Na przestrzeni całego życia, nasza waga bardzo się zmienia w zależności od trybu życia, rodzaju pracy, stosowanej diety czy aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia dla wahań wagi są również zaburzenia hormonalne czy stosowanie niektórych leków. Nadmiar spożywanych kalorii i brak aktywności fizycznej sprzyja nabywaniu dodatkowych kilogramów. Może do doprowadzić do rozwoju nadwagi, a później także otyłości. Ta druga z kolei może ewoluować w kolejne stopnie, aż w końcu osiągnie 3. stopień. Czym jest otyłość III stopnia i jak można ją leczyć?
Otyłość otyłości nierówna, czyli 3 stopnie zaawansowania otyłości…
Otyłość uplasowała się na 6. miejscu w rankingu chorób o najwyższej śmiertelności. Winę za około 15% przedwczesnych zgonów w Europie przypisuje się właśnie otyłości. W Polsce na otyłość cierpi około 24% naszego społeczeństwa. Odróżnienie nadwagi od otyłości polega na ocenie BMI pacjenta. Zakresy tego wskaźnika masy ciała prezentują się następująco:
– <16,0 – wygłodzenie
– 16,0 – 16,9 – wychudzenie,
– 17,0 – 18,5 – niedowaga,
– 18,5 – 24,9 – waga prawidłowa,
– 25,0 – 29,9 – nadwaga,
– 30,0 – 34,9 – otyłość I stopnia,
– 35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia,
– > lub równe 40,0 – otyłość III stopnia.
Nieprawidłowa dieta z nadwyżką kalorii i spożywanie wysoko przetworzonej żywności będzie skutkowało rozwojem nadwagi lub otyłości. Jeśli w porę nie zareagujemy i nie zmienimy nawyków żywieniowych oraz stylu życia – zaburzenia te mogą ewoluować, aż rozwinie się otyłość III stopnia.
Czym grozi otyłość III stopnia?
Trzeba mieć na uwadze, że otyłość to poważna choroba. Im wyższy jest wskaźnik BMI, a co za tym idzie – im wyższy stopień otyłości, tym konsekwencje mogą być poważniejsze. Rośnie również ryzyko rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Dodatkowe kilogramy nie stanowią jedynie problemu wizualnego. Pacjenci chorujący na otyłość powinni obawiać się rozwinięcia chorób takich jak:
– astma,
– nadciśnienie,
– choroba niedokrwienna serca,
– zakrzepica żylna,
– miażdżyca,
– cukrzyca,
– dyslipidemia,
– insulinooporność.
Istnieją badania, które wykazały powiązanie otyłości ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Rosnąca liczba pacjentów zmagających się z otyłością koreluje ze zwiększoną zapadalnością na nowotwory wątroby, trzustki oraz okrężnicy. Podobna sytuacja dotyczy również nowotworów prostaty u mężczyzn, a także nowotworów jajnika, macicy oraz piersi w przypadku kobiet.
Otyłość III stopnia – jak wygląda leczenie?
Leczenie otyłości to przede wszystkim redukcja wagi. Należy mieć jednak na uwadze, że podczas leczenia otyłości nie można pominąć chorób współistniejących u pacjenta. Mowa tutaj o dodatkowych lekach na nadciśnienie, cukrzycę, dyslipidemię, a także rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Podstawą leczenia samej otyłości jest redukcja masy ciała, która powinna obejmować zdrową i zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Jednak powrót do właściwej wagi może być czasochłonnym i ciężkim procesem, dlatego nieocenione jest wsparcie psychoterapety, a także fizjoterapeuty. Istnieją sytuacje, kiedy konieczne będzie dołączenie leczenia bariatrycznego. Wśród dostępnych metod znajdziemy:
– balon żołądkowy,
– rękawową resekcję żołądka,
– opaskę żołądkową,
– gastric bypass.
Najbardziej odpowiedni sposób leczenia chirurgicznego powinien wybrać doświadczony chirurg bariatra. W naszym projekcie BARIA MED funkcjonującym przy centrum medycznym Inter Med, możesz liczyć na fachową pomoc wszystkich specjalistów. Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę, aby poznać najlepsze metody leczenia otyłości.