Wróć do bloga

Otyłość III stopnia – dlaczego powinniśmy się jej obawiać?

Otyłość III stopnia – dlaczego powinniśmy się jej obawiać?

Na przestrzeni całego życia, nasza waga bardzo się zmienia w zależności od trybu życia, rodzaju pracy, stosowanej diety czy aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia dla wahań wagi są również zaburzenia hormonalne czy stosowanie niektórych leków. Nadmiar spożywanych kalorii i brak aktywności fizycznej sprzyja nabywaniu dodatkowych kilogramów. Może do doprowadzić do rozwoju nadwagi, a później także otyłości. Ta druga z kolei może ewoluować w kolejne stopnie, aż w końcu osiągnie 3. stopień. Czym jest otyłość III stopnia i jak można ją leczyć?

Otyłość otyłości nierówna, czyli 3 stopnie zaawansowania otyłości…

Otyłość uplasowała się na 6. miejscu w rankingu chorób o najwyższej śmiertelności. Winę za około 15% przedwczesnych zgonów w Europie przypisuje się właśnie otyłości. W Polsce na otyłość cierpi około 24% naszego społeczeństwa. Odróżnienie nadwagi od otyłości polega na ocenie BMI pacjenta. Zakresy tego wskaźnika masy ciała prezentują się następująco:

– <16,0 – wygłodzenie

– 16,0 – 16,9 – wychudzenie,

– 17,0 – 18,5 – niedowaga,

– 18,5 – 24,9 – waga prawidłowa,

– 25,0 – 29,9 – nadwaga,

– 30,0 – 34,9 – otyłość I stopnia,

– 35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia,

– > lub równe 40,0 – otyłość III stopnia.

Nieprawidłowa dieta z nadwyżką kalorii i spożywanie wysoko przetworzonej żywności będzie skutkowało rozwojem nadwagi lub otyłości. Jeśli w porę nie zareagujemy i nie zmienimy nawyków żywieniowych oraz stylu życia – zaburzenia te mogą ewoluować, aż rozwinie się otyłość III stopnia. 

otyłość III stopnia na czym polega

Czym grozi otyłość III stopnia?

Trzeba mieć na uwadze, że otyłość to poważna choroba. Im wyższy jest wskaźnik BMI, a co za tym idzie – im wyższy stopień otyłości, tym konsekwencje mogą być poważniejsze. Rośnie również ryzyko rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Dodatkowe kilogramy nie stanowią jedynie problemu wizualnego. Pacjenci chorujący na otyłość powinni obawiać się rozwinięcia chorób takich jak:

– astma,

– nadciśnienie,

– choroba niedokrwienna serca,

– zakrzepica żylna,

– miażdżyca,

– cukrzyca,

– dyslipidemia,

– insulinooporność.

Istnieją badania, które wykazały powiązanie otyłości ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Rosnąca liczba pacjentów zmagających się z otyłością koreluje ze zwiększoną zapadalnością na nowotwory wątroby, trzustki oraz okrężnicy. Podobna sytuacja dotyczy również nowotworów prostaty u mężczyzn, a także nowotworów jajnika, macicy oraz piersi w przypadku kobiet. 

skąd się bierze otyłość III stopnia

Otyłość III stopnia – jak wygląda leczenie?

Leczenie otyłości to przede wszystkim redukcja wagi. Należy mieć jednak na uwadze, że podczas leczenia otyłości nie można pominąć chorób współistniejących u pacjenta. Mowa tutaj o dodatkowych lekach na nadciśnienie, cukrzycę, dyslipidemię, a także rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Podstawą leczenia samej otyłości jest redukcja masy ciała, która powinna obejmować zdrową i zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Jednak powrót do właściwej wagi może być czasochłonnym i ciężkim procesem, dlatego nieocenione jest wsparcie psychoterapety, a także fizjoterapeuty. Istnieją sytuacje, kiedy konieczne będzie dołączenie leczenia bariatrycznego. Wśród dostępnych metod znajdziemy:

– balon żołądkowy,

– rękawową resekcję żołądka,

– opaskę żołądkową, 

– gastric bypass.

Najbardziej odpowiedni sposób leczenia chirurgicznego powinien wybrać doświadczony chirurg bariatra. W naszym projekcie BARIA MED funkcjonującym przy centrum medycznym Inter Med, możesz liczyć na fachową pomoc wszystkich specjalistów. Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę, aby poznać najlepsze metody leczenia otyłości.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


Kalkulator BMI





Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje BMI

Twój wynik to:


DARMOWA KONSULTACJA Z KOORDYNATOREM BARIATRYCZNYM
Umów się na ZOOM, Skype lub telefon i uzyskaj podstawowe informacje, w jaki sposób możemy pomóc w leczeniu otyłości
Optymalne leczenie otyłości lub nadwagi
Konsultacje kwalifikacyjne wstępne u chirurga bariatry lub lekarza - obesitologa
Czas na wszystkie niezbędne badania
Dla osób z daleka planujemy je kompleksowo wraz z terminem zabiegu
PAKIETY AFTER CARE
Dzięki pakietom konsultacji wspieramy Cię długoterminowo odnośnie zmiany nawyków i podejścia do problemu otyłości
WARTO WIEDZIEĆ
Pakiety pozwalają na okresowe badania sprawdzające parametry w Twoim powrocie do zdrowia
Serio - to już wszystko. Wygrałeś.
Teraz tylko zadbaj o to, co udało Ci się osiągnąć
0
Would love your thoughts, please comment.x