem składników odżywczych.

Rodzaje błonnika pokarmowego

Błonnik pokarmowy to substancja pochodzenia roślinnego, która stanowi istotny składnik diety. Jak już wspomniano wcześniej, nie ulega strawieniu ani wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mimo to, jest tak ważną częścią diety, a szczególnie diety po operacji bariatrycznej? 

Podział błonnika obejmuje:

1. Rozpuszczalny w wodzie. Ta forma błonnika tworzy żel, który wypełnia żołądek i jelita. Jego działanie obejmuje spowolnienie wchłaniania glukozy i trójglicerydów, obniżanie stężenia cholesterolu we krwi, ułatwianie usuwania toksycznych produktów przemiany materii oraz wspieranie wzrostu pożytecznych bakterii w jelitach.

2. Nierozpuszczalny w wodzie. Błonnik nierozpuszczalny absorbuje wodę, zwiększając objętość stolca. Działa jak “miotełka”, przyśpieszając perystaltykę jelit i regulując rytm wypróżnień. Jego działanie skupia się na czyszczeniu jelit z resztek pożywienia.

Obie te frakcje błonnika pełnią różne, ale równie istotne funkcje w zachowaniu zdrowego funkcjonowania układu pokarmowego. Regularne spożywanie źródeł błonnika, takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe czy nasiona, wpływa korzystnie na funkcje trawienne oraz ogólne zdrowie organizmu.

Błonnik po operacji – jaka ilość odpowiednia?

W jakiej ilości błonnik powinien komponować się na talerzu bariatrycznym? Zalecane dzienne spożycie błonnika podlega zmianom. Uzależnione jest to od czasu od przeprowadzonej operacji bariatrycznej oraz etapu diety, który aktualnie przejście. W początkowych fazach, gdy zalecane są diety płynne lub miękkie, staraj się unikać produktów bogatych w błonnik. Dopiero w późniejszym okresie warto stopniowo wprowadzać pokarmy o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego.

Obecnie zalecenia wskazują na spożywanie około 15 g błonnika na każde 1000 kcal. Jednakże, istnieje również rozróżnienie w zależności od płci. Dla kobiet zalecana ilość wynosi około 25 g błonnika na dobę, natomiast dla mężczyzn 38 g. Z praktycznego punktu widzenia, pierwsza metoda wydaje się bardziej dostępna w początkowych etapach diety stałej, natomiast po około roku od operacji bariatrycznej preferowane jest przejście na drugą metodę, co sprzyja utrzymaniu zbilansowanego spożycia błonnika.

Jakie są funkcje błonnika pokarmowego?

Błonnik pokarmowy pełni wiele kluczowych funkcji, co czyni go niezwykle istotnym elementem diety po operacji bariatrycznej. Jego obecność na talerzu przynosi liczne korzyści:

 • Błonnik absorbuje wodę, pęcznieje w żołądku, wywołując uczucie sytości. To sprawia, że część spożywanego pożywienia jest niestrawiona, a wchłanianie tłuszczu jest ograniczone.
 • Pomaga utrzymać prawidłowe ruchy jelit, co przyspiesza proces trawienia.
 • Działa korzystnie na profil lipidowy, pomagając w kontrolowaniu poziomu cholesterolu we krwi.
 • Zwiększa masę i objętość stolca, co ułatwia regularne i skuteczne wydalanie kału, wspierając zdrowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
 • Przyczynia się do utrzymania właściwego składu żółci, co zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych.
 • Poprzez wiązanie trójglicerydów i lipidów w jelitach, błonnik wspomaga kontrolę poziomu tłuszczów we krwi.
 • Dzięki zdolności do wiązania jonów metali ciężkich, błonnik wspomaga eliminację toksyn z organizmu.
 • Opóźnia wchłanianie glukozy, co może korzystnie wpływać na kontrolę cukrzycy.
 • Błonnik wspiera zdrową mikroflorę jelitową, co ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia przewodu pokarmowego.
 • Badania sugerują, że regularne spożywanie błonnika może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego.
 • Pomaga utrzymać zdrowe funkcjonowanie jelit, co zapobiega stanom zapalnym i uchyłkom.
 • Regularne spożywanie błonnika może przeciwdziałać powstawaniu hemoroidów, wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Błonnik po operacji – gdzie go szukać?

błonnik-po-operacji

Najważniejszym źródłem błonnika w codziennej diecie są warzywa, owoce oraz produkty zbożowe i ich przetwory. Również rośliny strączkowe zawierają znaczące ilości błonnika, choć spożywane są w Polsce stosunkowo rzadko i w niewielkich ilościach. Zawartość błonnika w tych produktach różni się w zależności od rodzaju rośliny, konkretnej jej części, warunków wzrostu, stopnia dojrzałości oraz sposobu przetwarzania. Różnica te mają zasadnicze znaczenie, ponieważ wpływają na wartość odżywczą i korzyści zdrowotne, jakie można uzyskać z spożywania różnorodnych źródeł błonnika.

Wśród rodzajów błonnika można wyróżnić:

 1. Celuloza jest najbardziej powszechnym wielocukrem roślinnym. Znajdziesz ją przede wszystkim w warzywach takich jak brokuły, brukselka, sałata, a także w rodzynkach i kapuście włoskiej.
 2. Hemiceluloza znajduje się m.in. w chlebie razowym, burakach, brukselce, kapuście włoskiej, grochu i otrębach pszennych.
 3. Ligniny, która jest pochodną alkoholu, występuje m.in. w burakach, brokułach, grochu i fasoli szparagowej.
 4. Ostatnia grupa to pektyny, które w największych ilościach możesz znaleźć w niedojrzałych owocach, zwłaszcza w agrestach, jagodach, porzeczkach i malinach. Warzywami bogatymi w pektynę są również warzywa korzeniowe, szczególnie buraki i marchew.
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x